Populární doplňky stravy: Umí se kolagen opravdu postarat o to, abychom vypadali mladší a hezčí?

Populární doplňky stravy: Umí se kolagen opravdu postarat o to, abychom vypadali mladší a hezčí?

Doplňky stravy s kolagenem jsou oblíbené zejména u žen, pečuje totiž o dobře vypadající pokožku. Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Je to nejhojnější bílkovina v našem těle. Kolagen se rovněž stará o zdravé klouby a může dokonce i podporovat hubnutí. Zvládne toho ale mnohem víc...

Kolagen je jedním ze základních stavebních kamenů kostí, svalů, kůže, šlach a vazů. Nachází se však i v dalších částech těla. Například v cévách nebo v zubech. Kolagen je vlastně jakési “lepidlo”, které drží všechno pohromadě.

Doplňky stravy: Nejdůležitější typy kolagenu

Existuje mnoho druhů kolagenu. Pro nás jsou však nejdůležitější čtyři typy:

Čtěte také:

Suchá a popraskaná kůže může být signálem některých onemocnění

Kolagenárium neboli kolagenové solárium: jak omladit pleť pomocí speciálního světla?

Trápí vás úbytek kolagenu? Jezte potraviny bohaté na kolagen

  • Typ I. – jde o nejhojnější druh kolagenu v těle (až 90 %). Jsou to hustá vlákna. Poskytuje pevnost pokožce, kostem, šlachám, pojivovým tkáním a zubům.
  • Typ II. – vlákna nejsou tak hustá. Tento druh kolagenu se nachází především v chrupavkách.
  • Typ III.má na starost správnou strukturu svalů, kostí a kůže. Časem se přeměňuje v typ I.
  • Typ IV. – je obsažen především v cévních výstelkách.

S tím, jak stárneme, naše tělo produkuje méně kvalitní kolagen. Poznáme to především na pokožce. Ta se úbytkem kolagenu stává méně pevnou a pružnou. Rovněž i chrupavka s věkem oslabuje.

Doplňky stravy: Kolagen v lidském těle

Kolagen vzniká z prokolagenu. Ten naše tělo vytváří kombinací dvou aminokyselin – glycinu a prolinu. Jako nástroj přeměny těchto aminokyselin slouží vitamín C. Je tedy pro vznik kolagenu nezbytný. Ne nadarmo se proto přidává do doplňků stravy s kolagenem. A často dokonce i do zpevňujících krémů či krémů proti vráskám. Aby naše tělo tedy dokázalo tvořit dostatek kolagenu, měli bychom do jídelníčku zařadit všechny potřebné potraviny:

  • Vitamín C: zejména čerstvé ovoce a zelenina. Vysoké teploty jej však ničí.
  • Prolin: nachází se především ve vaječných bílcích, pšeničných klíčcích a otrubách, mléčných výrobcích, zelí, chřestu a v houbách.
  • Glycin: velké množství obsahuje především vepřová a kuřecí kůže a želatina.
  • A důležité je i doplňování mědi, ideálně stravou pochopitelně. Mezi nejbohatší zdroje mědi patří zejména sezamová semínka, kvalitní kakao, kešu ořechy a čočka.
  • Pro tvorbu kolagenu jsou nezbytné i bílkoviny. Mezi ty nejvhodnější patří pochopitelně maso, drůbež, mořské plody, mléčné výrobky, luštěniny či tofu.

Tvorbu kolagenu zároveň narušuje rafinovaný cukr a kouření. Tomu je nutné se vyhýbat. Obojí rovněž značně snižuje produkci kolagenu v těle.

Doplňky stravy: Kolagen v tobolkách

Ohledně účinnosti kolagenu probíhají neustále odborné studie. Ty už v některých oblastech prokázaly jednoznačně jeho účinnost. S čím vším si tedy kolagen poradí?

Elasticita kůže: Ženám, které užívaly doplňky stravy s kolagenem, se zlepšil vzhled i pružnost pokožky. Kolagen, podle expertů, také hraje značnou roli v hydrataci pokožky. To by znamenalo i to, že může předcházet tvorbě vrásek. Užívání doplňků stravy s kolagenem, může navíc podporovat i produkci dalších bílkovin, které napomáhají zdravé a dobře vypadající pokožce. Jde například o elastin a fibrilin. Stejně jako na pokožku, může kolagen působit i na vlasy a nehty. Doplňky stravy v kolagenem údajně mohou předcházet i akné, avšak toto tvrzení není podloženo žádnou odbornou studií.

Kolagen lze do pokožky dopravit také injekčně

Artritida: Pro tento účel proběhla studie na myších. Zjistilo se, že kolagen může působit jako ochranný prvek. A podávání kolagenu může hrát klíčovou roli ve vývoji a progresi nemoci. Studie také prokazují, že užívání doplňků stravy s kolagenem, může celkově snižovat bolestivost kloubů. A spekuluje se také o tom, že by kolagen mohl zabraňovat úbytku kostní hmoty. Tedy následně i vzniku osteoporózy.

Nárůst svalové hmoty: Studie z roku 2019 zjistila, že kombinace silového cvičení s doplňky stravy (kolagenový peptid) způsobila u rekreačních sportovců vyšší nárůst svalové hmoty, oproti těm, co užívali placebo.

Posiluje zdraví srdce: Kolagen by mohl hrát klíčovou roli ve snížení rizika srdečních chorob. Vycházejí z faktu, že kolagen má vliv na pevnost tepen. Ty totiž bez dostatečného množství kolagenu mohou být křehké a slabé. Což následně může vést s ateroskleróze. 

Kolagen také údajně může urychlit metabolismus. Čímž může značně pomoci těm, kteří se pokoušejí zhubnout.

Doplňky stravy: Může mít kolagen nežádoucí účinky?

Rozhodnete-li se doplňovat kolagen doplňky stravy, pak buďte ve střehu zejména pokud jste alergici. Některé doplňky stravy jsou vyráběny z alergenů jako jsou ryby nebo korýši. V počátcích užívání však může kolagen způsobovat jisté obtíže i zdravým jedincům. Nejčastěji se objevuje nepříjemná pachuť v ústech, pocit těžkosti nebo pálení žáhy. U kolagenu rovněž platí, že byste se měli poradit s odborníkem, než jej začnete užívat. Je dobré, aby vám poradil, který doplněk stravy pro vás bude nejvhodnější, a jak byste jej měli užívat. Pokud nevíte na koho se obrátit, poptejte se farmaceuta v lékárně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.