Zahrada v lednu: Období klidu i příprav na novou sezónu
Leden je pro zahradu obdobím, kdy by měla odpočívat, ideálně pod sněhovou pokrývku. Pro zahrádkáře je začátek roku také dobou, kdy je práce na zahrádce míň a kdy je čas trochu si odpočinout. Zároveň ale není dobré usnout na vavřínech. Leden je totiž ideální dobou pro plánování a přípravy na novou sezónu.
Kromě toho je důležité v lednu chránit zahradu před mrazem a kontrolovat stav dřevin na zahradě, zbavit je druhotné kůry, ve které se mohou ukrývat škůdci. Práce na zahradě je tedy pořád dost a zahrada v lednu vaši péči rozhodně potřebuje.
Záhony jako v peřince
Zahrada v lednu, nejchladnějším měsíci v roce, bývá zamknutá pod zámkem mrazu a často i schovaná pod přikrývkou sněhu. Ten je pro zahrádku důležitý – nejen že chrání záhony a dřeviny před mrazem, ale dodává mu také potřebnou vláhu, zejména v době pozdějšího jarního tání. Pokud je sněhu dostatek a odklízíte jej z jiných míst kolem domu, můžete jej – když je sypký a lehký – použít na zakrývání záhonků a půdy pod stromy jako zdroj vláhy.
Pokud sněhu v lednu příliš nenapadá, je nutné zahradu pravidelně zalévat. Vláhu potřebují zejména keře a stromy, ale také okrasné trávy či trvalky. Vody samozřejmě není potřeba tolik, jako na jaře či v létě, vyschnout ale rostliny nechat nemůžeme. Ideální je zalévat před polednem, kdy bývá nejtepleji a voda se stihne do večerních mrazů vsáknout do půdy ke kořenům.
Zahrada v lednu sníh potřebuje, všeho moc ale škodí. Závěje sněhu mohou snadno polámat větve zejména jehličnatých stromů. Je proto potřeba sníh z větví pravidelně oklepávat, koruny drobnějších jehličnanů je dobré ještě před zimou svázat.
Zahrada v lednu potřebuje ochranu před mrazem
Může se také stát, že je sněhu málo, přesto ale silně mrzne. Mráz pak může na zahradě v lednu napáchat značné škody. Když zahradu nechrání sněhová pokrývka, je potřeba jako izolaci zejména trvalkových nebo bylinkových záhonů či na mráz choulostivých rostlin zvolit jiný materiál.
Jako ochrana před mrazem místo sněhu dobře poslouží:
- chvojí
- sláma nebo seno
- suché listí
- netkaná textilie – např. juta
Ale pozor – pokud rostliny zakrýváte před mrazem, při oblevě je odkryjte, aby se nezapařily.
Ochránit stromy před zvířaty
Zahrada v lednu ale potřebuje ochranu nejen před mrazy. Jistým nebezpečím jsou i zvířata, která stromky na zahradě mohou okusovat. Proto je potřeba stromy obalit pletivem či netkanou textilií. Pokud jste okousání nezabránili, je nutné alespoň rány ošetřit štěpařským voskem.
Zahrada v lednu čeká na prořezání a omlazení
Začátek roku je vhodný pro odstraňování suchých nebo nevhodně rostoucích větví i mrtvých nebo nemocných dřevin. Odstraňujeme také plané výhonky, sestřiháváme a omlazujeme živé ploty. Rány po řezech je potřeba zatírat štěpařským voskem.
Ze stromů je potřeba odstraňovat zbytky plodů, které by na jaře mohly být zdrojem infekcí a chorob. Stejně tak by se měla z ovocných stromů v lednu odstraňovat borka, tedy druhotná kůra, která je odumřelá a ukrývají se v ní škůdci a houby.
Řízkování a roubování
Pokud si troufnete, můžete na zahradě v lednu provádět i řízkování a roubování. Leden je totiž pro mnohé dřeviny tím ideálním časem pro rozmnožování řízkováním. Řízky necháváme volně ležet v chladném prostoru, například ve sklepě, případně svázané do svazků na chráněném stanovišti venku. Lze je také zapíchat do květináčů a umístit do pařeniště. Dbáme hlavně na to, aby nám do jara nevyschly a zůstaly živé.
V lednu na zahradě můžete i zasít
Kromě řízkování se v lednu můžete pustit také do vysévání. Zahrada v lednu sice není místem, kde by se rostlinkám dařilo, předpěstovávat je ale můžete doma. Do misek nebo truhlíků je dobré v lednu zasadit sazeničky, které se poté pěstují ve skleníku. Vysévat tedy můžete třeba rajčata, papriky nebo salátové okurky, ale také některé okrasné květiny.
Některé rostliny dokonce mráz ke svému životu potřebují. Jde o některé trvalky, jejichž semena je potřeba zasít do venkovních truhlíků a nechat je tu projít mrazem, aby vyklíčily.
Příprava na příští sezónu
Ač se to na první pohled nezdá, zahrada v lednu vyžaduje dost práce. Přesto ale spoustu času strávíte místo na zahradě v teple domova. I zde se zahradě můžete věnovat – v lednu je potřeba důkladně promyslet jarní výsadby i nejrůznější úpravy, které byste na zahradě mohli v následující sezóně provádět. Kromě toho se můžete věnovat kontrole a údržbě veškerého zahradnického nářadí a náčiní, které budete od jara zase potřebovat. Stejně tak můžete opravit ploty, kůlny a podobně.
Leden rozhodně není dobou zahálky pro zahrádkáře. A pokud se své zahradě v lednu budete dostatečně věnovat, během roku se vám to mnohonásobně vrátí.
Diskuse k článku