Lupénka jako velký zdravotní problém. 7 věcí, které fungují jako spouštěče lupénky
Lupénka se u každého nemusí projevovat stejně. Avšak jsou znaky, na které je rozhodně třeba dávat si pozor. Lupénka je autoimunitní onemocnění. A velkou roli zde hraje také zánět. Ten může probíhat v těle i skrytě, avšak je zákeřný. Na co být tedy opatrný?
Lupénka je onemocnění, při kterém se kožní buňky tvoří a odumírají mnohem rychleji než normálně. Což následně vede k velkému nahromadění buněk na pokožce. Jde o načervenalé povlaky, právě ty jsou pro lupénku charakteristické. A přesto, že se nejviditelněji lupénka projevuje na kůži, může mít i další komplikace, jako je vyšší riziko srdečních onemocnění, cukrovka nebo vznik Crohnovy choroby.
Zrádná lupénka
Lupénka je nemoc poměrně nevypočitatelná. Jen stěží odhadnete, kdy se projeví, a kdy naopak budete mít klid. Bohužel zbavit se jí není jednoduché. Důležité však je naučit se rozeznávat spouštěče a ideálně se jim vyhýbat. V opačném případě nad vámi lupénka bude vítězit. Poradíme vám, kdy je třeba býti obezřetný.
Suchá a popraskaná kůže může být signálem některých onemocnění
Zbavit se alergie a kožních nemocí bez léků? Víme, jak na to!
Rašelinové zábaly pomáhají na revma či lupénku a dají se použít i na vlasy
1. Infekce a lupénka
Velmi zrádné jsou infekce jakéhokoliv druhu. Především pak, pokud jde o streptokoka, může nastat problém. Často se lidem lupénka zhorší, pokud mají streptokoka v krku či angínu, bolest ucha, bronchitidu, angínu nebo infekci dýchacích cest. V takovou chvíli je pochopitelně oslaben i imunitní systém, což je další faktor, který má na vzplanutí onemocnění obrovský vliv.
2. Lupénka a drobná zranění
A imunita ještě jednou. Jestliže je imunitní systém zaneprázdněn a musí se věnovat něčemu jinému, na lupénku mu už často “nezbývá čas”. Lupénka se tedy může zhoršit ve chvíli, když se poraníte, kousne vás hmyz, když se spálíte na sluníčku nebo máte nové tetování.
3. Lupénka a stres
Pokud jste ve stresu, pak počítejte s tím, že se všeobecně zhoršují veškerá onemocnění a zdravotní obtíže, které řešíte. Probíhající infekce nebo poranění kůže jsou považovány za stresory fyzické, avšak psychický stres může mít u lupénky mnohem horší dopady. Do psychického stresu patří i nedostatečný spánek, únava, úzkosti, neklid a podobně. Tomu všemu je třeba se vyhýbat nebo aktivně problém řešit. Jestliže jde například jen o stres z práce nebo z nadmíry starostí, pak je možné pokusit se zmírnit jej meditací, relaxací, pohybem či třeba i akupunkturou.
4. Alkohol, nikotin a lupénka
Jestliže si rádi dáte alkohol nebo kouříte cigarety, pak má nad vámi může mít lupénka velkou moc. Jak pití, tak i cigarety mohou zhoršovat stav pokožky a tedy i stav lupénky. Alkohol navíc snižuje účinnost některých léčiv na lupénku. Kouření pak prokazatelně zdvojnásobuje riziko rozvoje lupénky. Již probíhající onemocnění pak zhoršuje.
5. Lupénka a porod
Hormonální změny u žen mohou stav lupénky značně zhoršovat. Obecně se uvádí, že vyšší hladiny hormonů chrání před vzplanutím nemoci, avšak klesající hladiny hormonů mohou nemoc zhoršit. To je i důvod, proč se lupénka často objevuje v pubertě, v menopauze nebo právě po narození dítěte. Dobrou zprávou je, že v případě vzplanutí onemocnění po porodu může lupénka zase rychle vymizet. Tedy ihned potom, co se hormony zase ustálí.
6. Lupénka a nové léky
Dostali jste u svého ošetřujícího lékaře nové léky a lupénka se najednou zhoršila? Některé léky toto mohou skutečně způsobovat. Patří sem například léčiva užívající se k léčbě bipolární poruchy a dalších psychiatrických stavů. Dále jde o některé léky na malárii, nesteroidní protizánětlivé léky či některé léky na vysoký krevní tlak.
7. Lupénka a změny počasí
Především podzimní a zimní měsíce mohou být pro lidi s lupénkou náročné. Nedostatek sluníčka a k tomu suché, chladné počasí, obírají pokožku o potřebnou vlhkost. Což následně vede k potenciálnímu vzplanutí lupénky. To samé ale dokáže i letní období, pokud je venku horko a my jsme často uzavřeni uvnitř se zapnutou klimatizací. Všeobecně kolísání teploty, vlhkosti i tlaku je pro lidi, které lupénka trápí, velký problém.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku