Zahrada jako hobby! Avšak zahradničení také posiluje zdraví a pomáhá tělu bojovat s nemocemi
Zahradničení není rozhodně jen pro ty, kteří mají zahradu. Pustit se do pěstování můžete vlastně kdekoliv. Psychologové říkají, že zahradničení není jen o tom vypěstovat si vlastní rostliny, ale je to vlastně svým způsobem i poměrně zajímavá terapie. A funguje velmi dobře. Tak se do toho pusťte!
Největším benefitem je bezesporu to, že zahrada má obrovský vliv na naše zdraví. Jsme na čerstvém vzduchu, hýbeme se a také tělu dopřáváme důležitý vitamín D. Už půlhodina na zahradě nám může dodat 5000-20000 IU vitamínu D. Pochopitelně v závislosti na tom, jak moc jsme oblečení, co máme na sobě. Jelikož vitamín D se vstřebává právě přes pokožku. Zahradničení v plavkách je tak skvělým prostředkem, jak si “déčko” užít dosytosti.
Zahradničení zajistí krásnou figuru
Zahradničení pomáhá zahánět špatnou náladu, deprese, podporuje spánek, posiluje tělo a dokonce pomáhá lépe si udržet zdravou hmotnost. Vlastně se dá s nadsázkou říci, že zahrada je jako taková malá přírodní posilovna. Hrabání nebo sekání trávy spadají mezi lehké až středně těžké aktivity. A takové rytí nebo kopání lze už považovat za intenzivní cvičení. Tedy když spojíte příjemné s užitečným, zvládnete ještě krásně upravit svoji postavu na plavkovou sezónu. Dobrou zprávou je i to, že při zahradničení využíváme všechny svaly v těle. Což ostatně poznáme vždy druhý den, když nás doslova bolí “celý člověk”. Odborníci ale zároveň uvádějí to, že právě tato fyzická práce na zahradě může pomoci zastavit přibírání na váze, které je dáváno do souvislosti s přibývajícím věkem.
Jahody na zahrádce i balkoně aneb jak na pěstování jahod?
Střešní zahrada na vlastním domě. Proč ne? Založte si vlastní střešní zahradu
Zahradničení pro kvalitní spánek a lepší paměť
Zjistilo se, že lidé, kteří mají zahradničení jako hobby a zahrada je jejich denním chlebem, mají mnohem lepší a kvalitnější spánek. Průměrně spí 7 hodin denně a jejich spánek je skutečně kvalitní. Tudíž se probouzí vždy dobře vyspaní a odpočatí. Lékaři upozorňují také na to, že pohyb na zahradě (zahradničení) zlepšuje kognitivní funkce v mozku. Tedy zdokonaluje paměť. Nové výzkumy dokonce uvádějí, že zahradničení může pomoci urychlit růst nervů souvisejících právě paměťovými centry v našem mozku. Zahradničení jako terapie by pak mohlo být účinnou léčbou rovněž pro lidi s demencí. Ostatně například právě v Holandsku a Norsku se lidé s demencí často účastní speciálních programů, kde tráví velkou část dne prací na farmách a zahradách.
Zahradničení pro lepší náladu
Zahrada, práce na zahradě, čerstvý vzduch a hlavně zahradničení značně zlepšují naši náladu a dokonce zvyšují sebevědomí. Pokud trávíme čas na zahradě a staráme se o ni, něco děláme, začne klesat hladina úzkosti a mizí i pocity špatné nálady. Celkově jsou lidé, jejichž hobby je zahradničení, méně depresivní. Navíc zahradničení může být zajímavou terapií i v případě, že se potýkáme se stresem. Pomáhá nás zklidnit i potom, co jsme zažili něco velmi stresujícího.
Zahradničení spojuje
Ne každý může mít vlastní zahradu, kde by si zahradničení dosytosti užíval. Někdo má třeba jen balkón, jiný se snaží zahradničit v bytě… Avšak v posledních letech vznikají a nabírají na popularitě takzvané komunitní zahrady. Ty mají tu výhodu, že se zde lidé setkávají, povídají si, pracují společně. Zahradničení zde tedy jednoznačně propojuje, spojuje a pomáhá vytvořit třeba i nové vztahy.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku