Střešní zahrada na vlastním domě. Proč ne? Založte si vlastní střešní zahradu
Střešní zahrada je v posledních letech obrovským hitem. Tedy především ve městech, kam vnáší více zeleně. Navíc taková střešní zahrada rozhodně nemusí být jen na ozdobu. Populární jsou zejména jedlé zahrady.
Přesto, že je střešní zahrada v dnešní době hitem, nejde vlastně vůbec o nic nového. Střešní zahrada měla své pevné místo i ve společnosti lidí, kteří žili dávno před naším letopočtem. Střešní zahrada byla tehdy oblíbeným doplňkem bydlení především na Blízkém východě. I když tehdy nešlo ani tolik o to, aby střešní zahrada hezky vypadala nebo byla jedlá, ale měla význam především jako izolant v chladných měsících. Ostatně ze stejného důvodu střešní zahradu využívají i dnes obyvatelé severských zemí.
Střešní zahrada jako luxus
Oproti tomu, dnes je možné vidět, že střešní zahrada je doplňkem bydlení spíše těch více movitých. Když už k vidění je, pak většinou na luxusních bytových komplexech nebo na kancelářích. To může zároveň navodit pocit, že je střešní zahrada nebo drahého a pro běžného člověka nedostupného. Ale tak to není. Střešní zahrada rozhodně není nic finančně náročného a založit ji můžete prakticky kdokoliv, téměř kdekoliv.
Nahradí střešní zahrada zateplení?
Potřebujete-li zateplit dům nebo střechu bytového domu, pak může být střešní zahrada zajímavou alternativou. V tom případě ale bude nutné, abyste se poradili s odbornou firmou, případně si od ní nechali rovnou střešní zahradu udělat. Jestliže ale chcete, aby vám střešní zahrada sloužila jen po stránce estetické, pak se můžete do celé akce klidně pustit sami.
Je také dobré si rozmyslet, jestli má mít střešní zahrada celkově jen estetickou funkci nebo zda se bude využívat, například pro pěstování nebo místo terasy. I to jsou důležité věci, které je nutné vzít v úvahu.
Jedlá střešní zahrada
Střešní zahrada nabízí možnost, jak na poměrně malém prostoru můžete udělat vcelku velkou zahradu pro pěstování. Možností, jak na to, je spousta. Rozhodně ale můžete na střešní zahradě pěstovat například rajčata, papriky nebo okurky. Vzhledem k tomu, že vše, co zde zasadíte, bude na přímém slunci, je vhodné volit rostliny, které s tím nemají problém. Pozor tedy u některých druhů bylin a okrasných květin.
Sázet zde dokonce můžete i keře nebo menší stromky. Co je však nutné dobře promyslet, je zavlažování. Je třeba na střechu zavést ideálně nějaký závlahový systém. Jedlá střešní zahrada je oblíbená především na bytových domech, kde se pak o ni starají nájemníci či majitelé bytů. Jde vlastně o jakousi alternativu takzvané komunitní zahrady.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku