Špenát
Špenát a jeho léčivé účinky
Špenát má příznivé účinky na činnost srdce, napomáhá při tvorbě krve, posiluje imunitní systém, zlepšuje paměť a celkově prospívá našemu mozku. Naše nehty a vlasy budou díky němu silnější a zdravější, kosti a zuby budou pevnější. Špenát také zlepšuje látkovou výměnu, pomáhá při zácpě, působí na zdraví pokožky a odvodňuje organismus.
Dostatek kyseliny listové ve špenátu má vliv na větší hmotnost dítěte při porodu, snižuje riziko předčasného porodu a vrozených vad. Je proto těhotným ženám vřele doporučován.
Od pradávna se špenát používal na léčení anémie a vysokého krevního tlaku. Nové výzkumy zjistily, že má i velký vliv na obnovu našich buněk a celkovou detoxikaci organismu. Lutein spolu s dalšími látkami je účinnou prevencí proti rakovině žaludku a plic.
Betakaroten a vitamín E zachytávají volné radikály, hořčík uvolňuje svalové křeče.
Kdy špenát škodí?
Špenát díky velkému množství vitamínu K, který zajišťuje správnou srážlivost krve, nesmí jíst lidé užívající Warfarin nebo jiný předepsaný prostředek na ředění krve. Špenátu by se měli vyhýbat i lidé postižení dnou nebo ti, co trpí ledvinovými kameny.
Víte, že…
...mýtus o rychlém růstu svalů je nepravdivý a špenát v sobě zdaleka neobsahuje tolik železa, jako se vždy tvrdilo? Šlo o pouhou matematickou chybu při výpočtu množství železa ve špenátu, kde došlo k posunutí desetinné čárky o jedno místo. Lidé se tak mysleli, že špenát obsahuje 10x více železa, než ve skutečnosti. Tento mýtus podpořila i animovaná pohádka Pepek námořník.
Diskuse k článku
RE : Špenát