5 nejlepších domácích léků na akné. Najdete je v lednici i ve spíži
Akné je kožní onemocnění, které dokáže pořádně znepříjemnit život. Objevuje se především u žen, i když ani mužům se nevyhýbá. Nejčastěji se objeví, když v těle probíhá nějaká hormonální bouře. Tedy hlavně v pubertě, u něžného pohlaví pak později ještě zejména v období těhotenství. Akné se ale může objevit i ve chvíli, když jíme nezdravé potraviny. Jak s nevzhlednými pupínky zatočit?
Akné se umí objevit vždy v nejhorší možnou dobu. A když se pupínků objeví opravdu hodně, je náročné je skrýt. Zejména tedy ve chvíli, kdy nám začnou “zdobit” obličej. V lékárně i v drogerii je sice k dispozici mnoho produktů, které slibují až zázračně rychlé odstranění pupínků. Jenže ne vždy to jde tak dobře, jak bychom si mohli přát.
Přípravky na akné versus domácí pomocníci
Kupované přípravky na akné mají často navíc i nežádoucí účinky. Nejčastěji se jedná o zarudnutí, změnu barvy pokožky nebo nadměrně vysušenou pleť. Nic takového se vám s pomocníky, které najdete doma, nestane. Což je rozhodně jedna z velkých výhod. Rozhodně platí rovnice, že čím je akné mírnější, tím snadněji jej doma vyléčíme. V opačném případě, vyžaduje-li akné odbornější zásah, rozhodně navštivte lékaře. Komplikací totiž pak mohou být dokonce i uzliny nebo cysty.
Trápí vás pupínky? Léčba akné, co doopravdy pomůže
Domácí péče o akné
Doma si můžete poměrně dost vyhrát. Můžete vyrábět vlastní pleťové vody, krémy nebo třeba masky. Zkuste například smíchat okurky s ovesnými vločkami, hrozny či droždí a připravte si obličejovou masku, která pleť vyživí a zabrání vzniku pupínků. Poradíme vám, které ingredience byste v kuchyni rozhodně neměli přehlédnout.
1. Hroznové víno proti akné
Je to skvělá svačinka, ale i vynikající surovina pro výrobu domácí masky. Právě resveratrol obsažený ve slupkách hroznů působí antibakteriálně. Je tedy schopen ničit bakterie v mazových žlázách, které k výskytu akné přispívají.
2. Okurka pro svěží pleť i jako prevence akné
Plátky okurky si poradí se suchou pokožkou a také zbaví otoků. Okurka navíc snižuje podráždění, bolest i zánět, který může být se vznikem akné úzce spojený.
3. Med je přírodní antibiotikum, nejen na akné
Skvělým přírodním prostředkem proti akné je i obyčejný med. Ideálně samozřejmě ten, který jsme pořídili přímo od včelaře. Med má totiž prokazatelné antibakteriální vlastnosti a podporuje hojení infekcí i ran. Jednoduše naneste med na pokožku a nechte alespoň půl hodiny působit. Chcete-li zesílit účinky, pak můžete do medu přidat špetku kurkumy. Pak opláchněte teplou vodou.
4. Mléčné výrobky pomáhají při akné zevně
Jestliže se nás trápí akné, pak mléčné výrobky rozhodně nejsou dobrou volbou pro zařazení do jídelníčku. Tedy pokud nejsou fermentované. Můžeme je však s úspěchem použít například jako základ masky. Jogurt obsahuje probiotické bakterie a značně prospívá zdraví pokožky. Ještě lepší volbou je pak smíchání jogurtu s droždím. Droždí dodá pokožce potřebné látky i spoustu vitamínů skupiny B a pomáhá likvidovat akné.
5. Ovesné vločky na obličej s akné
Ovesné vločky jsou protizánětlivou potravinou. Zklidňují a zmírňují podráždění. Pomáhají při vyrážkách, akné, ekzémech a podobně. Ovesné vločky mají ochranné, hydratačení a léčivé účinky na pokožku. Můžete je využít nejen jako masku, ale i jako krém nebo přísadu do koupele. Skvělým doplněním ovesných vloček při akné je jedlá soda. Ta jejich účinky podpoří.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku