Velká úroda rajčat nebo cuket? Poradíme vám, jak na zpracování zeleniny i ovoce chytře a snadno
Přebytek úrody potká v létě nejednoho zahrádkáře. Když se stromům či keřům daří a přináší spousty plodů, člověk zajásá. Jenomže velká úroda rajčat, jablek, cuket či jakéhokoli jiného ovoce a zeleniny s sebou nese také jisté starosti. Musíme vymyslet, jak úrodu kvalitně zpracovat, aby produkty byly chutné i trvanlivé. V oblasti zpracování zeleniny a ovoce existuje nepřeberný výběr možností. Poradíme vám tipy alespoň na některé z nich.
Zpracování zeleniny na 100 způsobů
Zelenina i ovoce by měly tvořit podstatnou část jídelníčku každého z nás. O jejich příznivém vlivu na lidské zdraví není pochyb. Obsahují řadu vitamínů a látek, bez kterých se tělo neobejde, a které ke správnému fungování zkrátka potřebuje. Přijímat tyto látky prostřednictvím zeleniny a ovoce je daleko lepší než dodávat je do těla uměle. Využijte tedy možností, které nabízí vaše zahrádky, a vypěstujte si zdravé plodiny.
Pokud se bojíte, že vás překvapí velká úroda rajčat, cuket, či jablek, nemusíte si dělat těžkou hlavu. Domácí plodiny ze zahrádky se dají zpracovat na mnoho způsobů. Můžete je zavařit, nasušit, vytvořit marmelády, sirupy, šťávy, zmrzliny a podobně. Uvedeme si proto různé tipy na zpracování ovoce a zeleniny všelijakých druhů.
Velká úroda rajčat? Využijte zpracování zeleniny naplno!
Rajčata jsou vynikající surovinou do salátů, do těstovin, na pizzu, využít je můžete na skvělou polévku i omáčku. Rajčata, která nezvládnete sníst začerstva a chcete, aby vám vydržela třeba několik měsíců, můžete proměnit například v následující lahodné, užitečné a zdravé potraviny:
DOMÁCÍ KEČUP
Suroviny:
- 4 kg rajčat
- 500 g neloupaných jablek
- 500 g cibule
- 2 lžíce soli
- 250 ml octa
- 2 lžíce sladké papriky
- 1 lžíce pálivé papriky
- 10 hřebíčků
- 10 kuliček nového koření
- 10 kuliček celého pepře
- 300 g cukru moučka
Domácí kečup - postup přípravy:
Rajčata i jablka umyjeme, cibuli očistíme a vše nakrájíme na plátky. Dáme do hrnce společně s octem, paprikou, solí, hřebíčkem, pepřem, novým kořením a vaříme asi hodinu a půl. Občas promícháme, a pokud je potřeba, podlijeme troškou vody. Následně přidáme cukr a vaříme ještě asi dvacet minut. Necháme mírně vychládnout, abychom se při mixování nepopálili, rozmixujeme a případně přecedíme. V případě, že kečup používáte často a nevydrží vám tedy dlouho, stačí pouze nalít do čistých sklenic a důkladně uzavřít. Pokud chcete, aby kečup vydržel déle, můžete i sterilizovat.
DOMÁCÍ NAKLÁDANÁ RAJČATA
Suroviny:
- 2 kg rajčat
- 4 hrnky octa
- 4 hrnky vody
- 4 lžíce soli
- česnek podle chuti
- cukr moučka podle počtu zavařovacích sklenic (na každou sklenici dvě lžičky)
- zavařovací koření podle počtu zavařovacích sklenic (na každou sklenici dvě lžičky)
Domácí nakládaná rajčata - postup přípravy:
Omytá rajčata nakrájíme na měsíčky. Ocet, vodu a sůl přivedeme k varu. Mezitím do zavařovacích sklenic rozdělíme česnek podle chuti (do každé asi jeden nakrájený stroužek), cukr a zavařovací koření. Přidáme rajčata a nakonec zalijeme směsí horké vody, octa a soli. V zavařovací sklenici necháme vždy cca 1,5 cm volného prostoru. Pokud vznikne pěna, odstraníme ji. Sklenice zavíčkujeme a cca 15 minut vaříme ponořené ve vodě. Následně necháme vychladnout. Několik týdnů počkáme, než se chuť rajčat usadí. Velká úroda rajčat vás tak nezaskočí a vy zpracování zeleniny uděláte efektivně.
