Babské rady pro krásu, domácnost i otěhotnění
Babské rady pro krásu
Okurková maska na mastnou pleť
Salátovou okurku nakrájejte na jemno, smíchejte s bílým jogurtem a zakápněte trochou citrónu. V tenké vrstvě naneste na pleť takovým způsobem, aby nestékala. Proto je lepší volit jogurt hustší konzistence. Masku nechte působit po dobu 10 minut. Okurková maska zklidní podrážděnou pleť, zmírní otoky způsobené únavou a celkově zbaví pleť přebytečné mastnoty.
Bramborová hydratační maska
Syrovou bramboru nakrájejte na hrubo, smíchejte s bílým jogurtem a zakápněte trochou olivového oleje. Naneste na pleť, nechte zaschnout a působit po dobu 20 minut. Takováto bramborová maska vaši pleť krásně hydratuje a poradí si dokonce i s drobnými vráskami.
Heřmánková zklidňující maska
Malým množstvím vroucí vody zalijte cca 100 g sušeného květu heřmánku tak, aby vznikla kašička. 10 minut nechejte odstát a pak kašičkou aplikovanou na přeloženou gázu pokryjeme tvář i krk. Necháme působit po dobu 20 minut. Takováto maska má uklidňující, čistící, protizánětlivé a hojivé účinky.
Tvarohová maska
Jednu polévkovou lžíci tvarohu smíchejte se dvěma lžičkami medu. Můžete přidat i trochu mléka pro vytvoření hladší směsi. Hotovou kašičku rozetřete na obličeji a nechte 20 minut působit. Vaše pleť pak bude vyhlazená, hladká a pružná.
Pleťová maska z droždí na problematickou pleť
Do droždí nakapejte trochu vlažné vody, rozmíchejte na kašičku a zakapejte trochou citrónu. Pleťovou masku naneste na obličej a nechte působit po dobu cca 20 minut. Droždí obsahuje velké množství vitamínu B, který vaši pleť rozjasní, uklidní a dodá jí vitalitu.
Opuchlé oči
Na opuchlé oči přiložte okurku nakrájenou na kolečka a vytaženou z lednice. Další možností je zabalit nastrouhaný brambor do čistého kapesníku a přiložit na oči.
Lámavé nehty
- Na lámavé nehty blahodárně působí koupel konečků prstů v olivovém oleji. Olivový olej rozehřejte na co nejvyšší teplotu, kterou snesete a dopřejte konečkům svých prstů a nehtům krátkou koupel. Ruce pak jemně osušte a nechte chvíli na vzduchu odpočívat.
- Lámavým nehtům může pomoci i opakované potírání nehtů rozkrojenou cibulí. Nehty tak ztratí svoji křehkost.
Proti šedivění vlasů
- Do vlasů vtírejte pravidelně jablečný ocet.
- Umývejte vlasy pravidelně vývarem ze šalvěje. Šedivé vlasy ztmavnou.
- Připravte si zábal z ořechových slupek. Ořechové slupky roztlučte na prášek, přidejte půl litru vody a lžíci kvalitního olivového oleje. Vzniklou směs naneste na vlasy a nechte dvacet minut působit. Šedivé vlasy ztmavnou a již tmavé vlasy zábalem získají teplejší odstín.
Pro lesklé a zářivé vlasy
- Do umytých vlasů vetřete trochu olivového oleje a nechte přibližně půl hodiny působit. Poté vlasy opět umyjte.
- Pro zvýšení lesku vlasů můžete použít i pivní kúru. Ty připravíte z jednoho šálku piva a tří šálků vody. Touto směsí vlasy opláchněte, nechte chvíli působit a potom umyjte znovu čistou vodou.
Kúra na mastné vlasy
Šťávu ze dvou čerstvých citrónů vmasírujte do pokožky hlavy. Vlasy pročešte a nechte 20 minut působit. Proceduru můžete opakovat 1x za dva dny. Tato kúra působí antisepticky a zbaví vlasy mastnoty.
