Zahrada v lednu: Období klidu i příprav na novou sezónu

Zahrada v lednu: Období klidu i příprav na novou sezónu

Leden je pro zahradu obdobím, kdy by měla odpočívat, ideálně pod sněhovou pokrývku. Pro zahrádkáře je začátek roku také dobou, kdy je práce na zahrádce míň a kdy je čas trochu si odpočinout. Zároveň ale není dobré usnout na vavřínech. Leden je totiž ideální dobou pro plánování a přípravy na novou sezónu.

Čtěte také:

Zahrada v únoru

Kromě toho je důležité v lednu chránit zahradu před mrazem a kontrolovat stav dřevin na zahradě, zbavit je druhotné kůry, ve které se mohou ukrývat škůdci. Práce na zahradě je tedy pořád dost a zahrada v lednu vaši péči rozhodně potřebuje.

Záhony jako v peřince

Zahrada v lednu, nejchladnějším měsíci v roce, bývá zamknutá pod zámkem mrazu a často i schovaná pod přikrývkou sněhu. Ten je pro zahrádku důležitý – nejen že chrání záhony a dřeviny před mrazem, ale dodává mu také potřebnou vláhu, zejména v době pozdějšího jarního tání. Pokud je sněhu dostatek a odklízíte jej z jiných míst kolem domu, můžete jej – když je sypký a lehký – použít na zakrývání záhonků a půdy pod stromy jako zdroj vláhy.

Pokud sněhu v lednu příliš nenapadá, je nutné zahradu pravidelně zalévat. Vláhu potřebují zejména keře a stromy, ale také okrasné trávy či trvalky. Vody samozřejmě není potřeba tolik, jako na jaře či v létě, vyschnout ale rostliny nechat nemůžeme. Ideální je zalévat před polednem, kdy bývá nejtepleji a voda se stihne do večerních mrazů vsáknout do půdy ke kořenům.

Zahrada v lednu sníh potřebuje, všeho moc ale škodí. Závěje sněhu mohou snadno polámat větve zejména jehličnatých stromů. Je proto potřeba sníh z větví pravidelně oklepávat, koruny drobnějších jehličnanů je dobré ještě před zimou svázat.

Zahrada v lednu potřebuje ochranu před mrazem

Může se také stát, že je sněhu málo, přesto ale silně mrzne. Mráz pak může na zahradě v lednu napáchat značné škody. Když zahradu nechrání sněhová pokrývka, je potřeba jako izolaci zejména trvalkových nebo bylinkových záhonů či na mráz choulostivých rostlin zvolit jiný materiál.

Jako ochrana před mrazem místo sněhu dobře poslouží:

  • chvojí
  • sláma nebo seno
  • suché listí
  • netkaná textilie – např. juta

Ale pozor – pokud rostliny zakrýváte před mrazem, při oblevě je odkryjte, aby se nezapařily.

Zahrada v lednu_tipy (1)

Ochránit stromy před zvířaty

Zahrada v lednu ale potřebuje ochranu nejen před mrazy. Jistým nebezpečím jsou i zvířata, která stromky na zahradě mohou okusovat. Proto je potřeba stromy obalit pletivem či netkanou textilií. Pokud jste okousání nezabránili, je nutné alespoň rány ošetřit štěpařským voskem.

Zahrada v lednu čeká na prořezání a omlazení

Začátek roku je vhodný pro odstraňování suchých nebo nevhodně rostoucích větví i mrtvých nebo nemocných dřevin. Odstraňujeme také plané výhonky, sestřiháváme a omlazujeme živé ploty. Rány po řezech je potřeba zatírat štěpařským voskem.

Ze stromů je potřeba odstraňovat zbytky plodů, které by na jaře mohly být zdrojem infekcí a chorob. Stejně tak by se měla z ovocných stromů v lednu odstraňovat borka, tedy druhotná kůra, která je odumřelá a ukrývají se v ní škůdci a houby.

Řízkování a roubování

Pokud si troufnete, můžete na zahradě v lednu provádět i řízkování a roubování. Leden je totiž pro mnohé dřeviny tím ideálním časem pro rozmnožování řízkováním. Řízky necháváme volně ležet v chladném prostoru, například ve sklepě, případně svázané do svazků na chráněném stanovišti venku. Lze je také zapíchat do květináčů a umístit do pařeniště. Dbáme hlavně na to, aby nám do jara nevyschly a zůstaly živé.

Zahrada v lednu_tipy (2)

V lednu na zahradě můžete i zasít

Kromě řízkování se v lednu můžete pustit také do vysévání. Zahrada v lednu sice není místem, kde by se rostlinkám dařilo, předpěstovávat je ale můžete doma. Do misek nebo truhlíků je dobré v lednu zasadit sazeničky, které se poté pěstují ve skleníku. Vysévat tedy můžete třeba rajčata, papriky nebo salátové okurky, ale také některé okrasné květiny.

Některé rostliny dokonce mráz ke svému životu potřebují. Jde o některé trvalky, jejichž semena je potřeba zasít do venkovních truhlíků a nechat je tu projít mrazem, aby vyklíčily.

Příprava na příští sezónu

Ač se to na první pohled nezdá, zahrada v lednu vyžaduje dost práce. Přesto ale spoustu času strávíte místo na zahradě v teple domova. I zde se zahradě můžete věnovat – v lednu je potřeba důkladně promyslet jarní výsadby i nejrůznější úpravy, které byste na zahradě mohli v následující sezóně provádět. Kromě toho se můžete věnovat kontrole a údržbě veškerého zahradnického nářadí a náčiní, které budete od jara zase potřebovat. Stejně tak můžete opravit ploty, kůlny a podobně.

Leden rozhodně není dobou zahálky pro zahrádkáře. A pokud se své zahradě v lednu budete dostatečně věnovat, během roku se vám to mnohonásobně vrátí.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...