Suchá pleť vyžaduje naši péči, jinak bolí

Suchá pleť vyžaduje naši péči, jinak bolí

Suchá pleť trápí nejednu ženu. Mnohé možná překvapí, že se nemusí jednat o obtíže, které mají „jen“ kosmetický ráz. Suchá pokožka s sebou totiž nese řadu zdravotních rizik a v řadě případů je též bolestivá. Jak na suchou pleť? Základem je pravidelná péče, kvalitní kosmetika a zejména pravidelná hydratace.

Čtěte také:

7 účinných tipů, jak se zbavit akné

Suchá pleť: V mládí zdravý pel, ve stáří více vrásek

Suchou pleť vítá řada dívek v mladém věku. Vypadá krásně vypnutě, zpravidla se netvoří nevzhledné mastné obrazce a póry jsou krásně uzavřené. Lze využít mladistvý pel na maximum. Problém však nastává během přirozeného stárnutí. Suchá pokožka se stává matnou, přecitlivělou a na mnoha místech se mohou tvořit zarudlá ložiska. Suchá pleť je navíc velmi náchylná k ekzémům a dermatitidám, které doprovází citlivost na kosmetiku i počasí.

Suchá pleť: Příznaky

Suchá pokožka vzniká nedostatečným vytvářením kožního mazu, díky čemuž se ztenčuje vrstva kůže a dochází k jejímu napínání a křehnutí. Pleť ztrácí i vlhkost a časem se objeví suchá místa, jež mohou mít tendenci se loupat či praskat. Stav pleti závisí na mnoha faktorech. Sklony k určitému typu pleti si neseme v genech, ale zda se projeví „naplno“ záleží i na nás. Jak poznáte, že se suchá pleť týká zrovna vás a měli byste zahájit náležité kroky?

  • Ztráta lesku, případně zčervenání.
  • Pocit napjaté pokožky, který vede ke svědění až pálení.
  • Objevují se drobné šupinky, kůže se loupe, mohou vzniknout i drobné prasklinky.

Suchá pleť není jen jedna

Stejně jako řada dalších věcí, ani suchá pleť není jedna. V odborných kruzích se hovoří hned o několika typech, jež nesou určité charakteristické znaky. Podle typu, který nesete se pak přistupuje k návrhu péče a patřičným krokům, jež vedou k minimalizaci „škod“. Základním rozdělením je:

  1. Suchá pokožka: vyznačuje se hrubou strukturou, je napnutá a dehydrovaná, což je zpravidla způsobeno sníženou schopností vázat vodu.
  2. Mimořádně suchá pokožka: pokožka je na omak drsná a místy popraskaná. Často se tvoří šupinky, jež se odlupují. Často se objevuje na rukou (například při častém mytí rukou).
  3. Suchá atopická pokožka: nese v sobě již prvky atopického ekzému, tedy klasická suchá, zarudlá místa, která svědí. V případě, že dojde k jejich rozškrábání (tedy porušení horní vrstvy), hrozí zvýšené riziko vniku infekce a dalších nepříjemných komplikací.

Suchá pokožka. Kdo za to může?

Jak jsme již naznačili, určitý předpoklad k suché pleti máme v genetické výbavě. Na kvalitu pokožky ovlivňuje ale také náš věk (zejména v seniorském věku dochází k přirozenému vysušování), hormonální bouře (u žen těhotenství, menopauza, u mužů andropauza) nebo psychický stav. Ke vzniku suché pleti přispívá i řada vnějších příčin:

  • Extrémní teploty (chlad i teplo).
  • Suchý vzduch, zejména pobyt klimatizované místnosti.
  • Pobyt v zakouřených místnostech.
  • Častý kontakt s vodou nebo sluncem.

 458

Jak na suchou pleť? Ne vždy voda stačí

  1. Upravte jídelníček. Ano, i to, co jíme a vypijeme výrazně ovlivňuje stav naší pokožky. Některé potraviny mohou způsobit zhoršení stavu. Mnoho lidí v tomto směru viní čokoládu, výrazné chutě nebo sezónní potraviny (například jahody). Je třeba vysledovat, zda se to týká i vás, případně od jakého množství je pro vás potravina „nebezpečná“.
  2. Pijte čistou vodu průběžně po celý den! Jednorázová potopa, kterou vpustíte do organismu udělá víc škody než užitku. Místo vyslání vody do potřebných částí se v případě jednorázových dávek jen zase urychleně vyloučí. To je dobré pro detoxikaci, ale pokožka se tímto způsobem hydratovat nedá.
  3. Vybírejte kosmetiku pro citlivou či suchou pleť, ideálně přírodního charakteru. Vždy nejprve otestujte, zda vám přípravek bude vyhovovat. Vhodné jsou přípravky na bázi olejů nebo obsahující ureu (močovinu), soli kyseliny mléčné nebo hyaluronové, aminokyseliny či glycerin.
  4. Dodržujte pravidlo 3 minut = ošetřete pleť po sprchování, koupeli nebo pobytu ve vodě co nejrychleji (klidně i vlhkou).
  5. Pozor na prací přípravky. Opět volte takové, které nedráždí pokožku.
  6. Vaše kosmetika by měla obsahovat i tzv. okluzivní látky, jež na pokožce vytvoří „bariéru“ proti úniku vody.

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 21. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Krása pro ženy – vizážistka a astroložka Kateřina Schlosserová
Není tajemstvím, že každá žena touží být krásná. Ať už…
5R Studio: kosmetický salon, Brno
Chcete udělat něco pro své zdraví a krásu? 5R…
Salon Dominique – best for body
V Říčanech u Prahy najdete mimoř…

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!