Koupele
- Proti pocitu suché pokožky po celém těle pomůže koupel z fenyklu.
- Proti atopickému ekzému a pocitu svědění pokožky pomáhají koupele, do kterých přidáme šťávu z nastrouhaných brambor nebo koupel v solamylu (3 – 5 lžic rozmícháme ve studené vodě a přidáme do koupele).
Babské rady a tipy v kuchyni a při přípravě pokrmů
- Chléb nám nebude plesnivět, když k němu do misky, ve které ho skladujeme, přidáme kousek syrové brambory.
- Specifického pachu, který někdy může vznikat při vaření rýže, se snadno zbavíme tak, že k rýži přidáme jednu oloupanou cibuli, do které napícháme několik hřebíčků. Cibule rýži ochutí a hřebíček následně zlikviduje nepříjemný zápach.
- Pomeranče a grepy se vám budou lépe loupat, když je na 3 minuty před loupáním ponoříte do vlažné vody.
- Nastrouhaná nebo nakrájená jablka nezhnědnou, když je pokapeme citrónovou šťávou.
- Kde je to možné, používejte pro slazení místo cukru med. Je nejen chutnějším, ale i výrazně zdravějším sladidlem.
- Abyste předešli prasknutí vajíčka při vaření, vhoďte do vody, ve které vajíčka vaříte, špetku soli.
- Zvlhnutí soli ve slánce předejdete tím, že do ní vhodíte několik zrnek nevařené rýže.
- Bramborák bude křupavější, když do něj přidáte i trochu nastrouhané mrkve.
- Citrón zlepšuje stravitelnost hub. Jestliže houby před tepelnou úpravou osolíte a zakapete trochou citrónu, budou vláčnější a lépe stravitelné.
- Chystáte-li se péct jablečný koláč, nejprve naložte nakrájené plátky jablka do bílého vína přibližně na půl hodiny. Koláč bude ještě voňavější.
- Bylinky si nachystáme do zásoby na zimu tak, že je nasekáme, promícháme s trochou česneku, soli a olivového oleje, touto směsí naplníme kelímky a necháme zmrznout v mrazničce.
- Polévka nebo voda z těstovin při vaření nebude z hrnce utíkat, když jeho vnitřní horní okraj potřete tukem.
- Nové brambory se budou krásně škrábat, když je napřed namočíte do slané vody.
Babské rady pro péči o rostliny
- Řezané květiny ve váze vydrží déle, když jim po celé délce propícháte špendlíkem stonek a do vázy vložíte kousek stroužku česneku.
- Kolem květináčů pokojových rostlin se někdy množí malé mušky. Tomuto můžeme předejít tím, že zeminu posypeme vyluhovaným čajem.
- Kvalitní a přitom zcela přírodní hnojivo na pokojové květiny připravíme tak, že si připravíme 5 l nádobu, do lahve dáme čerstvé kopřivy, zaléváme je vodou a celé necháme několik dní kvasit. Ve chvíli, kdy se již přestane dělat pěna, výluh slejeme a zředíme ho s vodou v poměru 1:10.
- Chceme-li, aby se pokojové rostliny krásně leskly, pak potíráme jejich listy čas od času pivem.
- Domácí postřik na škůdce, který účinkuje na mšice, svilušky i housenky připravíme tak, že pět cigaretových nedopalků nebo lžíci tabáku namočíme přes noc do vody, vzniklou směsici druhý den scedíme, přidáme lžičku čistého alkoholu, tři kapky jaru, promícháme a nalejeme do rozprašovače.
- Skvělý a levný roztok pro výživu rostlin si vytvoříte tak, že roztlučete vaječné skořápky, zalijete je vodou a necháte několik dní vyluhovat. Tímto roztokem následně rostliny zalévejte.
- Proti rostlinným škůdcům smíchejte trochu mletého pepře s moukou a rozhoďte kolem rostlin.
- Výborným hnojivem pro rostliny je kávová sedlina.
Babské rady jak se zbavit hmyzu
- Chcete-li se zbavit mravenců, dejte na místo, kam nejčastěji chodí, osolený celer, který ještě navíc posypete skořicí.
- Proti potravinovým molům funguje bobkový list.
- Kolem růží, které jsou napadané mšicemi, rozložte a zakopejte do hlíny banánové slupky. To mšice spolehlivě odpudí.
- Vinné mušky odpudíte balsamikovým octem s trochou cukru nebo hřebíčku.
- Po bodnutí hmyzem potřete okamžitě štípanec zubní pastou. Nebude vás svědit a zmírníte otok. Na vosí bodnutí platí octový obklad nebo potřít štípanec rozkrojenou cibulí.
Další užitečné babské rady
- Vyrobte si jednoduše svůj domácí osvěžovač vzduchu. Do zavírací sklenice dejte na střídačku vrstvy čerstvých růžových lístků a soli. Nechejte pár dní uležet. Po odšroubování víčka vám připravená směs provoní celý byt. Sklenici stačí na noc zašroubovat a další den opět otevřít.
- Tupé nůžky si nabrousíte, když jimi nastříháte alobal.
- Pokud chcete, aby vaše ručníky byly krásně jemné, stačí, když je před praním namočíte do octa.
- Připálený pekáč vyčistíte tak, že do něj nalijete vodu s octem a na 15 minut vložíte do vyhřáté trouby. Pekáč i trouba pak půjdou pohodlně vyčistit.
- Pokud chcete mít krásně čistou vanu a umyvadlo, můžete použít tento starý osvědčený postup. Na umyvadlo nakapejte vrstvu soli a pokapejte octem. Nechte působit přes noc a ráno vydrhněte. Další možností je připravit si kelímek podmáslí a do něj dát tři lžičky soli. Touto směsí vanu důkladně vydrhněte a poté opláchněte.
- Vaše lednice bude příjemně vonět, když do ní vložíte rozkrojené jablko nebo citrón.
- Chcete-li mít doma krásně lesklá zrcadla, pak je umyjte teplou vodou s octem.
Babské rady na otěhotnění
- Nejvhodnější poloha pro početí je misionářská. Žena by po styku měla zůstat co nejdelší dobu vleže nebo s nohama nahoře, aby spermie doputovaly co nejdál.
Pro ženy
- Nápomocné vám v tomto období, kdy se snažíte o otěhotnění, mohou být bylinky. Všeobecně prospěšné je pro ženy popíjení čaje z kontryhelu a maliníku.
- Čaj z meduňky navozuje klid a příjemný spánek. Čaj pijte dvakrát až třikrát denně.
- Heřmánkový čaj omezuje úzkost a klidní nervy. Má také příznivé účinky při řadě menstruačních obtíží a celkově posiluje imunitní systém.
- Šalvěj skvěle účinkuje proti nespavosti, stresu a celkově nervovému vypětí, má schopnost zklidnit celý náš organismus. Není však určena k dlouhodobému užívání nebo nadměrnému užívání.
- Sporýš lékařský byl v minulosti považován za přímo magickou rostlinu. Dnes se mu již tolik pozornosti nevěnuje. Často se používal jako příměs do „nápojů lásky“ pro své afrodiziakální účinky.
- Při snaze o otěhotnění je též vhodné, aby žena konzumovala výrobky obsahující mateří kašičku. Mateří kašička má velké množství vitamínů, celkově podporuje imunitu a regeneraci organismu a zvyšuje celkovou vitalitu. Krom toho, že příznivě upravuje hormonální rovnováhu, tak také zlepšuje plodnost a sexualitu, působí jako mírné afrodiziakum.
- Vhodná je samozřejmě celková očistná kúra, omezení konzumace alkoholu, kávy a čaje.
Pro muže
- Přínosný vliv na spermie má užívání selenu, zinku, vitamínu B12, zázvoru, celeru a česneku.
- Nabudit spermie k činnosti údajně napomáhá dávka kofeinu, jenž muži vypijí dvě hodiny před stykem.
- Vyhněte se horkým koupelím a také započněte očistu organismu.
Diskuse k článku