Lupénka způsobuje problémy nejen na kůži

Lupénka způsobuje problémy nejen na kůži

Mezi hlavní spouštěcí mechanismy vzniku lupénky patří stres. Jedná se nejčastější kožní onemocnění, které postihuje 1 - 3 procenta populace a jejich počet se neustále zvyšuje. V současné době trpí lupénkou asi 120 miliónů lidí na světě, v České republice je to cca 30.000 nemocných. Při lupénce není postižena jen kůže, ale hlavně psychika. Toto kožní onemocnění je viditelné zejména pokud se objeví i na rukou a ve vlasech, nemocní lupénkou často trpí pocity méněcennosti, depresemi. Přestože nemoc není nakažlivá, mají ostatní lidé obvykle k lidem s lupénkou jistý odstup a předsudky.

Čtěte také:

Kožní mykóza

První příznaky onemocnění lupénkou se zpravidla objevují u člověka mezi 15 - 25 lety věku. Její průběh může být akutní, který po léčbě snadno odezní, častěji se však vyskytuje ve formě chronické. Fáze aktivity se střídají s fázemi, kdy je pokožka klidná.

Lupénka se objevuje se na různých místech těla - na loktech a kolenou, objevuje se v oblasti kštice a křížové krajiny. Postihuje kůži na nohou, rukou, nehtová lůžka a stejně tak může postihnout malé klouby na ruce.

Rizikové faktory

Hlavním rizikovým faktorem tohoto kožního onemocnění je genetická predispozice, ta má za následek vznik nemoci u 60% pacientů.

Nemoc se může aktivovat také za stresové situace nebo při hormonálních změnách (puberta, těhotenství, přechod, hormonální poruchy).

Buňky imunitního systému, které za normálních okolností chrání tělo před choroboplodnými zárodky, u pacientů s lupénkou způsobí, že kožní buňky vyzrávají namísto 4 týdnů pouze čtyři dny. Tato anomálie se projeví na vzhledu kůže, která je potom výrazně suchá a buňky se odlupují mnohem rychleji než běžně. Pouhým okem viditelné jsou pak na různých částech těla typické příznaky lupénky – červené skvrny na kůži a bělavé suché kožní šupiny, které postupně odpadávají a způsobují pacientům nemalé obtíže (svědění, bolesti, nutkání postižená místa škrábat), další potíže se objevují v jejich sociálním životě.

Příznaky lupénky

Forem tohoto onemocnění je mnoho, stejně tak i jejich projevy mohou být různorodé, mohou se lišit svou lokalizací, projevy i průběhem.

Ložisková forma lupénky: postihuje určitá místa na těle, tvoří ohraničená, červená ložiska, objevující se na loktech, kolenou, malých kloubů na rukou, mohou zasáhnout nohy, bederní krajinu, hýžďovou krajinu, ve vlasech, na nehtech. Tyto projevy nebývají tolik bolestivé ani svědivé.

Inverzní forma lupénky: červená, silně mokvavá místa nebo naopak suchá místa se mohou tvořit na krku, v tříslech, podpaží, v pupíku, v oblasti konečníku a na přirození, v záhybech kůže.

Pustulózní forma lupénky: puchýřky vznikající na dlaních či ploskách nohou. Nemocnému velmi ztěžují chůzi, jakoukoliv práci a jsou odolné vůči léčbě, ve většině případů také vyžadují hospitalizaci.

Generalizovaná forma lupénky: tato forma lupénky je nejzávažnější. Bolestivé a svědivé vyrážky se obvykle objevují po celém těle. Ložiska jsou hladká, lesklá a sytě červená. Nemocný může rovněž trpět teplotami, dalšími otoky, dehydratací, být zimomřivý apod. Může být velice závažná, obzvláště vyústí-li v tzv. erytrodermii, kdy se jedná o zánět kůže celého těla.

Kloubní forma lupénky: projevuje se deformacemi malých kloubů na nohou a rukou. Prsty bývají ztuhlé a bolestivé.

Chronická psoriáza: je typická zánětlivými ložisky s pevně lpícími šupinkami, které se vyskytují na různých místech těla. Na nohou a rukou se tvoří hluboké rýhy, případně hnisavé dutinky.

Kapkovitá lupénka: Malé, ostře ohraničené a osamocené léze jsou podobné kapkám vody. Nejčastěji se objevují u dětí a mladých lidí.

Asi 15 procent pacientů s lupenkou má vyrážku tak rozsáhlou a závažnou, že jim působí značné obtíže a znemožňuje normální život. Asi v pěti procentech případů se objevují otoky a bolesti kloubů, podobné příznakům revmatoidní artritida.

Lupénka ve vlasech

Jedním z míst na těle, kde se lupénka také často vyskytuje, je v oblasti vlasů. Psoriáza ve vlasech je poměrně náročná, neboť aplikace lokální léčby, jako jsou například různé masti je komplikovaná. Někdy postiženým z důvodu lupénky ve vlasech i vypadávají vlasy. U léčby se užívají přípravky ve formě roztoků, vlasových tinktur, mlék apod. Kromě toho se i v oblasti vlasů využívá tzv. fototerapie neboli světloléčba. Většinou pomocí speciálních svítících hřebenů na bázi UVA nebo UVB záření. Oba typy záření se mohou kombinovat s účinnými přípravky nebo léky. Všechny formy léčby je nutné vést pod odborným dohledem lékaře.

V běžné každodenní péči se užívají šampony, které obsahují minimum dehtu (1%) nebo šampony s obsahem konopí. Dále se využívá kyseliny salicylové pro udržení stavu již přeléčených ložisek. Možností jsou i šampony či kondicionéry s příměsí mořských solí. Pokud máte problémy s lupénkou, informujte vždy svoji kadeřnici, která přizpůsobí výběr další používané vlasové kosmetiky (zejména pak výběr barvy a přelivu). Rozhodujete-li se pro nový účes, pak je pro ženy postižené lupénkou nejvhodnější volit nadýchané účesy z polodlouhého mikáda.

Možnosti léčby lupénky

Úplně vyléčit lupénku bohužel nelze. Lze však různými postupy mírnit její průběh a zabránit dalšímu rozvoji a tím negativním důsledkům. Vždy je potřeba po nejvhodnější léčbě pátrat, někdy vyzkoušet několik druhů léčby bez efektu, nežli dojde ke zjištění nejúčinnějšího způsobu léčby pro danou osobu.

Obecná doporučení pro léčbu lupénky

Dostatečně spěte a hlídejte si správnou životosprávu a vyhněte se pití alkoholu. Dodržujte dostatečný pitný režim. Noste bavlněné oblečení. Pomoci by Vám měly pobyty u moře, nejlepší pro léčbu lupénky je pobyt u Mrtvého moře. Je vhodné snížit svoji váhu na přijatelnou úroveň, respektive si ji udržovat v doporučeném rozmezí, toto je základní prevence. Nadváha výrazně ztěžuje péči o pokožku a zhoršuje vyrážku, a to nejen v kožních záhybech. Mnoho nemocných lupénkou žije sedavým způsobem života, pravidelný pohyb je dobrou prevencí těchto obtíží.

Úprava jídelníčku – vhodné a nevhodné potraviny

Vyloženě nevhodné je při onemocnění lupénkou konzumovat tyto potraviny:

  • vnitřnosti – játra, srdce, drůbeží droby
  • vejce
  • hovězí maso
  • mléčné výrobky
  • smažená jídla
  • maso připravované na rožni

Prospět naopak může konzumace zeleniny, ovoce, ryb, různých druhů semínek (slunečnicová, dýňová, lněná) a ryb.

Lokální léčba

Nejsnazší variantou jsou lokální léky, masti, gely apod. K lokální léčbě se také využívají kortikoidy. Dále na řadu přicházejí léky systémové, těmi jsou retinoly.

Terapie polarizovaným světlem

Aplikuje se přímo na ložiska postižená onemocněním. Výhodou světelné terapie je také možnost působení přes akupunkturní body. Imunitní systém člověka se tím optimalizuje a zvyšuje ozdravný proces organismu. Cílené využívání světelné terapie se ukazuje jako jeden z nejúčinnějších postupů při léčbě, terapie polarizovaným světlem v mnoha případech napomůže vyřešení lupénky.

Alternativní a přírodní léčba

Lidé postižení lupénkou často hledají možnosti léčby v alternativním lékařství nebo přírodní medicíně, které jsou mnohdy velmi nápomocné při léčbě a zlepšování stavu pacienta.

Jednou z možností alternativní léčby je např. kryoterapie – léčba mrazem. Ne všichni lékaři však tuto léčbu doporučují. Při kryoterapii je tělo vystaveno významně nízké teplotě : - 110 až -160 °C. Tato forma terapie utišuje bolest, snižuje svalové napětí, snižuje aktivitu zánětlivých procesů, zvyšuje imunitu a obranyschopnost organismu, zvyšuje svalovou výkonnost a zlepšuje náladu. Pomáhá při přetížení organismu.

Další alternativní metodou léčby, která je v současnosti již přístupná i v České republice, je léčba pomocí rybiček Garra rufa, tyto rybičky pocházejí z termálních pramenů Turecka, žijí v teplé vodě při 36°C a živí se odumřelou lidskou tkání. Při jejím okusování navíc z tlamiček vylučují sekret, který má léčivé účinky.

Přírodní substance a doplňky vhodné pro podpůrnou léčbu psoriázy

Vhodnými vitamínovými doplňky jsou lecitin, zinek, vitamin C, vitaminy skupiny B: B-komplex, B1, B2, B5, B6 a kyselina listová, vitamin E a Selen. Doporučit lze také šťávu z Aloe Vera. Ta prospívá játrům, slinivce břišní a trávicímu ústrojí. Je výborným detoxikačním prostředkem a k léčení lupénky lze také potírat postižená místa gelem z aloe vera. Více o zázračných účincích aloe vera se dočtete zde.

Biologická léčba

Tzv. biologická léčba lupénky se těší čím dál tím větší oblibě. Cíleně zasáhne do mechanismů imunitního systému a tlumí zánět již v jeho časné fázi. Tímto postupem lze dosáhnout vymizení kožních a také kloubních obtíží. Je variantou pro ty pacienty, u nichž konvenční formy léčby selhaly. Hodí se též pro pacienty s těžkou formou nemoci.

Na rozdíl od dříve využívaných léků je možné biologickou léčbu aplikovat po dobu několika let bez obav z vedlejších účinků. Z tohoto důvodu došlo v posledních letech k velkému rozvoji léčby lupénky. Biologická léčba je založena na poznatku, že lupénka je autoimunitním onemocněním, podstatou je vznik autoimunitního zánětu a bílé krvinky – T-lymfocyty, které mohou způsobit, že buňky se nadále nepřiměřeně množí a udržují nemoc aktivní.

I když je boj s lupénkou náročný a zdlouhavý, neměli byste jej vzdávat. Nemoc může ustoupit a především změna životního stylu pomůže celému organismu.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...