Nadměrné pocení neboli hyperhidróza: Jaké babské rady pomohou?

Nadměrné pocení neboli hyperhidróza: Jaké babské rady pomohou?

Nadměrné pocení v oblasti dlaní, chodidel nebo i v podpaždí je problém, který trápí asi dvě procenta Evropanů. Tento stav se vyznačuje neúměrnou produkcí potu, a to i v klidu. Lidé s tzv. hyperhidrózou se v podstatě potí mnohonásobně víc, což je velmi obtěžující v každodenním životě. Musí se častěji sprchovat, nebo se převlékat.

Kromě jiného je nadměrné pocení i jakýmsi společenským problémem, zejména v případě, že musíte druhým lidem podávat ruku v rámci pozdravu. Jedinci neúměrně se potící jsou většinou z tohoto okamžiku nervózní, stydí se a neví co s tím. Pomoci mohou nejen specifické medikamenty, ale i některé babské rady.

Nadměrné pocení a jeho příčiny

Spouštěčů neúměrné produkce potu je celá řada. Nadměrné pocení může mít primárně základ v genetice. To znamená, že svůj podíl na jeho vzniku má i dědičnost. Velmi často vzniká například i v důsledku klimakteria u žen po padesátém roku života, při menstruaci, při zvýšené stresové zátěži, úzkostných stavech, nebo při hyperfunkci štítné žlázy. Ohroženi jsou tímto stavem více kuřáci, obézní jedinci, diabetici, nebo třeba gravidní ženy. Pokud má daný člověk stálou medikaci, může být rovněž důvodem zvýšené produkce potu v rámci vedlejších účinků.

Čtěte také:

Šalvěj a její použití v aromaterapii

Nadměrné pocení a životní styl

Na nadměrné pocení má významný vliv i životní styl. Pokud holdujete často a ve velkém nápojům s kofeinem, nebo alkoholu, můžete se více než obvykle potýkat s propoceným tričkem a schváceností. Proto je vhodné při těchto stavech výše uvedené složky omezit a soustředit v rámci pitného režimu zejména na čistou vodou a případně i bylinkové čaje. Hydratace je v tomto směru zásadní. Důraz byste ovšem měli klást i na to, co jíte. Výrazně ostrá a kořeněná jídla totiž také podpoří pocení. S výhodou bude, když začnete konzumovat více ovoce a zeleniny. Zaměřte se hlavně na salátové okurky, hlávkový salát nebo třeba vodní melouny.

Šalvěj lékařská

Nadměrné pocení a jeho řešení z hlediska klasické medicíny

Pokud vás nadměrné pocení obtěžuje dennodenně bez zjevné příčiny, může to být v životě velmi omezující. V některých případech lékaři předepisují speciální léky (anticholinergika), které by produkci potu měly eliminovat. Možností je pak v nejzazších případech i laserové odstranění potních žláz v podpaždí, které provádí mnoho soukromých klinik. Zákrok není standardně nijak dlouhý (asi 20 až 30 minut), probíhá pouze v lokální anestezii a má velkou úspěšnost. Až 90 procent pacientů hlásí po operaci sníženou produkci potu.

Nadměrné pocení a chytré babské rady

Před mnoha lety neexistovaly žádné léky na nadměrné pocení a ani laser nebyl k dispozici. Proto si babičky vymyslely chytré přírodní metody, které produkci potu omezují. Zde se můžete inspirovat jednou z nich:

  • Nadměrné pocení eliminuje šalvěj lékařská: můžete ji užívat ve formě čaje (pouze nárazově a krátkodobě). Na přípravu potřebujete asi lžičku sušené bylinky a 500 ml převařené vody. Po pěti až sedmi minutách výluh přeceďte a popíjejte během dne. Skvěle pomohou dle babiček i koupele v šalvěji.
  • Vsaďte na blahodárný heřmánek: z toho připravíte také chutný čaj. Ideální je vypít během dne cca 400 až 600 mililitrů výluhu. Kromě toho, že zredukuje pocení, podpoří i trávicí procesy a celkově vás zklidní.
  • Jablečný ocet na omývání problematických partií: nadměrné pocení můžete výrazně redukovat i aplikací jablečného octa do podpaždí. Tak učiňte pomocí bavlněného hadříku (nejlépe na noc). Ráno pak roztok pečlivě omyjte.
  • Pomůže i přeslička rolní: pakliže vás trápí nadměrné pocení, udělejte si přesličkový čaj. Vhodná je pak na potivá chodidla i tinktura, kterou připravíte z 400 mililitrů čistého alkoholu, 300 gramů sušené přesličky a 60 gramů sušené dubové kůry. Cca 14 dní byste měli nechat bylinky macerovat. Pak jen přecedíte a tinktura na vtírání do problematických partií je připravena.
  • Produkci potu omezí i rajčatová šťáva: pokud se vám v létě urodí mnoho rajčat a nebudete vědět, co s nimi, můžete je vylisovat a asi tři litry šťávy použít do teplé koupele (na čtvrt hodiny). Ta výrazně omezí pocení. Nakonec jen důkladně osprchujete.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.