Problematická pleť v pubertě? Poradíme, jak se zbavit akné
Problematická pleť v pubertě není žádnou výjimkou. Mezi proklínané kožní problémy patří kromě atopického ekzému akné. Zatímco někteří kojenci a batolata trpí na ekzémy, ze kterých naštěstí brzy vyrostou, u dětí v pubertě je to pro změnu zase akné. Ale i z něj se přece jen dá vyrůst. Přežít toto období však nebývá pro dospívající, ani jejich rodiče, vůbec jednoduché.
Jak můžeme akné zmírnit pomocí přírodních prostředků? A víte, jak správně pečovat o pleť s akné?
Problematická pleť v pubertě vyžaduje zvláštní péči
Acne vulgaris neboli trudovitost je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které se objevuje hlavně v pubertě. Znát jen pochopitelně budete pod běžným označením "akné". Může za něj nejen problematická pleť v pubertě. Na vině jsou hormony, zejména mužské pohlavní hormony a steroidy, ale často také dědičnost, nezdravá strava a stres. Nejčastěji se akné objevuje v obličeji, ale třeba také na zádech. Ucpané póry zhoršuje nesprávná volba kosmetiky a množící se bakterie. Proto je potřeba pleť s akné dobře dezinfikovat a odmašťovat. Ne vždy je ale pokožka trpící akné vyloženě mastná. Volba vhodné kosmetiky a především hygiena obličeje patří k zásadám prevence a péče o aknózní pleť.
Po některých pupíncích zůstávají jizvy, které se později dají ošetřit například laserem. Při prevenci vzniku akné pomáhají i nejrůznější přírodní prostředky, které si člověk může aplikovat doma rovnou ze spižírny, anebo lze vyzkoušet přírodní kosmetiku či speciální přípravky z lékáren. Mezi často používané zázraky patří například čajovníkový - tea tree olej, který má výrazné dezinfekční a antimykotické vlastnosti, proto právě i tento olejíček obsahuje celá řada kosmetiky proti akné. Pokud není zbytí, v krajním případě pomůže využívat antibiotika na doporučení kožního lékaře - zničí se tím přemnožené bakterie, alespoň dočasně.
Přírodní prostředky proti akné
Které přírodní prostředky tedy můžeme k prevenci či k léčbě akné použít? Jsou to:
- tea tree olej (lze zakoupit 100% olejíček, který si můžeme doma ředit či přímo na vatové tyčince aplikovat na jednotlivé pupínky)
- oregánový olej (silně dezinfekční, antibiotický a antimykotický olejíček, který lze ředěný nanášet na pupínky - neředěný by mohl u někoho podráždit pokožku)
- nimbový olej (vynikající olej tmavé barvy s antibiotickými a antimykotickými účinky, který však nepříjemně zapáchá - co bychom ale neudělali pro krásu, že ano?)
- černé detoxikační mýdlo s obsahem uhlí (výborné k mytí aknózní pokožky)
- jablečný ocet (vyzkoušejte k omývání obličeje)
- aloe vera gel (možno aplikovat na celou pokožku obličeje nebo zad, dokonale hydratuje, ale nezanáší póry, navíc má dezinfekční a hojivé účinky)
- maska z medu a skořice (připravte si hustou masku ze zcukernatělého medu a skořice, kterou rozhodně nešetřete - nechte ji působit klidně půl hodiny, poté opláchněte a obličej ošetřete svým osvědčeným krémem na aknózní pleť)
Těžká puberta s akné
Akné v pubertě je citlivá záležitost. Dospívající děti se často trápí svým vzhledem a chtějí vypadat co nejlépe, aby je jejich okolí přijímalo, a aby třeba nemusely čelit posměchu svých spolužáků. Kvůli ošklivému akné se mnohé děti zavírají doma, naříkají nebo nechtějí ani chodit mezi ostatní do společnosti. Pokud někdo trpí akné, a to třeba i krásná žena v dospělosti, není třeba se kvůli tomu obávat nepřijetí a nemít se rád. Kdo má akné, rozhodně není outsider! Nestyďte se za své akné a dejte druhým najevo, že jste opravdová osobnost.
Rodiče by měli svým dětem poskytnou dostatečnou podporu a budovat v nich zdravé sebevědomí, které nesrazí ani nevzhledné pupínky v obličeji. Někdo zkrátka na akné trpí, jiný má větší štěstí. Ale umět si s ním poradit a chodit s hlavou vztyčenou - a třeba i bez make upu, to je opravdové umění.
Zdravá strava proti akné
Proti akné můžeme bojovat i zdravou stravou. Doporučuje se omezit kakao, čokoládu, kečup, ocet, alkohol, ostrá koření a sladkosti. Vhodná jsou probiotika a bylinkové čaje čistící krev a podporující metabolismus, například kopřiva, čekanka nebo měsíček lékařský. Jezte hodně zeleniny, ryb a celozrnných výrobků, rozhodně ze svého jídelníčku vynechte kynuté sladké pečivo z bílé mouky, sladkosti a také emulgátory.
Diskuse k článku