Zahrada v červnu
Zamulčujte rostlinky
V červnu již začíná být horko a nezakrytá půda na záhonech rychle vysychá. Proto hned, jakmile vyjednotíte zeleninu, záhony přikryjte mulčem. Můžete použít i čerstvě posekanou trávu, nedávejte jí ale mnoho (do 3 cm), aby nezahnívala. Abyste tomu předešli, je dobré smíchat ji s jiným mulčovacím materiálem, třeba slámou nebo kompostem. Pokud však často prší a je vlhko, tak trávu jako mulč radši nepoužívejte.
Jahody mají rády kyselejší půdu, proto je můžete zamulčovat kůrou nebo pilinami, vhodné je podložit je chvojím nebo těsně před sklizní slámou, odradí to plže a plody nebudou ležet na zemi a zahnívat.
Rajčata, brambory, pórek a košťáloviny před zamulčováním ještě přihrneme hlínou, tvoří totiž kořeny i na stonku. U rajčat odštípněte postranní výhonky. Hrách přihnojte popelem ze dřeva.
Vysazování a sklizeň
Můžeme ještě vysadit salát, hrách, ředkev, mrkev, červenou řepu, kedlubny, čekanku, brokolici, cukety a kopr. Vysazujeme také sazenice pórku, celeru, zelí, kapusty, květáku.
Některé plody již dozrály, takže můžeme sklízet zejména angrešt, rybíz, jahody. Také třešně už jsou červené. Sklízíme hrášek, saláty a košťálovou zeleninu, ředkvičky a kedlubny, jarní cibulku a první rané brambory.
Přírodní hnojení
Jakmile košťáloviny zakoření, je dobré je přihnojit přírodním hnojivem, například kopřivovým zákvasem. Poslouží dobře i zředěná močůvka. Zákvas nalijte večer přímo ke kořenům, stačí 1 x týdně půl litru. Jakmile plodová zeleniny nasadí poupata, už ji nehnojíme.
Přihnojte také ovocné stromy, aby měli v příštím roce více plodů. Budou vděční za mulč z pokosené trávy, smíchaný s kompostem. Jen si dejte pozor, aby se mulč nedotýkal kmene a nedocházelo tím k zahnívání.
Protrhejte plody jádrovin
Hrušně a jabloně už nasadily plody a my, pokud chceme mít kvalitní a velké ovoce, měli bychom plody protrhat a to na vzdálenost asi 10 cm od sebe. Ovoce, které spadne na zem, postupně odklízíme, aby se z něj nešířily choroby a škůdci.
Udělejte ptákům napajedlo
Ptáci již vyvádějí mladé a všude je jich plno. Nechcete, aby vám ozobávali zrající plody? Udělejte jim na vaší zahradě napajedlo. Ideální je malá tůňka nebo nádržka s vodou a bidýlkem, na které se ptáčci mohou posadit a dobře z něj kontrolovat okolí.
TIP: Podle moudrosti a praktických zkušeností našich předků máte v pátek 18.června do 13:00 h jedinečnou šanci zbavit se definitivně plevelu a vůbec všeho, co vytrhnete. To znamená i nežádoucích chloupků na těle, apod. Jednoduše: CO V TENTO DEN DO 13:00 h VYTRHNETE, UŽ ZNOVU NENAROSTE. Takový den je pouze jeden v roce, využijte toho!
Diskuse k článku