Šupinky ve vlasech? Seborea u miminek se dá snadno řešit

Šupinky ve vlasech? Seborea u miminek se dá snadno řešit

Šupinky ve vlasech a seborea potrápí nejen miminko, ale i rodiče. Vytoužené miminko přináší do života svého okolí radost a také spoustu nových výzev. A taky řešení problémů, které se objeví. Jednou z častých obtíží u novorozenců i batolat je seboroická dermatitida neboli seborea, jakési šupinky či lupy ve vlasech dítěte. Nejsou nakažlivé, ale život miminka mohou v případě komplikací znepříjemnit. Jak se jich šetrně zbavit?

Čtěte také:

Konopný olej z technického konopí obsahuje zázračný vitamín E - lék na pokožku i vlasy

Seborea u miminek

Seboroická dermatitida, častěji nazývaná seborea či šupinky ve vlasech, je nepřenosné onemocnění kůže, které se projevuje zejména v oblasti vlasů, ale u kojenců a batolat se může rozšířit i na spánky, do plenkové oblasti, případně na trup. Tyto šupinky ve vlasech jsou způsobeny zvýšenou produkcí kožního mazu, díky čemuž dojde k přemnožením kvasinky rodu Malassezia. Ta se na kůži běžně vyskytuje, potíže způsobuje skutečně až při přemnožení. Šupinky ve vlasech (seborea) vypadají jako mastné lupy, případně jakési ohraničené narůžovělé až načervenalé flíčky, které mohou mít i žlutohnědé šupinky. Tyto flíčky se často semknou do celých „nevzhledných“ ložisek. Jak tedy vznikla a jak na ni?

Jak se zbavit šupinek ve vlasech?

Seborea se nejčastěji vyskytuje u dětí od 3 týdnů do 3 měsíců. Je třeba si uvědomit, že novorozenec si zvyká na své nové prostředí. Opustil bezpečí těla matky a nyní čelí řadě nových podnětů, na které se učí adekvátně reagovat. Mezi jednu z nejčastějších reakcí organismu je ochránit svou pokožku, což může vést právě k nadměrné tvorbě mazu. A tvorbě šupinek ve vlasech. Důvodů však může být více a často se jedná o jejich kombinaci:

  • genetické predispozice
  • znečištěné prostředí
  • nevhodná kosmetika
  • nadměrné pocení
  • užívání nějakých léků

Zpočátku se mohou šupinky ve vlasech - seborea jevit jako atopický ekzém, ale zkušený dermatolog (tricholog) by měl rozdíl bezpečně rozeznat.

Pozor, seborea není výsledek nedostatečné hygieny!

Seborea u novorozenců – léčba

Na rozdíl od dospělých se u dětí zpravidla jedná o onemocnění, které novorozenec za použití vhodných kroků „překoná“ za pár týdnů či měsíců a již se s ním nemusí setkat. Navíc ho zpravidla nijak neomezuje. Jedná se pouze o „kosmetickou“ záležitost. Jak tedy k léčbě přistoupit?

  1. Hodinu před mytím hlavičky do vlasů novorozence jemně vmasíruje kvalitní za studena lisovaný olej.
  2. U nejmenších dětí se doporučuje hlavičku denně opláchnout vlažnou vodou (případně s přidáním vhodného speciální šampónu). Důvodem je mechanické odstranění kožního mazu.
  3. Díky změklé pokožce hlavy po mytí a aplikaci oleje můžete jemně kartáčkem nebo žínkou ložiska šupinek vyčesávat. Je třeba přistupovat skutečně jemně, jinak dojde k poškození pokožky.
  4. Pokožku je třeba hydratovat. Mohou pomoci kosmetické přípravky s ureou.
  5. V případě neustupujících problémů, případně když dojde ke komplikacím, je třeba navštívit pediatra. Ten může naordinovat případně léky obsahující kortikosteroidy.

seborea

POZOR: Nedoporučuje se šupinky či krustičky odlupovat, neboť může dojít k poškození pokožky a následnému drobnému krvácení. Zvyšuje se také riziko proniknutí patogenů do rány, vznik infekce a následné prodloužení léčby a procesu hojení.

Šupinky ve vlasech a seborea nejen u dětí

Seborea se objevuje i u dospělých. Zpravidla jsou k ní náchylnější muži, neboť v jejich těle putuje více testosteronu. Nejčastějším výskytem červené „vyrážky“ je pokožka hlavy (kolem uší), včetně obličeje (obočí, vousy) a trup (u mužů v místě ochlupení). Tato ložiska mohou svědit, ale mohou být i bez dalších projevů. Podobně jako u novorozenců, může zde být důvodem vzniku genetická dispozice, užívání léků či nadměrné pocení. K dalším důvodům šupinek ve vlasech patří únava, stres, hormonální nerovnováha, nevhodná strava či nedostatek spánku.

Seborea – léčba dospělých a novorozenců se liší!

Léčba u dospělých probíhá jinak než u novorozenců či batolat. Zejména proto, že dětská pokožka je výrazně citlivější než ta dospělá. Navíc v případě dospělých se často jedná o opakující se, tedy vracející se onemocnění, které je navíc doprovázeno zánětem. Vhodné jsou gelové šampóny, které obsahují látky potlačující nepříjemné projevy a tlumí zánět. V případě vážnějších projevů však lékaři nasazují také antimykotika, kortikosteroidy či keratolytika.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Bowenovy, klasické i kosmetické masáže Hlinsko
Miluše Řezáčová provozuje v Hlinsku…
Kadeřnictví Kraisingerová Kolín
Kadeřnictví Kraisingerová nabíz…
Relaxační Salon Julie
relaxační masáže -…
Dr. Pavel Ordáň: Regenerační centrum Harmonie Cheb
Regenerační centrum Harmonie Cheb, pod…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...