Suchá pleť vyžaduje naši péči, jinak bolí
Suchá pleť trápí nejednu ženu. Mnohé možná překvapí, že se nemusí jednat o obtíže, které mají „jen“ kosmetický ráz. Suchá pokožka s sebou totiž nese řadu zdravotních rizik a v řadě případů je též bolestivá. Jak na suchou pleť? Základem je pravidelná péče, kvalitní kosmetika a zejména pravidelná hydratace.
Suchá pleť: V mládí zdravý pel, ve stáří více vrásek
Suchou pleť vítá řada dívek v mladém věku. Vypadá krásně vypnutě, zpravidla se netvoří nevzhledné mastné obrazce a póry jsou krásně uzavřené. Lze využít mladistvý pel na maximum. Problém však nastává během přirozeného stárnutí. Suchá pokožka se stává matnou, přecitlivělou a na mnoha místech se mohou tvořit zarudlá ložiska. Suchá pleť je navíc velmi náchylná k ekzémům a dermatitidám, které doprovází citlivost na kosmetiku i počasí.
Suchá pleť: Příznaky
Suchá pokožka vzniká nedostatečným vytvářením kožního mazu, díky čemuž se ztenčuje vrstva kůže a dochází k jejímu napínání a křehnutí. Pleť ztrácí i vlhkost a časem se objeví suchá místa, jež mohou mít tendenci se loupat či praskat. Stav pleti závisí na mnoha faktorech. Sklony k určitému typu pleti si neseme v genech, ale zda se projeví „naplno“ záleží i na nás. Jak poznáte, že se suchá pleť týká zrovna vás a měli byste zahájit náležité kroky?
- Ztráta lesku, případně zčervenání.
- Pocit napjaté pokožky, který vede ke svědění až pálení.
- Objevují se drobné šupinky, kůže se loupe, mohou vzniknout i drobné prasklinky.
Suchá pleť není jen jedna
Stejně jako řada dalších věcí, ani suchá pleť není jedna. V odborných kruzích se hovoří hned o několika typech, jež nesou určité charakteristické znaky. Podle typu, který nesete se pak přistupuje k návrhu péče a patřičným krokům, jež vedou k minimalizaci „škod“. Základním rozdělením je:
- Suchá pokožka: vyznačuje se hrubou strukturou, je napnutá a dehydrovaná, což je zpravidla způsobeno sníženou schopností vázat vodu.
- Mimořádně suchá pokožka: pokožka je na omak drsná a místy popraskaná. Často se tvoří šupinky, jež se odlupují. Často se objevuje na rukou (například při častém mytí rukou).
- Suchá atopická pokožka: nese v sobě již prvky atopického ekzému, tedy klasická suchá, zarudlá místa, která svědí. V případě, že dojde k jejich rozškrábání (tedy porušení horní vrstvy), hrozí zvýšené riziko vniku infekce a dalších nepříjemných komplikací.
Suchá pokožka. Kdo za to může?
Jak jsme již naznačili, určitý předpoklad k suché pleti máme v genetické výbavě. Na kvalitu pokožky ovlivňuje ale také náš věk (zejména v seniorském věku dochází k přirozenému vysušování), hormonální bouře (u žen těhotenství, menopauza, u mužů andropauza) nebo psychický stav. Ke vzniku suché pleti přispívá i řada vnějších příčin:
- Extrémní teploty (chlad i teplo).
- Suchý vzduch, zejména pobyt klimatizované místnosti.
- Pobyt v zakouřených místnostech.
- Častý kontakt s vodou nebo sluncem.
Jak na suchou pleť? Ne vždy voda stačí
- Upravte jídelníček. Ano, i to, co jíme a vypijeme výrazně ovlivňuje stav naší pokožky. Některé potraviny mohou způsobit zhoršení stavu. Mnoho lidí v tomto směru viní čokoládu, výrazné chutě nebo sezónní potraviny (například jahody). Je třeba vysledovat, zda se to týká i vás, případně od jakého množství je pro vás potravina „nebezpečná“.
- Pijte čistou vodu průběžně po celý den! Jednorázová potopa, kterou vpustíte do organismu udělá víc škody než užitku. Místo vyslání vody do potřebných částí se v případě jednorázových dávek jen zase urychleně vyloučí. To je dobré pro detoxikaci, ale pokožka se tímto způsobem hydratovat nedá.
- Vybírejte kosmetiku pro citlivou či suchou pleť, ideálně přírodního charakteru. Vždy nejprve otestujte, zda vám přípravek bude vyhovovat. Vhodné jsou přípravky na bázi olejů nebo obsahující ureu (močovinu), soli kyseliny mléčné nebo hyaluronové, aminokyseliny či glycerin.
- Dodržujte pravidlo 3 minut = ošetřete pleť po sprchování, koupeli nebo pobytu ve vodě co nejrychleji (klidně i vlhkou).
- Pozor na prací přípravky. Opět volte takové, které nedráždí pokožku.
- Vaše kosmetika by měla obsahovat i tzv. okluzivní látky, jež na pokožce vytvoří „bariéru“ proti úniku vody.
Autor článku: Markéta Palatin
Diskuse k článku