Nedaří se vám zhubnout? Tradiční čínská medicína vylepší vaše hubnoucí postupy
Snažíte se zhubnout, ale nedaří se vám to? Změnili jste svůj jídelníček, sportujete a pořád nic? Zkuste se k hubnutí postavit jinak, třeba právě vám pomůže tradiční čínská medicína. Nemusíte přehodnocovat vše, co jste se dosud o hubnutí dozvěděli a co pro shození kil děláte. Metody východní medicíny totiž skvěle doplňují zažité metody západní. Vyberte si z obou směrů to nejlepší a možná se vám konečně podaří zhubnout podle vašich představ.
Západní a východní medicína se doplňují
Jak mohou jít západní a východní medicína dohromady? Jednoduše, vůbec se totiž nevylučují, ale naopak doplňují! Budete-li se držet toho, co doposud víte o hubnutí, příjmu a výdeji energie nebo kaloriích a doplníte to zásadami a radami čínské medicíny, pravděpodobně vaše kila půjdou dolů mnohem snáze. Připomeňme si některé zásady správného hubnutí, které se v našem západním prostředí při hubnutí dodržují a následně si vyslechněme rady východních odborníků.
Jídelníček na hubnutí podle západu
Příjem a výdej energie
Chcete-li úspěšně shodit pár kil, musíte si pohlídat příjem a výdej energie. Řečeno jinými slovy – musíte se zaměřit na to, kolik přijímáte a vydáváte kalorií. Doporučený denní příjem průměrného muže je 2 200 – 3 000 kcal (9 200 – 12 550 kJ) a průměrné ženy 2 000 – 2 400 kcal (tj. 8 370 – 10 000 kJ). Pokud se snažíte zhubnout, musíte tento příjem trochu snížit. Jak toho docílit? Více se hýbat a jíst ty „správné“ kalorie, tedy ty, které pochází z kvalitních potravin s nižší energetickou hodnotou.
Jídelníček na hubnutí - složení
Zároveň je důležité pohlídat si správné rozložení živin a připravit si dle něj jídelníček na hubnutí – člověk by měl denně přijímat sacharidy, tuky a bílkoviny v poměru 50 : 25 : 25.
- Při hubnutí je dobré do jídelníčku zařadit více bílkovin. Tělo na jejich trávení vydává více energie, čímž se zvyšuje jeho metabolismus a vy se navíc cítíte déle sytí.
- Stejně tak se snažte častěji si pochutnávat na jídle plném vlákniny, která váže vodu, zpomaluje trávení a je hojně zastoupená zvláště v zelenině a ovoci.
- Jídelníček na hubnutí by měl naopak omezit příjem jednoduchých sacharidů a tuků, které se v těle ukládají v podobě tukových zásob.
- Během hubnutí proto západní medicína doporučuje jíst hodně zeleniny, luštěniny, libové maso, ryby, vlákninu, nízkotučné mléčné výrobky apod.
Tradiční čínská medicína a její pohled na hubnutí
Tradiční čínská medicína těmto základním západním pravidlům neodporuje, jen se na celý proces hubnutí dívá trošku jinak. V prvé řadě chápe člověka jako propojený celek. Když něco v našem těle není v pořádku, projevuje se to různými nemocemi, problémy, ale i přibíráním na váze. Pro hubnutí nestačí jen správně jíst a cvičit, ale celkově dodávat tělu energii. Nadváha je sice uložená přebytečná energie, ale přispívá k ní nedostatek energie čchi v těle. Tradiční čínská medicína má svůj specifický pohled na jídelníček a nabízí vlastní metody, kterými proces hubnutí můžete podpořit.
Jídelníček na hubnutí
Tradiční čínská medicína potraviny rozděluje podle pěti prvků či elementů. Každý element je spojený s určitou chutí (kyselost, sladkost, hořkost, pikantnost a slanost) a každý má na lidské tělo jiný vliv. Jednotlivé elementy jsou spojeny také s ročními obdobími, a proto není dobré jíst celý rok ty samé potraviny. Z důvodu vyváženosti ani není dobré jíst hodně mléčných výrobků, syrového ovoce a zeleniny, ačkoli právě to mnoho lidí, kteří se snaží hubnout, dělá. Čínský pohled na stravu vám možná pomůže odhalit, proč vám tradiční dieta nezabírá.
Fytoterapie
Tradiční čínská medicína v hubnutí využívá i účinku bylinek. Některé druhy bylinek totiž dokážou omezit nezdravou chuť na jídlo a podpoří správné trávení. Bylinné přípravky navíc celkově prospějí vašemu zdrav - mohou odvádět z těla nadbytečnou vodu a podpoří odolnost vůči nemocem.
Baňkování
Vaše hubnoucí úsilí můžete podpořit i další čínskou praktikou – baňkováním. Přikládáním stlačených baněk k tělu se vytváří podtlak, který místo prokrvuje a příznivě působí na celé tělo. Baňkování vám pomůže dostat z těla nadbytečnou vodu a doplní vám energii.
Moxování
Podobně jako baňkování vám může pomoci i moxování, tedy nahřívání akupunkturních bodů, které příznivě působí na zažívání, posílení energie a zahřátí celého těla.
Aurikuloterapie
Možná už jste slyšeli, že stačí něco nalepit na ucho a hubnutí jde samo. Byla tím myšlena aurikuloterapie, ačkoli tak jednoznačné to s ní není. Někomu pomáhá shazovat nadbytečná kila, většině lidí pomůže omezit nezdravé chutě na jídlo. Aurikuloterapie podobně jako předchozí metody pracuje se stimulací akupunkturních bodů. Ty stačí ošetřit nalepením náplasti s kuličkou, která body pozitivně ovlivní.
Online kurz hubnutí podle západu i východu
Zaujala vás tradiční čínská medicína a chcete se o jejím přístupu k hubnutí dozvědět více? Můžete vyzkoušet online kurz doktorky Petry Uríkové o hubnutí podle západu i východu. V pohodlí domova shlédnete prezentaci s více než dvěma stovkami slidů doplněnou krátkými videy a dozvíte se vše, co potřebujete k tomu, abyste sami dokázali oba přístupy k hubnutí skloubit a využívat. Navíc také získáte jídelníček na hubnutí ve čtyřech různých variantách. Každá varianta jídelníčku obsahuje výpočet nutriční terapeutky, hodnocení dle západní medicíny, hodnocení dle čínské medicíny a návrhy, jak můžete jednotlivá jídla obměňovat. Jídelníčky jsou složeny výhradně z běžných regionálních potravin. Součástí kurzu jsou i materiály ke stažení – pracovní listy a tabulky, které Vás budou kurzem provázet a nabádat k aktivnímu využití získaných znalostí. Pokud byste rádi nově nabyté znalosti předávali dál, určitě oceníte i certifikát o absolvování kurzu, který na závěr můžete obdržet.
Diskuse k článku