Světelný kořen – potravina budoucnosti, která vám dodá energii a vitalitu
Světelný kořen používaný odedávna v Číně si svou oblibu získává i u nás. Mluví se o něm jako až zázračné rostlině, která je nejen chutná, ale i velmi zdravá. Kromě spousty výživných látek disponuje ojedinělou schopností uchovávat světelný éter – vše prostupující životodárnou energii, která v dnešní hektické době v našich tělech slábne. Světelný kořen nejen léčí a omlazuje. A vy si ho při troše znalostí a s potřebným nadšením můžete vypěstovat sami.
Co je světelný kořen?
Světelný kořen neboli Jam čínský (Discorea batatas) je speciální druh kořene Yam. Od ostatních jamů se liší svou výjimečnou schopností zadržovat v kořenových hlízách světelný éter. Jeho množství závisí nejen na kvalitě sazenice světelného kořene, ale i na způsobu pěstování.
Člověku dnes ubývá zdroj životní síly, ať už jí říkáme energie, éter, čchi nebo prána. Působením stresu, ztrátou čerstvosti a průmyslovým zpracováním potravin se tato vzácná substance bez milosti ničí. Naše těla tak „ztemňují“ a tvrdnou. Světelný kořen v sobě jemné energetické vibrace zadržuje a je schopen prozařovat a uzdravovat každého z nás a také prostor, kde roste.
Světelný kořen – historie
Běžné druhy Discorea batatas najdeme v mnoha zemích světa. Avšak světelný kořen se specifickým vyzařováním má svůj domov pouze v Číně, kde patří mezi oblíbené prostředky tradiční čínské medicíny - přečtěte si také čínský horoskop na rok 2020.
Na výjimečné vlastnosti světelného kořene upozornil už v roce 1924 zakladatel antroposofie Rudolf Steiner (antroposofie – nauka o lidské podstatě, která má svůj původ v duchovním světě). Tehdy světelnému kořenu přisoudil významnou roli ve výživě budoucích generací.
Koncem 20. století světelný kořen zažívá svou renesanci ve střední Evropě. Od roku 1996 se pod ochrannou známkou pěstuje v Německu. Kde se dbá na to, aby se u světelného kořene zachovaly jeho jedinečné schopnosti. A to dodržováním jistých pravidel při pěstování a prevenci křížení s ostatními druhy jamů.
Světelný kořen – účinky
Světelný kořen obsahuje:
- škrob
- bílkoviny
- tuky
- saponiny
- slizové látky
- aminokyseliny
- enzym amylázu
- polysacharidy
- allantoin
- vitaminy
- stopové prvky
Světelný kořen léčí:
- přináší energii a vitalitu
- harmonizuje hormonální systém
- pomáhá při emoční nerovnováze, klimakteriu a menstruaci
- příznivě působí na mužskou potenci
- snižuje hladinu krevního cukru
- odvádí z těla přebytečnou vodu
- posiluje imunitu
- harmonizuje trávení, plíce, slezinu a ledviny
- urychluje proces hojení
- je proslulý jako zkrášlující a omlazující prostředek
- napomáhá k hebké pleti, pevným nehtům, lesklým a silným vlasům
Světelný kořen – pěstování
Světelný kořen má speciální nároky na pěstování, respektive na přípravu a počáteční investici. Sází se v březnu až dubnu do vrstev z jemného křemičitého písku, slámy a humusu, a to do vysokých dřevěných beden. Dvouleté hlízy světelného kořene totiž dorůstají do hloubky až 1 metru. A liány dospělých rostlin se oproti tomu pnou do výšky až 4 metrů. Je tedy nutné jim připravit oporu. Abyste si byli jistí kvalitou, je dobré se obrátit přímo na některého z pěstitelů, který kromě kořenů a pacibulek světelného kořene poskytne i potřebné proškolení na jeho použití a pěstování.
K pěstování světelného kořene se používají:
- pacibulky – najdeme je po odkvetení na liáně dospělé rostliny
- jednoletý kořen – vyroste z pacibulky a hodí se pouze k sadbě
- dvouletý kořen – vrchní část kořene z dospělé rostliny
- řízky dvouletého kořene – z dospělé rostliny
Světelný kořen – užívání
Světelný kořen je velmi křehký a na řezu sněhobílý. Má slizovitou konzistenci a lahodnou chuť. I v malých porcích vyvolává pocit sytosti.
Světelný kořen se pro své léčivé účinky konzumuje nejlépe syrový. Dále pak sušený a rozemletý na prášek či uvařený. Pěstitelé radí plátek syrového světelného kořene nakrájet na kostičky keramickým nožem a přidat do hotového jídla (kov účinné látky světelného kořene ničí). Minimální užívání je jeden plátek či prášek „na špičku nože“ jednou denně, avšak dlouhodobě. Prášek lze také přidávat do hotových jídel.
TIP: Protože je celá rostlina jedlá – hlíza, květy, pacibulky i listy, můžeme pár lístků světelného kořene dát do salátu či do nádoby s vodou a tu popíjíme.
Světelný kořen – cena a kde ho koupit
Světelný kořen je poměrně drahá záležitost. Na internetu najdete několik školených pěstitelů, u nichž si světelný kořen můžete zakoupit. Kilo světelného kořene ke konzumaci stojí 711 Kč, sadba (krček s částí kořene) 120 Kč a balíček pacibulek 160 Kč.
Diskuse k článku