Pěstování špenátu v truhlíku: Zasaďte začátkem září a sklízejte v říjnu!
Pěstování špenátu v truhlíku potěší všechny jeho milovníky. Dobrou zprávou je, že sázet ho můžete prakticky kdykoliv během roku a do měsíce a půl máte úrodu na stole. Špenátu se daří skvěle nejen na zahrádce, ale i v již zmíněných květináčích, nebo truhlících. Pokud budete chtít během října dodat svému tělu notnou dávku vitamínů a minerálů, je nejvyšší čas začít s výsadbou!
I když jste zahradník začátečník, pěstování špenátu v truhlíku zvládnete levou zadní. Postačí vám k tomu jen pár základních nezbytností a hlavně trpělivost. V případě, že jste ještě nic nevypěstovali, budete mít z výsledku o to větší radost. Špenát je poměrně nenáročný na péči.
Pěstování špenátu v truhlíku a fáze před výsadbou
Něž se pustíte do samotného pěstování špenátu v truhlíku, je samozřejmě nutné obstarat si potřebný materiál k výsadbě. Zavítejte tedy do nejbližšího zahradnictví a pořiďte si:
- semínka špenátu setého
- výživný substrát vhodný na pěstování špenátu, strukturou spíš hlinitopísčitý (s neutrálním pH 6 až 7,5)
- dostatečně široké truhlíky, či květináče (nemusí být nijak hluboké, spíš se zaměřte na šířku a délku)
- zahradní lopatku a případně zahradnické rukavice
- odstátou, nebo dešťovou vodu na zálivku
- nejlépe organické hnojivo
Pěstování špenátu v truhlíku a fáze výsadby
Až budete mít všechno potřebné doma, můžete se směle pustit do pěstování špenátu v truhlíku. Samotná výsadba není nijak komplikovaná. Do květináče navrstvěte zeminu promísenou s hnojivem vhodným na špenát a v ní udělejte dva až tři řádky, které budou alespoň dvacet centimetrů od sebe. Semínka špenátu vsypávejte do řádků hlubokých zhruba dva až tři centimetry. Poté je na povrchu zasypejte další vrstvou substrátu. Špenátové sazenice nakonec zalijte odstátou, nebo dešťovou vodou a nechte v teple klíčit. Špenátu vyhovuje teplota mezi deseti až sedmadvaceti stupni Celsia. Snese ale bez problémů i teploty pod deset stupňů.
Pěstování špenátu v truhlíku a nezbytná péče
Aby mělo pěstování špenátu v truhlíku své výsledky, je nutné se o sazeničky pečlivě starat. Špenát pravidelně zalévejte, ideálně dešťovkou. Pozor však na přelití semínek, mohly by začít v půdě zahnívat. Truhlík v bytě umístěte na místo, kde je dostatek denního světla. Špenát je možné v průběhu růstu rovněž přihnojit vhodným hnojivem. Jinak tento druh zeleniny nepotřebuje nic zvláštního.
Pěstování špenátu v truhlíku a sklizeň
Až bude pěstování špenátu v truhlíku u svého konce, dočkáte se konečně první sklizně. Ta nastane zhruba měsíc a půl od výsadby špenátových semínek. Po uplynutí této doby si budete moci pochutnat na mladém špenátu, který je také známý pod pojmem baby špenát. Téměř po dvou měsících pak sklidíte špenát zralý, který má opticky větší lístky. Pokud dumáte nad tím, co si ze své úrody připravit, můžete se inspirovat následujícími recepty:
Detoxikační špenátové smoothie
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku