Zahrada v říjnu

Zahrada v říjnu

Sklízíme ořechy

Každý den sbíráme popadané ořechy a sušíme je na vzdušném místě. Nepomůžeme si, pokud je budeme předčasně srážet, podléhají pak dříve zkáze. Z ořechů můžeme vyrobit různé pochutiny a nápoje, viz. článek Vlašské ořechy – recepty, účinky na zdraví.

Uskladňujeme a zpracováváme ovoce a zeleninu

Sklízíme pozdější odrůdy ovoce, konzervujeme je a uskladňujeme je do sklepa. Z popadaných a potlučených plodů lisujeme mošt nebo je hned vykrájíme a zpracujeme. Je dobré se občas podívat do lunárního kalendáře, kdy je pro tyto činnosti vhodné datum, můžete tak předejít pozdějšímu plesnivění a hnilobě plodů.

Sklízíme listovou a kořenovou zeleninu, nedozrálá rajčata uložíme k uskladněným jablkům, kde postupně dozrají. Sklidíme poslední cukety, dýně a patizony. Sklízíme kapustu a zelí, které krouháme a nakládáme. Řežeme květiny na sušení.

Vhodný čas na sázení sromů

Je vhodná doba na sázení jehličnanů a stálezelených rostlin. Můžeme vysazovat i ovocné stromy s vyjímkou broskvoní, ty by zimu nepřečkaly, proto je sázíme až na jaře. Vysazujeme také zeleninu - ředkvičku, kerblík, petržel, mrkev, černý kořen. Vysadíme rostliny, které kvetou na jaře, a to narcisy, lilie a osúny. Choulostivé cibuloviny vyjměte z půdy a zazimujte v místnosti o teplotě 4-6 st.C.

Veškeré uvolněné záhony zamulčujeme, půdu tím udržíme kyprou, bude chráněná před mrazem a udržíme v ní bohatý půdní život. Zbytky rostlin použijeme jako mulč nebo je zkompostujeme, pálíme jen ty, které jsou napadené chorobami.

Sbíráme šípky

Dozrávají šípky, které sbíráme a sušíme na čaj. Čaj z šípků je nakyslé chuti a dříve býval pro lidi cenným zdrojem vitamínů v podzimním a zimním období. Šípky sušíme v sušičce na ovoce nebo na plechu v troubě při teplotě 60 st.C. Jestli chcete připravit čaj z čerstvých šípků, musíte je nejdříve rozpůlit nebo rozdrtit. Nechte je před vařením hodinu louhovat ve studené vodě.Pokud nechcete přijít o drahocenné vitaminy, nenechte čaj přijít do varu, zamezte jeho styku s kovem a nenechávejte ho dlouho stát na světle. K přípravě čaje s léčivými účinky na onemocnění močového měchýře a ledvin se využívají i samotná jadérka z šípků. Po prvním přemrznutí jsou šípky měkčí a sladší a v kuchyni se s nimi lépe pracuje. Z jejich červené dužiny se získává šípková dřeň na marmeládu. Z šípků se připravuje také šípkové víno i likér, známá je i šípková omáčka. Šípky můžeme po odstranění jadérek a chloupků konzumovat i syrové.

Šípkový likér – recept

Suroviny:

  • Šípky – 20 dkg (nejlépe přemrzlé)
  • 2 dl cukrového sirupu (svařený cukr s vodou, hustota dle chuti)
  • 4 dl vody
  • 1 dl koňaku
  • 2 dl 96% lihu

Postup: Čerstvé šípky rozmačkáme a přelijeme horkou vodou. Po vychladnutí přidáme líha a necháme macerovat 3 dny, pak scedíme a prolisujeme. Přidáme cukrový sirup a koňak. Po ustátí likér scedíme přes jemnou tkaninu a slijeme do lahve.

Další recepty z šípků najdete ZDE..



Diskuse k článku

  • Konipasek

    08:46 22. 9. 2011 0
    jj, Brno nic. bohužel :-(
  • Maly Budha

    10:15 19. 9. 2011 0
    to teda zavidim.. my bydlime v lese.. a nikde vubec nic.. tento vikend.. pred Brne v blasti kolem udoli Bileho Potoka
  • Honza

    12:21 16. 9. 2011 0
    taky mám rád procházky. ale když žije člověk ve velkém městě, tak to není ono. ještě, že jezdíme na chalupu. osobně ale tento rok nemám na houby moc štěstí.
  • Kamil

    10:42 16. 9. 2011 0
    Kde rostou houby? toť otázka. my chodíme na houby do lesa, ale někdy už při cestě taky hodně nasbíráme. takže když se zamyslím - kam na houby - tak si myslím, ž eto je jedno. stačí se procházet pěknou krajinou a koukat se. :-)
  • Vlasta

    11:42 15. 9. 2011 0
    My jsme našli u garáže u keřů křemenáče.

Lunární kalendář

SOBOTA 21. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jan Chaloupka: výkup palet a boxů, Pardubice
Máte k dispozici dřevěné palety,…
Krajcar, s.r.o.: kvalitní koupelnový nábytek
Koupelnový nábytek: skří…
Bezpečnostní agentura Usir Security, Praha 4
Bezpečnostní služby pro soukromé…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...