Pěstování ředkviček je v září ještě možné. Sklidit zvládnete před nástupem zimy
Pěstování ředkviček můžete s klidem zahájit i počátkem září. Během podzimu se tak dočkáte bohaté úrody, která dodá potřebné vitamíny a minerální látky. Ředkvičkám vyhovuje spíš chladnější počasí, proto se jim bude během podzimních měsíců dařit stejně dobře, jako na jaře.
Pokud jste zběhlí zahradníci, nebude vám výsadba činit žádné potíže. Pěstování ředkviček však zvládnou i začátečníci. Není v tom žádná věda. Stačí jen kus zahrádky, vhodná hlinitopísčitá půda s neutrálním pH a pravidelná péče.
Pěstování ředkviček krok za krokem
- Než se pustíte do pěstování ředkviček, vyberte na své zahradě místo, které bude ideálně ve stínu. Půda na pozemku by měla být nejlépe výživná, konzistencí spíš hlinitopísčitá. Doplnit živiny do zeminy lze například promísením s kompostem.
- V jednotlivých záhonech vytvořte jakési „žlábky“, do kterých vsypávejte semínka ředkviček. Jednotlivé řádky by měly být od sebe vzdálené alespoň patnáct centimetrů.
- Osivo je potřeba umístit do hloubky jeden až dva centimetry.
- Semínka důkladně překryjte vrstvou půdy a zalijte dešťovou, nebo odstátou kohoutkovou vodou.
- Průběžně během pěstování ředkviček myslete na pravidelnou zálivku, která by měla být častější v nižších objemech, aby plody nepraskaly a neplesnivěly.
- Zkomplikovat vám mohou pěstování ředkviček různí škůdci, proto je vhodné dle odborníků osivo přikrýt skleněným poklopem, či netkanou textilií, kterou seženete běžně v zahradnictví.
- První úrodu byste měli sklízet zhruba po měsíci. Některé odrůdy rostou i po třech týdnech.
- Pakliže budete chtít větší úrodu ředkviček, po týdnu můžete zasévat další.
Pěstování ředkviček: Jaké odrůdy v září preferovat a jak zužitkovat sklizeň?
Abyste netápali, jaké odrůdy jsou nejvhodnější pro zářijové pěstování ředkviček, poradíme vám. Soustřeďte se zejména na odrůdu Prima, Teko, Primara F1, Tercia, Kvinta, nebo Kvintara. Sklizené ředkvičky budou výborné v zeleninovém salátu, skvěle doplní salátové okurky, rajčata, či hlávkový salát. Aby plody vydržely až do zimních měsíců, je možné je rovněž zavařit ve slaném, nebo sladkokyselém nálevu, a to jak samotné, tak v kombinaci s různými druhy čerstvých bylinek. Vyzkoušejte například kopr, petrželku, nebo koriandr.
Pěstování ředkviček pro vaše zdraví
Samotné pěstování ředkviček není nikterak náročné, což pochopíte záhy, až se do něj pustíte. Taktéž je i prospěšné, jelikož plody ředkviček jsou pro naše zdraví velmi blahodárné. Proč vlastně?
- pomohou urychlit proces uzdravování během respiračních nemocí (podpoří vykašlávání)
- působí preventivně proti vzniku ledvinových a žlučníkových kamenů
- díky obsahu vlákniny podpoří dobré trávení i vyprazdňování
- dokážou přispět k snížení cholesterolu v krvi
Pěstování ředkviček je vhodné také pro ty jedince, kteří potřebují snížit svou hmotnost. Jsou nízkokalorické, proto je možné zařadit ředkvičky i do redukčního jídelníčku. Kromě toho doplní i vitamín C, sodík, draslík a vápník.
Inspirovat se po sklizni prvních ředkviček lze těmito recepty:
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku