Bylinky při kojení? Poznejte ty, které laktaci podpoří nebo zastaví
Bylinky jsou malá chemická laboratoř. Obsahují spoustu účinných látek, které nám mohou pomáhat k lepšímu zdraví. Ale taky nám mohou ublížit. A u kojení to platí dvojnásob. Bylinky při kojení je třeba využívat s rozmyslem. Především je nutné znát, po které bylince může maminka sáhnout a naopak, která je jí v tomto období zapovězená.
Bylinky při kojení využívaly hojně už naše babičky. Bylinky umí rozjet laktaci. Pomohou, když potřebuje žena při kojení zvýšit množství mateřského mléka. A dokonce dokážou laktaci i zastavit, pokud je z nějakého důvodu nutné k tomuto bodu přikročit. Bylinky při kojení jsou zkrátka dokonalé. A vždy připraveny nám pomoci.
Nejlepší bylinky při kojení
Předně je však nutné ujasnit si jednu věc. Vzhledem k tomu, že bylinky obsahují skutečně mnoho účinných látek, není dobré pít jednu a tu samou bylinku dlouhodobě, bez přerušení. Výjimky, u kterých je tak možno činit, je minimum (jahodník, maliník, ostružiník, borůvkové listy…). Všechny ostatní byliny je nutné nejpozději po měsíci vystřídat. Anebo ještě lépe – nechte si od fytoterapeuta sestavit několik směsí při kojení, které budete průběžně střídat. I tak nezapomeňte vždy po měsíci užívání bylinek udělat alespoň čtrnáctidenní pauzu.
Byliny při kojení? Zde je seznam bylin, které jsou při kojení zakázané
Anýz v aromaterapii: Přírodní lék na nadýmání, křeče i obtíže při kojení
Bylinky na podporu kojení: Pískavice řecké seno
Nejčastěji využívaná bylina v čajových směsích. Je určena na podporu tvorby mateřského mléka. Pískavice řecké seno je však k dispozici i jako bylinný doplněk stravy. Ačkoliv je pískavice při kojení považována za neškodnou, nepřehánějte to s ní. Při vyšších dávkách může vaše mléko začít být cítit po javorovém sirupu, což je typická vůně pískavice. A to by se miminku líbit nemuselo.
Bylinky na podporu kojení: Fenykl
Jde o bylinu s příchutí lékořice. Buď ji milujete nebo nenávidíte. Nic mezi tím není. Jestli si však získala vaše srdce, při kojení vám může být značně nápomocná. Pomáhá totiž zvýšit produkci mateřského mléka. A navíc tím, jak se do mateřského mléka dostává, pomáhá miminku předcházet větříkům i střevním kolikám.
Bylinky na podporu kojení: Vojtěška
Jedna z nejstarších a nejvíce pěstovaných bylinek v historii. Je plná vitamínů a minerálních látek. Je bohatá na antioxidanty a má vysoký podíl vlákniny. I vojtěška umí zvýšit produkci mateřského mléka. Přidat ji můžete do čaje nebo si ji dejte na chléb s máslem, v obou případech chutná skvěle.
Bylinky na podporu kojení: Jestřabina lékařská
Stejně jako pískavice řecké seno, je i jestřabina značně populární bylinkou v čajích na podporu kojení. A také ona je považována za bezpečný bylinný oplněk stravy při kojení. Jestřabina může pomoci navýšit množství mateřského mléka. Ovšem pozor, řeč je jen o sušené jestřabině. Čerstvá není bezpečná a neměla by se používat.
Bylinky na zastavení kojení: Šalvěj lékařská
Jestliže musíte kojení z nějakého důvodu ukončit nebo jste se jednoduše rozhodla, že kojit už nechcete, můžete rovněž využít služeb bylinek. Tou nejznámější bylinou na zastavení kojení je šalvěj lékařská. Ovšem pozor, abyste ji mohli bez obav pít, je nutné ji alespoň tři minuty povařit.
Ukrývá se v ní totiž thujon, který rozhodně není bezpečný a v našem těle se kumuluje. Čaj z šalvěje na zastavení kojení popíjejte po dobu tří týdnů, 2-3x denně šálek.
Bylinky na zastavení kojení: Máta peprná
Silice obsažené v listech a nati máty mohou tlumit produkci mateřského mléka. Narozdíl od šalvěje, je vhodné pít mátu spíše v letních měsících, jelikož jde o ochlazující bylinku.
Bylinky na zastavení kojení: Třezalka tečkovaná
I tahle bylinka při kojení výrazně snižuje tvorbu mateřského mléka. Pomůže vám tak ukončit laktaci, pokud je třeba. Ovšem při popíjení třezalkového čaje není doporučeno chodit na sluníčko. Třezalka je fototoxická a mohly by se objevit nevzhledné skvrny na kůži.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku