Japonská zahrada u vás doma

Japonská zahrada u vás doma

Místo, kde se člověk zklidní a bude mu příjemně, takové potřebuje v dnešní uspěchané době každý. Právě japonská zahrada tohle dokáže nabídnout. Představuje totiž jakousi oázu klidu, míru a harmonie. Japonskou zahradu je možné vytvořit i na docela malinkém prostoru, proto pokud o ní přemýšlíte, pusťte se s chutí do toho!

Čtěte také:

Jak vybrat rostliny a květiny podle Feng Shui pro správné proudění energií?

Chov ryb: sladkovodní ryby můžete chovat i v rybníku na zahradě jako okrasu

Japonské zahrady začínají být čím dál více oblíbené i v našich končinách. Zkušení zahrádkáři, ale i úplní začátečníci si rádi vytváří na svém pozemku pohodové oázy, v kterých mohou alespoň na chvíli zapomenout na hektický život okolo. Zeleň přirozeně uklidňuje a když k tomu ještě připočtete zurčení potůčku, nebo fontány, je výsledek dokonalý. Japonská zahrada u vás doma je ideálním řešením, pokud chcete mít na dosah krásné místo, kde vám bude dobře.

Japonská zahrada a její historie

Pokud bychom se chtěli dozvědět více o japonské zahradě a její historii, museli bychom se ohlédnout o téměř tisíc let zpátky. Již samotný název může napovídat, že okrasná japonská zahrada vznikla v Japonsku, nenechte se tím však mýlit. Poprvé světlo světa spatřila kolem roku 1192 nového letopočtu kdesi v Číně. Konkrétní podobu japonské zahrady, jak známe dnes, tak ovlivnila Čína a mimo jiné také Korea. V Japonsku se pak tento styl úpravy zahrad začal kopírovat a stal se nedílnou součástí místní kultury. Ovlivněn je v zemi ale i náboženstvím jako je budhismus, taoismus a šintoismus. Japonské zahrady je v zemi možné zpozorovat především v městských parcích nebo u místních chrámů.

Japonská zahrada a její druhy

Jak již bylo zmíněno, japonská zahrada bývá nejčastěji v Japonsku spatřována u chrámů, můžete ji ale také vidět na některých soukromých pozemcích, především pak u zámožnějších obyvatel, takové zahrady se nazývají rajské. Dále jsou v Japonsku k vidění takzvané čajové zahrady, kde se provádí všemi známé čajové obřady. Zde jsou ale některé další druhy:

  • Japonská zahrada, která je vytvořena pomocí umělých kopců, kamenů a písku a říká se jí karesansui, zde vodní prvky nenaleznete. Je určena především pro meditující.
  • Japonská zahrady doplněná malými jezírky a velkými jezery nazývající se cukijama. K vidění je nejčastěji právě v centrech japonských měst a určená je k procházkám.

Japonská zahrada a její principy

Jestliže vás japonská zahrada nadchla a budete si ji chtít vytvořit i doma, na své zahradě, pak byste se správně měli držet několika málo principů, které jsou spojené s jejím založením.

  1. Prvním principem je napodobení přírody. Japonská zahrada by neměla budit dojem umělý, ale přirozený, stejně tak jako právě volná příroda.
  2. Druhým principem je umisťování předmětů specifickým způsobem. Japonci jí říkají formace hus v letu. Jedná se o linii, kterou byste se měli řídit, když se budete rozhodovat o tom, jak bude japonská zahrada uspořádaná.
  3. Třetím principem je uzavřenost. Tím je myšleno to, že japonská zahrada by si měla zachovat tvář harmonické oázy, která bude útočištěm před hektickým životem.
  4. Čtvrtý princip je zaměřený na jednoduchost. Nic se nemá přehánět, a tak i v tomto případě je lepší méně než více. Nehodí se, aby byla japonská zahrada překombinovaná více prvky naráz.
  5. Pátý princip se soustředí na perspektivu. Japonská zahrada by měla být na první pohled smysluplně rozmístěná. Do popředí se doporučuje umístit vodní plochy, větší kopce a do pozadí kopce malé.
  6. Šestým principem je nepravidelnost, která jde tak trochu ruku v ruce s prvním principem napodobení přírody. Hlavní myšlenkou je to, že nic není dokonalé, a tak by se člověk neměl snažit o dokonalost ani v zahradě. Japonská zahrada by měla mít rozmanité tvary.
  7. Sedmý princip souvisí s lichými počty. Japonská zahrada je známá spíše lichým počtem kamenů, keřů, stromů, jezer.

Japonská zahrada má ale nespočet dalších principů, které by se měly dodržet při její tvorbě. Avšak je zcela na vás, jak ji pojmete.

japan-2637648_960_720

Japonská zahrada – co potřebujete?

Vytvořit si svůj vlastní ostrůvek klidu není nic těžkého, nějaký ten čas to ale zabere. Japonská zahrada vyžaduje poměrně značný díl investice. Než se do jejího tvoření pustíte, navštivte zahradnictví a vyberte si podle svého, jaké prvky se vám budou líbit. Co se týká rostlinek, volte například lekníny, bambus, kapradí, magnolie, pivoňky. Ze stromů jsou vhodné třeba sakury, javory, jinany. Doplnit svou japonskou zahradu je možné i o různé druhy keřů a tolik typické bonsaje, které snad ani nemohou chybět. Dále je vhodné zakoupit do japonské zahrady rozmanité druhy mechů a kamenů větších rozměrů. Nabízí se také varianty kamenných můstků a lamp. Jestli chcete mít v japonské zahradě i nějaké ty vodní plochy, pak neopomeňte i vhodná jezírka, fontánky, pítka – předtím je ale dobré promyslet přívod vody do zahrady. Základem je pak materiál na plochu zahrady jako je písek, nebo oblázky. Na tvorbu umělých kopců je pak zapotřebí dostatečného množství půdy.

Japonská zahrada – jak postupovat?

Buď si můžete k vytvoření japonské zahrady najmout zahradního architekta, který vám s její výrobou pomůže, nebo se do toho můžete pustit sami. Japonská zahrada vyžaduje samozřejmě vhodný prostor, kde se bude vyjímat. Na rozloze vůbec nezáleží. I na malém prostoru můžete vykouzlit krásné věci. Rozvrhněte si pomocí plánku, co a kde budete chtít mít umístěné. Podklad pro svou zahradu volte nejlépe písčitý, nebo oblázkový. Je dobré pečlivě vybrat místa pro výsadbu keřů, stromů, bonsají a dalších rostlinek, abyste k nim měli dobrý přístup, co se týká případné zálivky a hnojení. Pokud budete chtít rozmístit vodní plochy jako jsou jezírka a fontány, je dobré se obrátit na odborníky, kteří vám poradí jak na to technologicky. Umělé kopce pak vytvoříte pomocí vhodné půdy.

Fantazii se meze nekladou, a tak je zcela na vás, jak bude vaše japonská zahrada vypadat. Když se budete řídit svými vnitřními pocity, neuděláte chybu nikdy. Vybírejte tak, abyste se v zahradě cítili krásně a dobře se vám v ní odpočívalo. Také počítejte s tím, že japonská zahrada vyžaduje údržbu. Proto se s ní nudit opravdu nebudete.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!