Movember začíná! Co to znamená, když si muži nechávají narůst knír v listopadu?
Movember je akce celosvětově populární. Zapojují se do ní zejména muži, kteří si nechávají narůst knír v listopadu. Proč tak vlastně činí? V první řadě proto, že chtějí upozornit na důležitou prevenci co se týká rakoviny prostaty a varlat. Kromě jiného je tato měsíční listopadová akce spojená i s charitativním projektem.
Vybrané finanční příspěvky kníratých účastníků stejnojmenná organizace Movember užívá na výzkum a léčbu onkologických onemocnění mužských pohlavních orgánů. Darované peníze také pomohou k lepší osvětě, která může pomoci zachránit životy mužů.
Movember začíná: Kde byly položeny základy charitativního projektu?
Pokud by vás zajímalo, kde se Movember zrodil, bylo to v Austrálii. Před sedmnácti lety na tuto myšlenku přišli dva mladí muži, a to Travis Garone a Luke Slattery. Původně se však mělo jednat jen o návrat dávno zapomenutého a oblíbeného módního trendu, který knír představoval. Když ale tito pánové nadchli mezi svými známými a přáteli dalších osmadvacet mužů, věci se dávaly do pohybu. Adam Garone, který je bratrem Travise, založil v roce 2004 oficiální web, jenž měl povzbudit ostatní pány k tomu, aby si knír také nechali narůst. Cíl byl jasný, aktivita podpoří Nadaci pro rakovinu prostaty v Austrálii. Finanční prostředky vybrané díky organizaci Movember začaly poprvé proudit na výzkum a léčbu onkologických nemocí mužů.
Metrosexuál, übersexuál, lumbersexuál,... vyznáte se v novodobých pokusech o ideály mužské krásy?
Movember začíná: Od třiceti nadšenců po šest milionů podporovatelů
Vývoj organizace Movember byl fascinující. Vše začalo v jednom australském městě při třiceti kníratých nadšencích a nyní se k akci každoročně připojuje téměř šest milionů lidí. To je neuvěřitelný pokrok. K podpoře dobré věci se v průběhu let zapojily i další země jako například Kanada, Nový Zéland, Španělsko, Spojené státy, Anglie, Irsko, Finsko, Švédsko, Dánsko, Německo, Holandsko a v roce 2010 i Česká Republika.
Movember začíná: Jak se oficiálně zapojit a proč to má smysl?
Zaujala váš myšlenka akce Movember a chtěli byste se oficiálně zapojit? Pak si vyhledejte na internetu stránky www.movember.com a zde se zaregistrujte. Hlavním vyjádřením podpory je samozřejmě pěstěný knír, který si muži nechávají narůst během listopadu. Stávají se tak „Mo Bros“ (bratry v kníru). Na počátku měsíce by však měli mít hladce oholenou tvář. Na webu je rovněž možné darovat příspěvek na podporu prevence rakoviny prostaty. Jeho výši si určíte dle svého uvážení. A jestliže stále váháte, jestli Movember podpořit, pak si pojďme osvětlit několik faktických informací:
- Movember je tu pro to, aby „řekl“ nemocným mužům, že v tom nejsou sami.
- Movember nebojuje jen za lepší osvětu rakoviny prostaty a varlat, ale i za prevenci sebevražd. Klade důraz na duševní zdraví.
- Movember probouzí (nejen) v mužích soudružnost, odvahu, solidaritu a především gentlemanství.
V případě, že by se k akci Movember chtěly připojit i ženy, nic jim v tom nebrání. Mezi dámami již dokonce vznikla organizace „Sestry v kníru“. Její odvážné účastnice si malují knír buď na obočí, nebo například pod nos. Velmi známá je tímto aktem česká snowbordistka Eva Samková.
Movember začíná: Muži mužům – prevence je základ
Hlavním důvodem, proč si někteří pánové nechávají narůst knír v listopadu, je podpora výzkumu a léčby rakoviny prostaty. Ta postihuje konkrétně v Česku zhruba 60 mužů ze 100 000 a patří mezi nejčastější onkologická onemocnění. Podstatnou součástí prevence jsou pravidelné prohlídky u lékaře, které jsou spojené s odběrem krve a posouzení hladiny PSA (prostatického specifického antigenu). Důležité jsou zejména u mužů, kterým je nad 50 let věku. Pakliže je dotyčný zatížený pozitivní rodinnou anamnézou (příbuzný prodělal rakovinu prostaty), je vhodné se nechat testovat už ve čtyřiceti letech.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku