Některé potraviny a byliny prokazatelně při kojení pomáhají

Nejlepší potraviny při kojení. Jídlo, které zvýší množství mateřského mléka

Mateřské mléko je nenahraditelné. Pro miminko je životně důležité zejména v prvních měsících života, neboť v sobě ukrývá veškeré základní živiny a pomáhá dítěti budovat pevný imunitní systém. Kojení je důležité i pro hlubší propojení vztahu matky s dítětem. A u maminky zase může být prevencí vzniku nádorových onemocnění.

Především v prvních dnech po porodu můžete mít pocit, že máte mateřského mléka nedostatek. A dále se toto pak může opakovat v obdobích, kterým se říká růstový spurt. Tedy čas náhlého zrychlení růstu a vývoje. Častým příznakem bývá právě neutuchající hlad vašeho potomka. Obvykle trvá dva až tři dny než se tělo přizpůsobí aktuální poptávce a začne tvořit více mateřského mléka. A právě tomuto procesu můžete značně napomoci konzumací těch správných potravin při kojení.

Kojení a nedostatek mateřského mléka

Kromě růstového spurtu však existují ještě i další důvody, kdy aktuální tvorba mateřského mléka nestačí pokrývat poptávku malého jedlíka. Mezi nejčastější faktory patří předčasný porod, hodně stresu, vysoký krevní tlak či preeklampsie, obezita matky či cukrovka. Problém může být i po předchozí operaci prsu, v případě užívání některých léků nebo pokud nedodáváte tělu dostatek tekutin. Stejně tak může být na vině opožděné kojení a to, že svého potomka nekojíte dostatečně často. Myslete na to, že čím více a čím častěji budete kojit, tím více mléka se bude tvořit. Lidské tělo je inteligentní a chápe, že pokud je nadměrná poptávka po mateřské mléce, musí se ji snažit co nejrychleji uspokojit.

Čtěte také:

Byliny při kojení? Zde je seznam bylin, které jsou při kojení zakázané

Bylinky při kojení? Mohou prospět, ale i ublížit

Anýz v aromaterapii: Přírodní lék na nadýmání, křeče i obtíže při kojení

Bylinky na podporu kojení

Některé bylinky dokáží prokazatelně napomoci zvýšené tvorbě mateřského mléka. Mezi ty nejlepší patří bezesporu pískavice řecké seno. Jde o bylinu, kterou najdete téměř ve všech čajích pro podporu kojení, které jsou na trhu k mání. Vhodný je i fenykl nebo kmín, který navíc mohou být i prevencí takzvaných novorozeneckých či kojeneckých kolik. Účinné látky z fenyklu či kmínu se přes mateřské mléko dostávají k miminku a eliminují u něj bolesti bříška i případnou nadměrnou plynatost. Vyzkoušet můžete i ostropestřec mariánský, který je považován za fytoestrogen a významně s tvorbou mléka při kojení pomáhá.

Bylinky při kojení mohou být dobrým pomocníkem

Výborná je i jestřabina lékařská, která značně pečuje o dobrou produkci mateřského mléka. Ovšem má jedno negativum: může způsobovat hypoglykémii, tedy nízkou hladinu cukru v krvi. Ostatně, žádnou z bylin není vhodné užívat dlouhodobě. Aby čaj pro podporu kojení fungoval jak má, měli byste jej popíjet maximálně tři týdny. Následně je třeba udělat dva až tři týdny pauzu a poté se můžete znovu pustit do bylinkového popíjení.

Nejlepší potraviny při kojení

Krom bylinných čajů si můžete dát i něco dobrého snědku. A zároveň tak podpořit laktaci. Mezi potraviny, které je vhodné do jídelníčku zařadit, patří například losos. Je bohatým zdrojem omega-3 a mnoha dalších esenciálních mastných kyselin. Ty pomáhají podporovat tvorbu mateřského mléka. Losos je zároveň bohatý i na DHA, tedy jednu z nejdůležitějších složek mateřského mléka. DHA totiž napomáhá vývoji mozku vašeho potomka.

Při kojení si dejte i oves, je bohatý na vlákninu a železo, které snižují cholesterol a zvyšují tvorbu mateřského mléka. Zklidňuje, eliminuje stres a pomáhá zvýšit laktaci. Připravit si můžete ovesnou kaši, případně můžete využít ovesnou mouku a upéct si z ní třeba skvělé sušenky. 

Mandlové mléko je bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin a pomáhá rovněž zvyšovat produkci mateřského mléka. A zlepšuje i jeho kvalitu.

A len nebo lněný olej je zase nabitý kyselinou alfa-linolenovou (ALA), která může pomoci zvýšit obsah prospěšných mastných kyselin v mateřském mléce. Zvyšuje tedy jeho kvalitu a zároveň napomáhá i vyšší produkci mateřského mléka.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.