Řešíte, jak se zbavit akné? Vyzkoušejte rady, které skutečně fungují
Akné není jen výsadou mladistvých, jak by se mohlo zdát. I spousta dospělých lidí se potýká s tímto nepříjemným, nejen kosmetickým problémem. Pravda, v drtivé většině jsou to ženy. Na stav pokožky má vliv více faktorů, proto i léčba musí být vždy komplexní.
Za vznikem akné stojí mnoho viníků. Nejčastěji jsou to hormonální změny (puberta či těhotenství), dále pak nadměrně citlivá kůže, mastná pleť, stres, nevhodný jídelníček, špatně zvolená pleťová kosmetika, životní prostředí a pochopitelně i užívání některých léčiv. Lze tedy stav akné vůbec nějak ovlivnit?
Jídelníček ovlivňuje akné
Jestliže nás akné trápí a nemůžeme se ho za žádnou cenu zbavit, je v každém případě nutné zaměřit se nejprve na všechno, co do těla přijímáme. Ať už stravou či tekutinami. Rozhodně bychom se měli vyhýbat veškerým potravinám, které dráždí. Patří sem pochopitelně veškerá ostrá, pálivá či sladká jídla. Stav akné ale značně mohou zhoršovat například i nezakysané mléčné produkty, kakao, čokoláda nebo káva či černý čaj. Jestli nás některá z těchto potravin dráždí, zjistíme poměrně snadno takzvanou eliminační dietou. Nejprve vyřadíme veškeré výše uvedené potraviny z jídelníčku alespoň na tři dny. Následně pak zařadíme jednu vybranou potravinu, například kávu. Dáme si jeden šálek a čekáme až 48 hodin. Pokud do této chvíle nepozorujeme žádné zhoršení stavu, můžeme začít zkoušet přidat další potravinu.
Jak na únavu, špatné trávení anebo akné? Detoxikace organismu nám zlepší zdraví
Pupalkový olej hravě zatočí s akné, vyčistí krev a zvýší imunitu těla
Proti akné, vráskám i toxinům. Vyzkoušejte aloe vera recepty, které si zamilujete!
Velmi vhodné je naopak zařazení vlákniny do stravy. Nejlépe prostřednictvím obilovin, luštěnin, ovoce a zeleniny. Živočišné tuky bychom měli omezit na úkor kvalitních rostlinných tuků. A opatrní buďte i u sladidel. Rafinovaný cukr, med či třeba tolik oblíbený javorový nebo agávový sirup mohou velmi drážit. Zkusit můžete například kokosový cukr nebo čekankový sirup.
Kosmetikou proti akné
O tom, jak bude vypadat náš obličej a jestli se objeví akné, rozhoduje velkou měrou i používaná kosmetika. Zde je však důležité podotknout, že většina mastí a krémů nemají vhodné složení a ucpávají póry. To znamená, že nám v konečném efektu mohou ještě uškodit. Stejně tak není bez viny ani dekorativní kosmetika. Zde je na místě volit v každém případě kvalitní kosmetické produkty, které jsou určeny přímo na aknózní pleť. Sáhněte vždy jen po čisté kosmetice bez zbytečných chemických přísad. Dobré jsou například kosmetické produkty s retinolem, kyselinou azelaovou nebo s ovocnými AHA kyselinami.
Vyhýbat se nemusíte ani pleťovým vodám s příměsí alkoholu. Ten totiž vysušuje, tudíž je pro aknózní pleť vhodný. Rozhodně se však vyhýbejte kosmetice, která má uvedeno, že obsahuje minerální oleje. Ač zní název velmi pěkně, až přírodně, jde bohužel o ropné produkty, které pleť ucpávají a naopak mohou i škodit.
Přírodní prostředky proti akné
Mezi oblíbené a populární přírodní prostředky proti akné patří například jablečný ocet. Vyrovnává totiž pH pokožky, tudíž vytváří složitější prostředí pro bakterie a následně i pro jejich přežití. Ocet se však nesmí na pleť nanášet neředěný. Ideálně jej smíchejte s vodou v poměru 1 : 3 až 1 : 5. Podobné účinky mohou mít i majoránkové oplachy. Jednoduše si připravte čaj z majoránky, nechte zchladnout, přeceďte a využijte k oplachům obličeje proti akné. Máte-li pocit, že přes chladné měsíce roku potřebujete obličej mazat něčím mastným, sáhněte po slunečnicovém nebo nimbovém oleji. Oba dva vysušují a jsou vhodné pro aknózní pleť. Oblíbené a účinné jsou i jílové masky. Do nich můžete přidat například i nějaký antibakteriální éterický olej, například tea tree. Promíchejte a naneste na pleť. Nechte 15 minut působit a smyjte. Jílovou masku proti akné můžete nanášet 2x-3x týdně.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku