Zahrada v květnu

Zahrada v květnu

Péče o půdu a zalévání

Vzešlé rostlinky budou během teplých jarních dnů potřebovat dostatek vláhy, je proto vhodné půdu kolem nich zamulčovat, je-li již prohřátá. Mulč udrží vláhu v zemi a zároveň zabrání růstu nežádoucích plevelů. Předtím však ještě půdu prokypříme a plevel vytrháme. To je vhodné udělat co nejdříve, jakmile rozeznáme zeleninu od planých rostlinek. Také ovocným stromům a keřům půdu kolem kmenů prokypříme. Zamulčované rostlinky nezaléváme příliš často, svými kořeny si budou hledat vláhu v hlubších vrstvách půdy. Zaléváme jen při velmi suchém a horkém počasí. Pozor na to, abychom nemokřili listy na okurkách, tvoří se pak na nich plísně. Jahody nezaléváme na květy a plody, ty pak zahnívají. Kolem jahod nasteleme slámu nebo jehličí a chvojí, které půdu okyseluje, což mají jahody rády. Nastýlku oceníme obzvláště při sbírání plodů, které budou čisté a nehnijící od vlhké země.

Řez stromů

Začínají kvést peckoviny a to je nejvhodnější doba pro jejich řez. Řezné rány se nyní rychle zhojí. Řezem se provzdušní stromům koruna a tím se částečně zabrání šíření houbových chorob. Nezapomeneme na vhodný lunární den, řez se provádí za ubývajícího Měsíce ve dnech plodu. Ořešák prořežeme v době, kdy jsou letorosty dlouhé 5-10 cm, aby rány neslzely. Po odkvětu pořežeme okrasné mandloně. Pokud jsme vysadili časně zjara stromky a ještě neraší, můžeme je zkusit zachránit, nejlépe když je novoluní nebo ubývající Měsíc. Stromek opatrně vyjmeme ze země a zkrátíme mu kořeny až na zdravou část dřeva. Potom jeho spodní část ponoříme do kbelíku s vodou a necháme několik dní v chladnější místnosti. Pokud stromek znovu vyraší, zasadíme ho ve dnech, které jsou pro to podle lunárního kalendáře nejvhodnější, například když Měsíc prochází znamením Panny, Berana nebo Lva. Nově vysazené stromky nenecháme tvořit květy ani plody, síla musí jít do tvorby kořenů. Pro zahrádkáře jsou obávaným neštěstím jarní mrazíky, kdy hrozí zmrznutí květů, pupenů a mladých výhonků na stromech. Určitou ochranou je proti tomu postřik vodní mlhou. I přesto, že voda na větvích zmrzne, rostlina se nepoškodí, protože mrznutí vody uvolňuje teplo.

Co vysazujeme v užitkové zahradě

Přímo na záhony v květnu vyséváme ředkvičky, ředkev, brokolici, mangold, celer, brokolici, špenát, cukrovou kukuřici. Vysazujeme předpěstované saláty, kedlubny, červenou řepu, pór, růžičkovou kapustu. Vysazujeme sazenice rajčat a paprik a také bylinky. Mezi zeleninu vysejeme aksamitník (afrikány), lichořeřišnici nebo měsíček, tyto rostliny ji ochrání před některými škůdci. Jednou za 3 týdny postříkáme stromy kopřivovým zákvasem.Ten slouží jako organické hnojivo, posiluje rostlinu a působí proti některým škůdcům.Výluh také nalijeme ke kmenům stromů a keřů a aplikujeme jej i na zeleninu.

Co vysazujeme v okrasné zahradě

Po ledových mužích vysadíme letničky, které jsme si předpěstovali, ven do truhlíků a záhonů. Začátkem května vysadíme hlízy jiřin a mečíků, gladioly, mombrécii, dosny. Sázíme růže. Popínavé letničky vysazujeme k tyčkové opoře. Dokvétajícím cibulovinám odstraníme semeníky a necháme je do konce května zatáhnout. Borovice můžeme tvarovat zaštípnutím výhonů. Přihnojujeme a sekáme trávník. Postaráme se také o jezírko, přemístíme do něj zazimované lekníny. Rašící lilie chráníme před slimáky tak, že je přes noc přiklopíme květináčem. Ptákům rozestavíme na zahradu napajedla.

Co již můžeme sklízet

Jako první v květnu začínají zrát třešně a také plody zimolezu kamčatského, známého také pod názvem kamčatská borůvka. Louky jsou plné žlutých květů pampelišek, ze kterých můžeme připravit med či pampeliškové víno. Kopřivy jsou již celkem vzrostlé, k přípravě pokrmů odlamujeme už jen jejich obrážející výhonky. Využijeme výhonků rebarbory na skvělou buchtu. Rebarboru sklízíme tak, že list vylomíme celý, neřežeme jen jeho část, zbytek by totiž mohl zahnívat a nakazit tak celou rostlinu. Trvalé byliny již také bohatě rostou, využíváme je do polévek a jiných pokrmů. Sklízíme také chřest. Místo kořenové zeleniny, která ještě neuzrála, využíváme kořen lopuchu. Z pařeniště sklízíme salát, ředkvičky a špenát.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?