DOMÁCÍ SUŠENÁ RAJČATA
Suroviny:
- 2 kg rajčat
- olivový olej
- půl lžičky soli
- lžička koření na zeleninu
- půl lžičky pepře
Domácí sušená rajčata - postup přípravy:
Rajčata překrájíme na půlky a v míse promícháme s olivovým olejem, solí, pepřem a kořením na zeleninu. Půlky rajčat poklademe na plech vyložený pečicím papírem řezem nahoru a sušíme v troubě předehřáté na 110 stupňů 10 – 15 hodin. Poté rajčata naložíme do sklenic s olejem, uzavřeme a necháme naložené pro pozdější použití.
Sklizeň jablek se povedla a máte přebytky? Skvělé!
Plodí vaše jabloně víc, než stíháte jíst? Buďte rádi a využijte jejich potenciál naplno. Například čerstvá šťáva z jablek vás osvěží a dodá vám energii. Stačí pouze jablka omýt a dát do odšťavňovače. Prosté a lahodné!
Velmi oblíbená jsou i jablka sušená, neboli křížaly. Nakrájejte si jablka na tenké plátky a sušte buďto v troubě na nízkou teplotu, v sušičce ovoce nebo jen tak na topení na pečicím papíře.
Pokud rádi pečete, určitě nezapomeňte napéct jablečný štrůdl či jablečný koláč. Dětem jistě uděláte radost s jablečnou žemlovkou. Jablka jsou ale také skvělým doplňkem salátů, například celerového salátu, který patří mezi jednoduché zpracování zeleniny.
Pokud máte čas i chuť a chcete jablka zpracovat tak, aby vám nějaký čas vydržela, vyzkoušejte i některý z následujících receptů na sklizeň jablek:
DOMÁCÍ JABLEČNÝ KOMPOT
Suroviny:
- 2 kg jablek
- 250 g cukru
- 4 hřebíčky
- 2 celé skořice
- 1 badyán
- 1 litr vody
- půl lžičky kyseliny citronové
Domácí jablečný kompot - postup přípravy:
Do velkého hrnce dáme vařit vodu s cukrem, skořicí, hřebíčkem, badyánem a kyselinou citronovou. Mezitím si omyjeme, případně i oloupeme jablka, nakrájíme je na měsíčky a odstraníme jadřince. Jakmile nálev vře, přidáme do něj jablka a společně vaříme asi pět minut. Ochutnáme a v případě potřeby dosladíme nebo dokyselíme. Ještě za tepla naplníme kompotem zavařovací sklenice, zavíčkujeme a necháme vychladnout vzhůru dnem. Pokud byste měli obavy, že kompot nestihnete sníst zavčasu, můžete sklenice sterilovat.
DOMÁCÍ JABLEČNÁ PŘESNÍDÁVKA
Suroviny:
- 2,5 kg jablek
- cukr
- vanilkový puding v prášku
- voda
Domácí jablečná přesnídávka - postup přípravy:
Jablka oloupeme a zbavíme jadřinců. Dáme je do hrnce a přelijeme vodou tak, aby byly v hrnci cca 3 cm vody (čím víc vody, tím řidší přesnídávka bude). Dáme vařit doměkka. Následně jablka rozmixujeme ponorným mixérem. Ochutnáme a dosladíme tak, jak nám to podle chuti vyhovuje. Vaříme do zhoustnutí. Nakonec nalijeme do skleniček, dobře uzavřeme a sterilujme asi dvacet minut. Sklizeň jablek tak využijeme efektivně.
DOMÁCÍ JABLKOVÉ CHUTNEY
Suroviny:
- 2 kg jablek
- 2 cibule
- 10 stroužků česneku
- 1 hrnek cukru
- rozinky
- 2 lžičky pálivé papriky
- 2 lžičky mletého zázvoru
- 2 lžičky kari
- 1 lžičku soli
- půl lžičky pepře
Domácí jablkové chutney - postup přípravy:
Jablka oloupeme a nastrouháme, cibuli nakrájíme najemno, česnek prolisujeme. V hrnci na oleji osmahneme cibulku, přidáme jablka, česnek a veškeré koření a vaříme zhruba třicet minut. V případě potřeby podlíváme trochou vody. Následně přidáme cukr a rozinky a vaříme ještě dalších patnáct minut. Pokud chceme omáčku jemnou, rozmixujeme. Hotovou směsí pak naplníme zavařovací skleničky, uzavřeme a sterilujeme třicet minut na osmdesát stupňů. Jablkové chutney je jednoduché zpracování ovoce, které oceníte hlavně v zimě. Sklizeň jablek netrvá příliš dlouho a jablkové chutney patří mezi recepty, které musíte určitě vyzkoušet.
