Přemýšlíte, co lze ještě zasadit? Řebčík královský, který vyhání krtky, je sázka na jistotu
Máte ale opravdu nejvyšší čas. Jestliže chcete na svou zahradu zasadit ještě něco nového, pak může být řebčík královský tou správnou volbou. Jde o rostlinu, která nejen zdobí, ale má i praktické využití. Řebčík královský totiž odpuzuje krtky a myši.
Řebčík královský pochází původně z Asie a Středního východu. U nás se může pyšnit oceněním Kvetoucí cibulovina 2024. A rozhodně ne náhodou. Jde o nenáročnou trvalku, která je po mnoho staletí obdivovanou cibulovinou po celém světě. Ostatně i slavný malíř Vincent van Gogh jej zvěčnil v roce 1887 na svém obraze pojmenovaném jako Řebčíky v měděné váze.
Řebčík královský se sází na podzim
Právě pozdní podzim je ideálním časem pro zasazení cibulek řebčíku královského do země. Řebčík se totiž ihned po vložení do půdy uloží k zimnímu spánku a probere se na jaře. Na přelomu dubna a května pak zahradu ozdobí majestátní zvonkovité trsy květů v barvách od jasně žluté po sytě oranžovou či červenou. Řebčík bychom měli sázet asi dvacet centimetrů hluboko a špičky cibulek by měly směřovat nahoru. Efektivnější bude, pokud budeme řebčík vysazovat do skupin po třech až pěti cibulích. Půda musí být dobře propustná a místo bychom měli volit ideálně slunné, případně polostinné. Skvěle se mu bude dařit na místě, které sousedí s dřevinami. Dařit se mu bude ale i na skalce nebo u jezírka. Na jaře, jakmile se objeví první výhonky, dopřejte řebčíku vrstvu kompostu.
S koncem léta houbaření nekončí! Podzimní houby jako čirůvka nebo bedle se sbírají i v listopadu
Řebčík královský zahradu zdobí a slouží jí
Rostlina dorůstá výšky až jeden a půl metru. I když jsou i druhy či kultivary řebčíku, které nepřekonají půlmetrovou výšku. Takové je však vhodnější pěstovat v květináčích. Výrazná vůně řebčíkových květů přitahuje včely i další opylovače z celého širého okolí. A výhodou je rozhodně i to, že krtci i myši doslova nesnáší aroma jedovatých cibulek řebčíku. Tutíž se od této rostliny budou držet v rozumné vzdálenosti. Řebčík tak zajistí, že nám krtci ani myši nebudou na zahradě škodit.
Péče o řebčík královský
Počínaje jarem a prvními výhonky je vhodné řebčík královský přihnojovat ideálně každé dva týdny. Hnojivo by mělo mít dostatečně vysoký obsah draslíku. V době květu nebo pokud je venku hodně velké sucho, je nutné řebčíky také zalévat. Po odkvětu je pak už ale můžete nechat uschnout. Když listy a stonky odumřou a je vhodné je spolu s uvadlými květy odstranit. Cibule si díky tomu uloží dostatek živin na další vegetační období. Chcete-li řebčíky množit, pak ideálně právě po odkvětu, tedy v červnu, oddělením dceřinných cibulek. Kdybyste řebříky chtěli množit semeny, počítejte s tím, že jim bude trvat až čtyři roky než vykouknou na svět.
Řebčík zdobí, ale nevoní
Stejně jako jsou jedovaté cibule řebčíku, je jedovatý i celý zbytek rostliny. A zatímco cibule odpuzují krtky a myši, květy by mohly odpuzovat všechny obdivovatele rostliny. V případě řebčíku lze totiž hovořit jen o kráse rostliny, nikoliv o vůni. Řebčík proto sázejte vždy v uctivé vzdálenosti od zahradního posezení.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku