Suchá a popraskaná kůže může být signálem některých onemocnění

Suchá a popraskaná kůže může být signálem některých onemocnění

Lidská kůže je tvořena dvěma základními vrstvami a to podkladovou částí tzv. dermis a povrchovou částí – pokožkou – epidermis. Ochrannou bariéru kůže běžně narušují vnější vlivy, nepříznivé účinky počasí, např. změny teplot, vítr, suchý vzduch a zevně působící chemické a fyzikální faktory, příliš časté mytí pokožky, ale také různé genetické dispozice. Důsledkem takového různého poškození a porušení pokožky bývá ztráta vody a průnik škodlivin a alergenů z vnějšího prostředí.

Čtěte také:

Kožní mykóza

Takovéto faktory mohou vést dále k vyšší reaktivitě kůže a jejímu vysoušení. Vysušená kůže může být až šupinatá a bývá velice náchylná k poškození. Takováto suchá kůže není pouze kosmetickým problémem, stává se totiž zároveň branou pro některé virové a bakteriální infekce kůže. Předcházet takovémuto poškození naší pokožky můžeme péčí kvalitními prostředky, ale i úpravou životního stylu a stravy.

Příčiny suché, popraskané a podrážděné kůže

Nejčastějšími příčinami vysušené a reaktivní pokožky bývá špatné prokrvení, nadměrné používání nekvalitních mýdel a kontakt kůže s čisticími prostředky. Dávejte si rovněž pozor na nadměrné slunění a opalovaní bez opalovacích prostředků neriskujte raději vůbec. Příčinou vysušování kůže může být i ekzém, vyrážka, alergická reakce pokožky, infekce nebo plísně kůže a působení nejrůznějších virů a bakterií. Příčinou může být i dědičnost, větší náchylnost a dispozice k suchosti či naopak nadměrnému maštění kůže.

Suchá, popraskaná pokožka může také poukazovat na některá onemocnění, například lupénku neboli psoriázu. Kůže je nejen suchá, ale objevují se i zarudlá místa s odlupujícími se kožními šupinami, místa silně svědí a při onemocnění dochází rovněž k žloutnutí nehtů a deformacím kloubů. Suchá kůže se může více začít objevovat u žen v období klimakteria neboli přechodu. Kůže může být nejen suchá, ale i tenká, dochází k vypadávání vlasů, lámání nehtů a ztrátě libida. Klimakterium se manifestuje také bušením srdce, návaly horka, nočním pocením a nespavostí. Nervozita a podrážděnost ženy bývá v tomto období jejího života rovněž vyšší.

Nejen obezitu, ale především zadržování vody v těle způsobuje snížená funkce štítné žlázy. Dalšími projevy bývá suchá kůže, padání vlasů, celková zpomalenost, spavost a poruchy menstruace.

Zhoršený stav pokožky může být způsoben i užíváním některých léků.

Potraviny pro podporu zdravé kůže

  • Mrkev obsahuje betakaroten, který chrání pokožku tím, že UV záření rozptyluje a zabraňuje jeho průniku hlouběji do kůže.
  • Omega-3 mastné kyseliny – např. ryby nebo lněné semínko – urychlují hojení jizev a působí preventivně proti vzniku vrásek.
  • Slunečnicové semínko obsahuje vitamín E, který zpomaluje stárnutí pokožky a udržuje mladistvou pleť, může také příznivě ovlivnit hojení jizev.
  • Ovesné vločky a obiloviny jsou bohaté na obsah mědi a vitaminu B6. Obě tyto živiny napomáhají tvorbě melaninu - pigmentu, který chrání pokožku před sluncem.
  • Sladké brambory mají vysoký obsah vitaminů E a C. Tyto vitaminy společně chrání tukové a ve vodě rozpustné molekuly buněk kůže před útokem volných radikálů.
  • Olivový olej poskytuje pokožce významnou ochranu před stárnutím a vrásčitostí. Konzumovat více olivového oleje můžete tak, že si jej přidáte jako součást salátových dresinků, anebo si chléb místo namazání máslem namáčejte do olivového oleje.
  • Jablka jsou důležitým zdrojem skupiny antioxidantů - flavonoidů. Už jen několik jablek denně pomůže zvýšit ochranu proti škodám, které způsobují radikály vyvolané UV zářením. Flavonoidy se nacházejí i v čaji, bobulovitém ovoci, červeném víně, hořké čokoládě, obilninách a zelených fazolích.
  • Dále kůži prospějí také ořechy, fazole, meruňky, citrusy, sušené ovoce, např. švestky a samozřejmě dostatečný příjem tekutin.

Další možné kožní defekty a komplikace na pokožce

Kromě suché, popraskané a podrážděné kůže se můžete setkat i s dalšími kožními komplikacemi a defekty, které mají nejen estetický charakter, ale i svoje zdravotní dopady. Jsou jimi např. celulitida. pomerančová kůžeCelulitida je nepříjemný, především kosmetický problém. Projevuje se zvrásněním kůže, dolíčky a tzv. pomerančovou kůží. Pohlavní hormony způsobují změnu podkožního vaziva, které poté tvoří drobné kapsy, do kterých se tukové buňky shromaždují. Ty se pak dále plní toxickými látkami, které by jinak měly odváděny lymfatickými cévami, tak vzniká tak hrbolatá a nehezká kůže s dolíčky. I když celulitida není chorobou v pravém slova smyslu, může se stát civilizačním onemocněním.

Velké riziko tvorby celulitidy představuje především změna hormonů v krvi. Objevuje se tedy například v období puberty, v těhotenství, menopauzy či při užívání hormonální antikoncepce. Dalším zásadním faktorem, který může celulitidu způsobovat, je ochabování vazivové tkáně. Příčinu lze spatřovat v nevyvážené stravě člověka, nedostatku pohybu nebo nedostatečném příjmu tekutin. Přestože celulitida bývá spojována především s nadváhou a obezitou, čím dál častěji se také objevuje i štíhlých a zdravých lidí.

Společně s celulitidou patří strie k nejčastějším kosmetickým problémům především žen, ale objevují se i u mužů. Strie jsou drobné jizvy objevující se na povrchu pokožky v místech, kde pokožka v krátkém čase změní svoji plochu. Tyto jizvy jsou červené, modročervené nebo růžové barvy, časem vyblednou na bílo-stříbřité jizvičky, nikdy však již bez speciální terapie z povrchu pokožky sami úplně nevymizí. Strie nevznikají vnějším mechanickým poškozením kůže, ale popraskáním elastických vláken pod kůží. Nejčastěji jsou postiženy boky, zadek, stehna, břicho a prsa. S rostoucím věkem je kůže méně pružná a vznik strií tedy pravděpodobnější.

Popraskaná kůže na rukou

Pokud se objeví popraskaná kůže na rukou, jedná se o problém poměrně nepříjemný, protože citlivou pokožku na rukou vnímáme vzhledem k běžným denním činnostem stále. V takovémto případě se doporučuje především omezit kontakt pokožky se saponáty a jinými mycími prostředky, protože ty naši pokožku poměrně hodně vysušují. Popraskaná pokožka na rukou se často také komplikuje třepením nehtů. Nehty i kůže se poměrně rychle regenerují, pokud našemu tělu dodáme kvalitní látky z potravy a dopřejeme mu dostatečnou a vhodnou péči. Takovým nehtům, které rostou pomalu a třepí se, dodáváme pro zlepšení stavu především dostatečné mastné kyseliny a kolagen. Do svého jídelníčku tedy zkuste zařadit trochu více ryb, slunečnicových semínek, olivového oleje nebo ořechů.

K tomu, abyste popraskané pokožce předcházeli nebo alespoň její projevy minimalizovali, je vhodné vyzkoušet domácí regenerační zábaly, které pokožku zjemní a dostatečně vyživí. Užitím takového regeneračního zábalu posílí i Vaše nehty a budou odolnější.

Domácí regenerační zábaly na suchou a popraskanou kůži

Mandlovo-medový krém

  • 2 polévkové lžíce mandlového oleje
  • 1 polévkové lžíce medu

Smíchejte včelí med a mandlový olej a jemnou masáží aplikujte na ruce. Ráno si umyjte ruce vlažnou vodou.

Bylinkový krém

  • 2 lžíce pivovarských kvasnic
  • 5 lžic extraktu habru obecného
  • Tinktura benzoinu ¼ polévkové lžíce

Smícháte pivovarnické kvasnice, extrakt z habru obecného a tinkturu benzoinu. Vše smíchejte dohromady a vymíchejte do jemné pasty, nechejte zchladit po dobu 20 minut a poté aplikujte jako svůj domácí zábal na ruce. Asi po 30 minutách vše opláchněte teplou vodou.

Růžový krém na ruce

  • ¼ hrnku růžových lístků
  • polévková lžíce růžových šípků
  • ½ hrnku horké (nikoliv však vroucí) destilované vody
  • 1 polévková lžíce strouhaného včelího vosku
  • 1 polévková lžíce kakaového másla
  • ½ hrnku mandlového oleje
  • 1 polévková lžíce vitaminu E v tekuté formě
  • 6 kapek růžového esenciálního oleje

Růžová voda: V misce rozdrťte lístky růže a šípek. Horkou vodou zalijte a nechte přes noc odstát. Šťávu ze směsi vymačkejte do skleněného hrnku a vytvořte růžový extrakt, známý také jako růžová voda.

Směs na zábal na ruce: Růžovou vodu smíchejte se včelím voskem a kakaovým máslem, za stálého míchání přiveďte ke střední teplotě. Přimíchejte mandlový olej, odstavte jej z ohně a vychlaďte. Smíchejte růžový extrakt, vitamin E a esenciální olej. Míchejte až do dokonalého promíchání surovin. Výslednou směs vychlaďte a ve skleněné nádobě uzavřete. Používejte jako domácí masku na ruce nebo i domácí zábal na nehty, který napomáhá účinně bojovat proti třepení nehtů a celkově je posiluje.

Popraskaná kůže na nohou

Vznik suché pokožky na nohou může být způsoben nadměrnou fyzickou zátěží nebo sportem, avšak vliv na nezdravou pokožku může mít i špatná obuv nebo prašné prostředí. O pokožku nohou je nutné rovněž dostatečně pečovat, kůže může být ztvrdlá a hrubá, pokožka ztrácí svoji elasticitu a dochází ke vzniku různých trhlin a prasklin na nohách. Trhliny jsou nejen neatraktivní, ale mohou být i velmi bolestivé. Pravidelná péče o nohy se vyplácí, nejvhodnější je užití krémů s glycerinem, ty zjemní a hydratují pokožku.

Domácí lázeň pro nohy

Do mísy s horkou vodou přidejte koupelovou sůl, plátky citronu a esenciální olej. Nohy v této lázni máčejte po dobu asi 20 minut. Lufou poté proveďte masážní peeling svých chodidel. Po exfoliačním procesu nohy namažte krémem, nejlépe hydratačním.

Speciální mléčná lázeň pro nohy

Chodidla ponořte do plnotučného mléka a přidejte levanduli. Lázeň musí být teplá. Můžete vložit i sáček s kuličkami a s nimi si v lázni hrát, tím dopřejete svým nohám i masáž a relaxaci. Hýčkejte svoje nožky takto cca po dobu 20 minut a poté proveďte peeling pomocí soli do koupele. Poté opět vysušte a masírujte hydratačním krémem.



Diskuse k článku

  • Kuba

    09:34 28. 11. 2017 0
    Zdravím lidi, mám lupénku od svích 15 let, a mnoho sem ztratil ale držte se Bůh je s nami, věřte, že každa nemoc se dá vylečit nebo aspon zmírnit. Kortikoidy sem přestal používat hned po půl roce a začal používat přírodní krém + pravidelně piju ajurvédské sypané bylinné čaje, a sem uz víc jak rok bez ložisek na rukou a tak půl roku na nohou - to trvalo déle. Samozřejmě je to strašně individuální.. Ale mně pomohlo tohle
  • Kristýna Procházková

    09:04 28. 11. 2017 -1
    Vyzkoušeje si dávát přes noc na ruce krem a do rukaviček. Kůže bude hebká a nebude popraskaná.
  • David Lipold

    15:12 27. 11. 2017 +4
    Hledal jsem nápovědu pro syna na popraskané ruce ale než jsem našel už byli v pořádku
  • Martin

    17:33 3. 11. 2016 +2
    Zajímavé, já měl poslední roky problémy se zrohovatělou pokožkou na nohách, poslední dobou se snažím vypít denně aspoň 3 litry tekutin oproti předchozím 1,5 - 2 a je to o dost lepší.. tek nevím, jestli je to tím, ale pokud jo, tak to určitě stojí za pokus
  • Jarka

    08:43 4. 10. 2016 +1
    Ja jsem jiz vyzkousela plno kremu a masticek na suchou plet a nejvice mi pomahaji ty bio oleje a masticky z prirodnich bylinek atd
  • dante

    10:16 7. 3. 2016 -1
    Osobně mám poslední dva roky obrovské problémy s přesušováním a svěděním...dříve jsem to neměl... po asi 10 návštěvách různých kožních lékařů a nulového řešení jsem to vzdal a čekám až to dojde do stavu, kdy to budou řešit víc... je to otravné, 95% problémů se objevilo na nohou...
  • olga

    16:30 13. 8. 2015 +12
    Má milovaná vnučka měla na rukou suchý , popraskaný a krvavý ekzem,paní doktorku jí psala nespočet mastí a mastiček ,které měly jen ten efekt , že byly nesmírně drahé.Jednou,když u mě malá přespala,jsem ji ručičky na noc namazala obyčejnou měsíčkovou mastí a do rána měla ekzem o 90% lepší.Tak jsem ji jednu po domácky udělanou mast dala domů a od té doby ji ekzem zmizel a má ručičky růžové.Krémy za stovky korun nezabíraly a obyčejný měsíček v sádle zafungoval.
  • Dáša

    18:54 31. 12. 2014 0
    Naštěstí netrpím na ekzémy, jen se mi v zimě dělají zejména na prstech a pak spáncích sušší místa. Nějak mě to neobtěžuje, spíše to je esteticky nevzhledné. Začala jsem používat měsíc zpět, baobabový olej a musím říct, že mám kůži daleko pružnější a takovou hydratovanou. Takže pojedu v baobalovém oleji dál a uvidím, zatím za mě velká spokojenost.
  • Mirek

    14:35 29. 9. 2014 -1
    Měl jsem taky často suchou pokožku na rukách. Zejména na prstech. Byl to spíš možná takový ekzém. Manželka někde od kamarádek přinesla doporučení na baobabový olej. Tak jsem ho tedy vyzkoušel a byl jsem mile překvapen. Ekzém zmizel a kůže je teď mnohem pružnější!
  • Zobrazit další komentáře

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!