Nejlepší potraviny při kojení. Jídlo, které zvýší množství mateřského mléka
Mateřské mléko je nenahraditelné. Pro miminko je životně důležité zejména v prvních měsících života, neboť v sobě ukrývá veškeré základní živiny a pomáhá dítěti budovat pevný imunitní systém. Kojení je důležité i pro hlubší propojení vztahu matky s dítětem. A u maminky zase může být prevencí vzniku nádorových onemocnění.
Především v prvních dnech po porodu můžete mít pocit, že máte mateřského mléka nedostatek. A dále se toto pak může opakovat v obdobích, kterým se říká růstový spurt. Tedy čas náhlého zrychlení růstu a vývoje. Častým příznakem bývá právě neutuchající hlad vašeho potomka. Obvykle trvá dva až tři dny než se tělo přizpůsobí aktuální poptávce a začne tvořit více mateřského mléka. A právě tomuto procesu můžete značně napomoci konzumací těch správných potravin při kojení.
Kojení a nedostatek mateřského mléka
Kromě růstového spurtu však existují ještě i další důvody, kdy aktuální tvorba mateřského mléka nestačí pokrývat poptávku malého jedlíka. Mezi nejčastější faktory patří předčasný porod, hodně stresu, vysoký krevní tlak či preeklampsie, obezita matky či cukrovka. Problém může být i po předchozí operaci prsu, v případě užívání některých léků nebo pokud nedodáváte tělu dostatek tekutin. Stejně tak může být na vině opožděné kojení a to, že svého potomka nekojíte dostatečně často. Myslete na to, že čím více a čím častěji budete kojit, tím více mléka se bude tvořit. Lidské tělo je inteligentní a chápe, že pokud je nadměrná poptávka po mateřské mléce, musí se ji snažit co nejrychleji uspokojit.
Byliny při kojení? Zde je seznam bylin, které jsou při kojení zakázané
Bylinky při kojení? Mohou prospět, ale i ublížit
Anýz v aromaterapii: Přírodní lék na nadýmání, křeče i obtíže při kojení
Bylinky na podporu kojení
Některé bylinky dokáží prokazatelně napomoci zvýšené tvorbě mateřského mléka. Mezi ty nejlepší patří bezesporu pískavice řecké seno. Jde o bylinu, kterou najdete téměř ve všech čajích pro podporu kojení, které jsou na trhu k mání. Vhodný je i fenykl nebo kmín, který navíc mohou být i prevencí takzvaných novorozeneckých či kojeneckých kolik. Účinné látky z fenyklu či kmínu se přes mateřské mléko dostávají k miminku a eliminují u něj bolesti bříška i případnou nadměrnou plynatost. Vyzkoušet můžete i ostropestřec mariánský, který je považován za fytoestrogen a významně s tvorbou mléka při kojení pomáhá.
Výborná je i jestřabina lékařská, která značně pečuje o dobrou produkci mateřského mléka. Ovšem má jedno negativum: může způsobovat hypoglykémii, tedy nízkou hladinu cukru v krvi. Ostatně, žádnou z bylin není vhodné užívat dlouhodobě. Aby čaj pro podporu kojení fungoval jak má, měli byste jej popíjet maximálně tři týdny. Následně je třeba udělat dva až tři týdny pauzu a poté se můžete znovu pustit do bylinkového popíjení.
Nejlepší potraviny při kojení
Krom bylinných čajů si můžete dát i něco dobrého snědku. A zároveň tak podpořit laktaci. Mezi potraviny, které je vhodné do jídelníčku zařadit, patří například losos. Je bohatým zdrojem omega-3 a mnoha dalších esenciálních mastných kyselin. Ty pomáhají podporovat tvorbu mateřského mléka. Losos je zároveň bohatý i na DHA, tedy jednu z nejdůležitějších složek mateřského mléka. DHA totiž napomáhá vývoji mozku vašeho potomka.
Při kojení si dejte i oves, je bohatý na vlákninu a železo, které snižují cholesterol a zvyšují tvorbu mateřského mléka. Zklidňuje, eliminuje stres a pomáhá zvýšit laktaci. Připravit si můžete ovesnou kaši, případně můžete využít ovesnou mouku a upéct si z ní třeba skvělé sušenky.
Mandlové mléko je bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin a pomáhá rovněž zvyšovat produkci mateřského mléka. A zlepšuje i jeho kvalitu.
A len nebo lněný olej je zase nabitý kyselinou alfa-linolenovou (ALA), která může pomoci zvýšit obsah prospěšných mastných kyselin v mateřském mléce. Zvyšuje tedy jeho kvalitu a zároveň napomáhá i vyšší produkci mateřského mléka.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku