Trápí vás úbytek kolagenu? Jezte potraviny bohaté na kolagen
Kolagen v hlavní roli. O důležitosti kolagenu pro naše tělo dnes už není pochyb. Kromě blahodárných účinků na naši krásu a klouby má kolagen významný vliv na celkové zdraví organismu. Úbytek kolagenu našemu tělu značně škodí. Jak si kolagen v těle srovnat?
Úloha kolagenu pro lidské tělo je tedy obrovská. Jeho dostatek příznivě podporuje pohybový aparát a zrychluje metabolismus, příznivé účinky má na krásnou pleť, vlasy a nehty. Proto na trhu dnes najdeme celou řadu přípravků, které obsahují hydrolizovaný kolagen. Ty stále nabývají na popularitě. Jak ale doplnit kolagen přírodní cestou? Které potraviny jsou jeho zdrojem?
Co je kolagen a proč vadí úbytek kolagenu v těle?
Kolagen je nerozpustná bílkovina neboli protein, který se nachází v celém lidském těle. Kolagen je jeho základním stavebním prvkem, díky kterému je naše pokožka pevná a pružná. Úbytek kolagenu je tak pro tělo na škodu. Kolagen působí jako pojivo buněk a představuje až 70 % kůže.
Existuje desítky druhů kolagenu. Z hlediska lidského zdraví jsou ale nejdůležitější první tři typy:
Typ I: Ten tvoří největší část kolagenu v lidském těle. Skládá se z hustých vláken, které vytváří strukturu kůže, kostí, šlach, vláknité chrupavky, pojivových vláken a zubů.
Typ II: Tento kolagen se nachází v elastické chrupavce, která má za úkol tlumit nárazy v kloubech.
Typ III: Tvoří strukturu svalů, orgánů a tepen, nachází se v rychle rostoucích tkáních. Tento typ kolagenu je součástí mladých organismů a později ho postupně nahrazuje kolagen typu I.
Kolagen a potíže způsobené jeho nedostatkem:
- stárnutí pokožky
- vznik vrásek, celulitidy a strií
- kloubní onemocnění
- potíže se zažíváním
- onemocnění srdce a cév
Úbytek kolagenu v souvislosti s věkem
Do určitého věku si lidské tělo dokáže produkovat dostatek přírodního kolagenu samo. Kolem třiceti let však dochází k úbytku jeho tvorby a postupně dojde až k jejímu úplnému zastavení. Úbytek kolagenu a rychlost, jakou mizí, ovlivňuje mnoho faktorů – genetika, přísun rafinovaných cukrů, kouření nebo stres. Je tak zřejmé, že produkce kolagenu významně souvisí se zdravým životním stylem.
Přirozené snižování tvorby kolagenu v těle ale úplně zastavit nejde. Proto je potřeba ho tělu dodávat, a to prostřednictvím doplňků stravy nebo želatiny. Získat kolagen lze ale také z některých potravin. I tím lze úbytek kolagenu v těle zbrdit.
Problémem je, že získávání kolagenu z potravin není jednoduché. Zdrojem kolagenu je například hovězí, vepřové a krůtí maso, tučné ryby, mořské plody, vaječný bílek. Aby však kolagen splnil svoji funkci, musí být takzvaně hydrolizovaný. Takový kolagen přímo v potravinách obsažený není. Do jídelníčku je třeba zařadit potraviny obsahující látky, které produkci kolagenu výrazně podporují. Jsou jimi:
Vývar z kostí
Je skvělým způsobem, jak tělu přirozeně doplnit kolagen. Pro podporu zdraví kůže je skvělou volbou hovězí vývar, zatím kuřecí a krůtí vývar mají velký význam pro naše klouby.
Batáty
Zaujímají podstatnou roli v jídelníčku. Batáty mají nízkou kalorickou hodnotou, navíc ale obsahují vitamín A. Ten dokáže účinně korigovat tvorbu kolagenu v lidském těle.
Divoký losos
Když nás trápí úbytek kolagenu, hrají velkou roli také potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jejichž významnými zdroji jsou ryby. Divoký losos obsahuje stopový minerál, který dokáže aktivovat proteiny potřebné pro syntézu kolagenu.
Dýňová semínka
Dýňová semínka jsou jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů zinku. Ten je velmi důležitý z hlediska jeho pozitivního působení pro syntézu kolagenu. Dostatek zinku v těle pomáhá zpomalit rychlost rozpadu kolagenu a tedy následný úbytek kolagenu. Vitamín podporuje i zdraví pokožky. Jiné rostlinné zdroje zinku zahrnují luštěniny, špenát, vlašské ořechy, kešu oříšky a mandle.
Citrusy
Vitamín C hraje nezastupitelnou roli při tvorbě kolagenu v lidském těle. Jeho bohatými přírodními zdroji jsou citrony nebo grapefruit. Antioxidační vlastnosti vitamínu C navíc brání tělu kolagen rozkládat.
Diskuse k článku