Chytré zpracování zeleniny: Oblíbená letní cuketa
Cuketa je zelenina, která má v kuchyni velké využití. Dá se grilovat, přidávat do omáček na těstoviny, či péct na plátky. Vynikající jsou například i cuketové bramboráky, zapékané cukety s masem a sýrem, cuketové zelí, cuketová buchta, cuketová polévka, cuketová pomazánka a tak dále.
Trvanlivé potraviny z cuket jsou například:
STERILOVANÁ CUKETA
Suroviny:
- cukety
- mrkev (podle počtu sklenic – na jednu sklenici asi čtvrt velké mrkve)
- cibule (podle počtu sklenic – jednu střední cibuli na 6 sklenic)
- suroviny na oblíbený nálev
Sterilovaná cuketa - postup přípravy:
Cukety omyjeme a rozkrojíme na poloviny. Vydlabeme vnitřek se semeny a pevnou část nakrájíme na kousky. Mrkev nakrájíme na kolečka, cibuli na plátky. Na dno sklenice dáme trochu mrkve a cibule, poté sklenici doplníme nakrájenou cuketou. Zalijeme připraveným oblíbeným nálevem na sterilované okurky. (Existuje řada receptů na nálev, proto si každý zvolí ten svůj oblíbený. K cuketám se hodí například nálev ze dvou litrů vody, půl litru octa, hrnku cukru, pěti kuliček pepře, tří kuliček nového koření a jednoho Deka.) Naplněné a uzavřené sklenice steriluje asi třicet minut na osmdesát stupňů.
CUKETOVÁ HOŘČICE
Suroviny:
- 10 cuket
- 750 ml plnotučné hořčice
- 420 ml oleje
- 300 g cukru
- 2 lžičky soli
- 150 ml octu
- 12 stroužků česneku
- 3 lžičky pepře
- 2 feferonky (nemusí být)
Cuketová hořčice - postup přípravy:
Cuketu očistíme a nakrájíme na malé kousky, česnek na plátky. Společně s octem, cukrem, olejem, pepřem, solí a nasekanými feferonkami dusíme do změknutí. Poté necháme vychladnout a rozmixujeme. Nakonec smícháme s hořčicí. Naplníme malé skleničky, uzavřeme a sterilujeme na osmdesát stupňů asi třicet minut.
MARMELÁDA Z CUKETY
Suroviny:
- 2 kg cukety
- 2 hrnky vody
- 2 kg cukru
- 2 lžičky kyseliny citronové
- 2 pektogely
- 1-2 ovocné příchutě
Marmeláda z cukety - postup přípravy:
Cuketu očistíme a zbavíme jader, oloupeme a nakrájíme na kostičky. Vaříme ve vodě na mírném ohni do měkka, tedy asi deset minut. Poté přidáme všechny ostatní suroviny a vaříme ještě tak dlouho, než směs zhoustne. Za horka naplníme marmeládou zavařovací skleničky. Necháme je vychladnout obrácené dnem vzhůru. Marmeláda z cukety patří mezi efektivní a jednoduché zpracování ovoce.
Zpracování ovoce: Maliny i meruňky využijete v sorbetu i v koláči
Na zahrádce se vám může objevit také přebytek úrody malin, rybízu, jahod, meruněk, švestek, třešní nebo jakéhokoli dalšího ovoce. Plodiny jako jsou třešně, švestky či meruňky můžete samozřejmě nechat vypálit. Ovocné pálenky jsou skvělým řešením velké úrody.
Pokud nepatříte mezi milovníky alkoholu, vsaďte na ovocné zmrzliny a sorbety. Ty jsou vynikající, velmi jednoduché na přípravu a vydrží vám v mrazáku i rok.
Další možností je výroba sirupů. Ani to není žádná věda a zpravidla vám k tomu bude kromě daného ovoce stačit jen cukr, voda a kyselina citronová.
Výborným způsobem zpracování ovoce je zavařit si kompoty a marmelády. Při správné manipulaci při výrobě mohou tyto produkty vydržet i několik let.
Diskuse k článku