Zácpa u kojených dětí může být problém. Doporučíme vám, jak si s ní poradit
Mateřské mléko je pro miminka snadno stravitelná, zácpa u kojených dětí tak nebývá příliš častým problémem. Přesto se může stát, že miminko začne mít problém s vyprazdňováním. Jak potom takovou situaci nejlépe řešit?
Poznat, že má váš potomek zácpu nemusí být vždy úplně jednoduché. Frekvence stolice není totiž úplně přesným ukazatelem zácpy. I když v tento čas nám nezbývá než se jí téměř výhradně řídit. U dítěte se však může objevit i bolest břicha a miminka, která mají zácpu bývají i celkově pomalejší. Také mají často pocit, že potřebují tlačit. I to by mělo být varovným ukazatelem.
Kojené děti a zácpa
Ač je mateřské mléko spíše projímavé a zácpa by se u kojeného dítěte dostavit neměla, může se stát, že se miminko vyprázdnit nemůže. Přeci jen tráví téměř všechen svůj čas na zádech, tudíž i střeva mají více práce, mají-li svoji práci odvádět správně. Mezi příznaky, které mohou ukazovat na to, že má kojenec zácpu, patří také pevné a tužší bříško, pláč při stolici, odmítání jídla a rovněž i tvrdá, oblázkovitá stolice. Ta by měla být rozhodně varovným příznakem, že něco není v pořádku.
Byliny při kojení? Zde je seznam bylin, které jsou při kojení zakázané
Anýz v aromaterapii: Přírodní lék na nadýmání, křeče i obtíže při kojení
Zácpa umí velmi znepříjemnit život. Jaké babské rady pomohou?
Zácpa a její příznaky u kojených dětí
Kojených dětí se zácpa týká skutečně výjimečně. Objevit se může zejména až v čase, kdy jsou jim zaváděny první pevné příkrmy. Ostatně jsou i potraviny, které mohou zácpu způsobovat nebo značně podporovat. Mezi takové patří například rýžové obiloviny. Rýže totiž ve střevech váže vodu, což ztěžuje průchod stolice. Zkuste raději místo rýže nabídnout potomkovi ovesné nebo ječné cereálie. Zácpu může podporovat také kravské mléko, banány nebo pokrmy s nízkým obsahem vlákniny. Sem patří především pečivo s klasické bílé pšeničné mouky. Zácpa se může objevit i v případě, že dítě nemá dostatek tekutin. Zácpa se může objevit i u některých nemocí (žaludeční obtíže, zvracení, průjcem apod.). A zácpu může vyvolat i stres. U takto malého dítěte může být spouštěčem například dlouhé cestování, horko, náhlé změny a podobně.
Zácpa: Prevence a léčba
- Jestliže má vaše dítě zácpu, pak zkuste v první řadě více a častěji kojit.
- Pokud už přijímá ke kojení i pevnou stravu, rozhodně zařaďte do jídelníčku více vlákniny. Nabízejte mu dostatek ovoce a zeleniny.
- Skvělé jsou takzvané “baby masáže”, především pak masáž bříška. Rukou těsně nad pupíkem masírujte bříško krouživými pohyby po směru hodinových ručiček.
- Často pumpujte nožičkami svého dítěte. Tam a zpět, jakoby jezdilo na kole.
Zácpa a švestková šťáva
Šťáva ze švestek (švestkového kompotu) se hojně využívá k léčbě zácpy nejen u malých dětí. Šťáva má totiž schopnost stimulovat trávicí trakt. Důvod je prostý. Švestková šťáva totiž obsahuje vysoké množství sorbitolu. Což je látka, která působí projímavě. Avšak švestková šťáva není pro úplně malé děti. Je vhodné zařadit ji nejdříve od ukončeného 6. měsíce dítěte. Někteří odborníci hovoří dokonce až o ukončeném prvním roce života dítěte. V každém případě, bude-li se zácpa vašeho potomka týkat, rozhodně byste měli konzultovat jakýkoliv postup s vaším pediatrem.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku