Ekzém, lupénka nebo seborea? Vyzkoušejte nejlepší esenciální oleje na kožní problémy
Esenciální oleje nejsou jen ledajakou vůní, ale mají terapeutické využití. To znamená, že je můžeme využívat i pro přírodní léčbu nebo jako podpůrnou terapii klasické léčby. A právě například na kožní problémy zabírají esenciální oleje skvěle. Jen je třeba vědět, po kterých sáhnout a jak s nimi správně zacházet.
Esenciální oleje rozhodně nepatří do odvětví ezoteriky, jak si mnozí myslí. Jde o koncentrované silice rostlin, dřevin či pryskyřic, patří tedy do odvětví fytoterapie. Což je oficiálně uznávaná metoda léčby. Problém je však v tom, že esenciální oleje mnozí neumí správně používat. Pak může pochopitelně docházet k tomu, že buď nezafungují nebo si jimi můžeme dokonce i ublížit. A jak mohou pomoci esenciální oleje na kožní problémy?
Mohou esenciální oleje vyléčit kožní problémy?
Ekzémy, lupénka, růžovka a další kožní problémy může aromaterapie a tedy esenciální oleje, skutečně vyléčit. Nebo minimálně zlepšit stav. Jde však o to, abyste používaly ty správné esenciální oleje. Jestliže si nebudete sami jistí, jak esenciální oleje na kožní problémy používat, pak se poraďte se zkušeným aromaterapeutem. To samé platí i v případě, že nevíte, po jaké značce esenciálního oleje sáhnout. Ne všechny, které na trhu jsou, mohou být považovány za kvalitní.
Zbavit se alergie a kožních nemocí bez léků? Víme, jak na to!
Zinková mast na akné i ekzémy! Vyrobte si mast sami doma
Lupénka jako velký zdravotní problém. 7 věcí, které fungují jako spouštěče lupénky
Esenciální oleje na ekzém
Ekzém je nejčastější kožní onemocnění. Je charakterizován neinfekčním zánětem kůže, který je doprovázen zarudnutím, jemnými váčky nebo šupinami a svěděním. Ekzém může postihnout kohokoliv. Novorozence, dospělého jedince i seniora. Na kožní problémy a zejména k eliminaci příznaků ekzémů se hojně využívá například esenciální olej z máty peprné. Jedna kapka se rozředí v jedné polévkové lžíci kvalitního rostlinného oleje. A postižené místo se tímto potírá. Mátový esenciální olej je však kontraindikován u dětí do 7 let. U starších dětí je vhodnější použít jemnější mátu klasnatou.
Mnohem lepší variantou je, zejména pro děti, použití heřmánkového esenciální oleje. Má protizánětlivé účinky, je prevencí plísňových infekcí, likviduje bakterie, snižuje zánět a usnadňuje hojení ran. Pomáhá nejen na ekzémy, ale i na řezné rány, opary, puchýře, popáleniny či vředy. A v neposlední řadě je pak na kožní problémy možné vyzkoušet i esenciální olej z pelargónie (geránium). Ta má antiseptické vlastnosti a urychluje hojení ran.
Esenciální oleje na lupénku
Lupénka je zánětlivé kožní onemocnění charakterizované odlupováním kůže. Nejčastěji se to děje na loktech, kolenou či na pokožce hlavy. A na postižených místech zůstávají velké červené fleky. Kromě dědičnosti a psychicky má na kožní onemocnění, tedy i na lupénku vliv příliš rychlé množení buněk v pokožce. Kůže se tak obnovuje neuvěřitelně rychle a následně to vede k nahromadění vrstev kůže. Na lupénku by mohl být zajímavý esenciální olej z čajovníku. Dokonce jej pro tento účel zkoumala jistá studie v roce 2012. Protizánětlivé vlastnosti hlavní účinné látky tea tree snížily příznaky lupénky. Další zajímavou volbou je levandulový esenciální olej. Ten kožní onemocnění a zejména lupénku tiší díky svým antiseptickým vlastnostem.
Esenciální oleje na růžovku
Růžovka neboli také kuperóza je chronické kožní onemocnění, které se projevuje zarudnutím tváří, nosu, případně i čela a brady. Toto zarudnutí se postupně stává trvalým a může být doprovázeno i malými červenými pupínky. Růžovka se obvykle objevuje kolem 30. roku života, zejména u žen se světlou pletí. Příznaky se zhoršují při pobytu na slunci nebo náhlými změnami teplot, konzumací horkých nebo alkoholických nápojů či hormonálními výkyvy. Je zatím málo studií, které se zabývají kožními problémy ve spojení s esenciálními oleji. A zrovna u růžovky je jich skutečně nedostatek. Zjistilo se však, že by mohl pomáhat konopný či světlicový rostlinný olej s kapkou esenciálního oleje slaměnka nebo tea tree. Všechny jsou totiž silně protizánětlivé a v případě konopí a slaměnky i regenerační.
Esenciální oleje na seboreu
Seboroická dermatitida neboli zkráceně seborea je charakterizována tvorbou červených skvrn doprovázených šupinami. Nejčastěji se objevuje ve vlasech, vypadá podobně jako lupy. Vzhledem k tomu, že má ráda mastné části pokožky, objevuje se často i na trupu a obličeji. Seboreu mají na svědomí přemnožené kvasinky a léčí se tedy zejména antimykotiky. Mezi esenciální oleje na kožní problémy, které si dokáží se seboreou poradit, patří tea tree, levandule a mandarinka. Vždy použijeme jen jedinou kapku do jedné lžíce kvalitního za studena lisovaného oleje, důkladně rozmícháme a teprve tuto směs nanášíme na postižená místa.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku