Zácpa umí velmi znepříjemnit život. Jaké babské rady pomohou?
Zácpa je nepříjemný tělesný příznak spojený s poruchou vyprazdňování. Na stolici dotyčný chodí pouze dvakrát až třikrát týdně i méně. Na vině může být nedostatečná pohybová aktivita, nevhodný jídelníček i onemocnění trávicího ústrojí.
Pokud se zácpa opakuje a její projevy se zhoršují, je záhodno navštívit ošetřujícího lékaře, který doporučí další vyšetření. Ovšem v případě, že je porucha vyprazdňování pouze krátkodobého charakteru, můžete zkusit babské rady. Ty střeva opět rozpohybují.
Zácpa a její hlavní příčiny
Jak již bylo uvedeno, zácpa může mít hned několik příčin. Primárně vzniká nedostatkem vlákniny v potravě. Svůj vliv má samozřejmě i minimální pohybová aktivita během dne. Ovšem řešit ji mohou někteří jedinci taktéž v důsledku onemocnění (například štítné žlázy, jater a močového ústrojí). Určitý vliv mohou mít i užívaná antidepresiva, diabetes v anamnéze anebo dědičné nemoci trávicího traktu, jako je Hirschprungova choroba.
Zácpa a její projevy
Zácpa se obecně projevuje tím, že se nemůže dotyčný vyprázdnit. Stolice tedy neodchází pravidelně. Její frekvence může být i nižší jak 3x za týden. S tím jsou spojené i další příznaky, jako bolesti břicha, nevolnost, plynatost, nadýmání, celková únava organismu. Někdy dochází i k zvracení po jídle či k bolestem hlavy. Dlouhodobé problémy tohoto charakteru je nutné řešit co nejdříve s lékařem. Neřešený stav totiž může vygradovat ve vážnější obtíže spojené se vznikem hemeroidů, nádorů, polypů a současně mohou být dotčeny i vnitřní orgány, jako játra, ledviny, srdce a podobně (škodlivé látky nejsou vylučovány stolicí ven z organismu, proto se kumulují a mohou se vyskytnout v krvi).
Zácpa a vhodná prevence
Aby se zácpa pro vás stala navždy minulostí, je vhodné působit preventivně. Zařaďte tedy do svého života více pohybové aktivity (rychlejší chůze, běh, jakékoliv oblíbené cvičení), konzumujte potraviny s podílem vlákniny, jako například ovoce, zeleninu, luštěniny, celozrnné výrobky a pijte dostatečné množství tekutin za den (ideálně dva až tři litry vody).
Zácpa a její řešení pomocí klasické medicíny
Trápí vás zácpa již několikátý den? Potom lze zapátrat po osvědčených medikamentech v lékárně, které mohou pomoci. Vyzkoušet můžete například Gutalax kapky, které by měly vaši střevní peristaltiku rozpohybovat. Vhodný je rovněž sirup zvaný Lactulosa. V lékárně lze ovšem natrefit i na přírodní vlákninu z jitrocele indického zvanou Psyllium. Ta poněkud nevábně chutná, ale proti zácpě většinou zafunguje. Skvělé bude, pakliže ji začnete užívat i preventivně (když si zvyknete na její chuť).
Zácpa a babské rady, které mohou střeva opět rozpohybovat
Jste spíš příznivci přírodních řešení zdravotních neduhů? Potom můžete zdolat zácpu pomocí babských rad. Vybrali jsme pro vás některé z nich:
-
Proslulý švestkový kompot: je všeobecně známé, že babičky doporučovaly při poruchách vyprazdňování konzumaci švestek. A to nejen v kompotované formě, ale i v té sušené a čerstvé. Efektivní bude i popíjení šťávy ze švestek.
-
Mléčné produkty: některé zdroje taktéž praví, že zácpu pokoříte popíjením kefíru anebo pojídáním kvalitního bílého jogurtu.
-
Sušené pampeliškové listy: jestli fandíte bylinkám, můžete vyzkoušet na poruchu vyprazdňování i výluh ze dvou lžiček sušených listů pampelišek a 200 mililitrů převařené vody. Po deseti minutách louhování čaj sceďte a popíjejte.
-
Lněná semínka: zácpa se může stát minulostí, pokud si dáte i nabobtnalá lněná semínka. Ta přelijte vodou a nechte stát pár hodin. Poté je snězte a dodržujte pitný režim.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Zácpa umí velmi znepříjemnit život. Jaké babské rady pomohou?