Trápí vás nedostatek mateřského mléka při kojení? Vyzkoušejte nejlepší přírodní prostředky na podporu laktace
Kojení je sice přirozené, ale novopečenou maminku může i hodně potrápit. Období kojení tak může být i značně stresující. Množství mateřského mléka může kolísat v závislosti na rozpoložení, únavě či stravě mladé maminky. Naštěstí existují přírodní prostředky, které tyto výkyvy umí srovnat.
Ač je většina nastávajících maminek rozhodnuta, že po porodu bude své dítě kojit, realita je nakonec jiná. Problémů se totiž v počátcích kojení může objevit celá řada. S mnohými může pomoci laktační poradkyně. Avšak s nedostatkem mateřského mléka si můžete hravě poradit i samy.
Byliny podporující kojení
Nejjednodušším způsobem je sáhnout po bylinách, které laktaci (kojení) podporují. V mnoha obchodech nebo i lékárnách seženete čaje, které jsou určeny právě pro období kojení. Anebo si takový čaj můžete hravě namíchat i samy doma. Základem by měl být anýz, pískavice řecké seno, verbena či fenykl nebo kmín. Pokud vám chutná lékořice nebo levandule, pak můžete sáhnout i po těchto bylinách. Jsou však aromatičtější, takže je využívejte skutečně jen v malém množství.
Nedaří se vám zhubnout po porodu? Zjistěte jak na to - správně, zdravě a účinně!
Byliny při kojení? Zde je seznam bylin, které jsou při kojení zakázané
Anýz v aromaterapii: Přírodní lék na nadýmání, křeče i obtíže při kojení
Bylinné čaje na podporu kojení
Pochopitelně můžete pít jen jednu z uvedených bylin, je to jen na vás. V každém případě myslete na to, že byliny je nutné střídat. Ať už budete popíjet jen jednu bylinu nebo směs, neměli byste nikdy užívat to samé více než 14 dní v kuse. Zároveň je také důležité upozornit na to, že denní dávka bylinných čajů na podporu kojení by neměla přesáhnout čtyři šálky. V opačném případě hrozí, že si tělo na byliny rychle zvykne a ty pak nebudou fungovat tak, jak od nich očekáváme.
Byliny při kojení a kontraindikace
Rozhodně však pamatujte při kojení také na to, že některé rostliny a byliny mohou mít kontraindikace. Například zmíněná lékořice není vhodná pro ženy, které trpí vysokým krevním tlakem. Fenykl zase může, při nadměrném užívání, způsobit zažívací obtíže.
Květové vody na podporu kojení
Jestliže nemáte rádi čaje, pak můžete vyzkoušet alternativu. Popíjení květových vod neboli hydrolátů. Je to vlastně jen voda ovoněná rostlinami bylinami. Vedlejší produkt z destilace esenciálních olejů. Hydroláty jsou slabší než čaje a mají tudíž i menší riziko případných nežádoucích účinků. Pro podporu kojení se skvěle hodí například květové vody z badyánu, fenyklu nebo levandule.
Kojení a jídlo
Některé rostliny, byliny nebo dokonce i potraviny mohou být při kojení kontraproduktivní. Týká se to například máta, petržele nebo šalvěje. Ta je dokonce určena pro zastavení laktace (kojení), tedy ji v žádném případě nepopíjejte ani si ji nedávejte do pokrmů. Pro dostatečnou sekreci mateřského mléka je rovněž nezbytná pestrá a vyvážená strava. Nesmí chybět vitamíny, minerály a rovněž omega-3 a omega-6, které jsou nutné pro rozvoj mozku miminka. Do jídelníčku je při kojení vhodné zahrnout kopřivu, kmín, oves nebo pšeničné klíčky. Ty dokonce mateřské mléko obohacují o tuk. Mléko je tak kvalitnější, povzbuzuje dítě k většímu sání a to ve výsledku pak zlepšuje laktaci.
A produkci mateřského mléka při kojení může povzbudit i nealkoholické pivo. Navíc i doplní pitný režim, což je pochopitelně taktéž žádoucí. Jestliže je maminka při kojení dehydratovaná, mateřské mléko se špatně tvoří a žena je unavená. A je to tak trochu začarovaný kruh, neboť únava má na laktaci obrovský negativní vliv.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku