Proč chtějí muži každý listopad vypadat jako Borat? Movember opět začal!

Proč chtějí muži každý listopad vypadat jako Borat? Movember opět začal!

V České republice se do této akce již zapojilo několik tisíc mužů. Tím, že si nechávají narůst knír, či následně odpovídají na otázku, proč je tomu tak, šíří informace o kampani. Rakovina prostaty je závažná choroba, a je důležité upozornit na její závažnost a nutnost prevence. Díky této akci se celkově také rozšiřuje povědomí o různých preventivních programech, výzkumu zdraví a odpovědném životním stylu.

Čtěte také:

Benigní hyperplazie neboli zvětšená prostata

Movember - měsíc knírů

Listopad je již tradičně tím měsícem, během kterého po celém světě rapidně naroste počet mužů s knírem. Tento módní doplněk, typický obvykle pro muže obývající státy Jižní Ameriky, se stává symbolem společného celosvětového boje proti rakovině prostaty pod vlajkou hnutí Movember.

Před zájemci stojí poměrně jednoduchý úkol. Tím, že si od začátku měsíce nechají růst a libovolně upravují knír, vyjadřují podporu hnutí. Zároveň mohou přispět libovolnou částkou na výzkum a léčbu rakoviny, a samozřejmě nejen oni. Tato akce se poprvé uskutečnila v roce 2003 v Austrálii. To, co se zpočátku rozvíjelo jakožto víceméně recesistická akce, časem přibralo charitativní smysl a Movember zaujal své místo v řadě zemí světa.

Pravidla akce Movember

Tato akce má svoje přesná pravidla. Chce-li se muž do akce Movember připojit oficiálně, pak se zaregistruje na stránkách akce, a tím se z něj stává „brother Mo". První listopad zahajuje takovýto muž s hladce oholenou tváří. Po celý měsíc pak o svůj knír svědomitě pečuje. Důležitým momentem je to, že knír musí být oddělen od zbytku vousaté tváře. Nesmí být plnovousem ani kozí bradkou. Posledním pravidlem je, že po celý měsíc musí Mo bratr ctít chování pravého džentlmena. Podporu nalézají Mo bratři u svých ženských protějšků tzv. Mo sister – Mo sester. Na konci měsíce pak oslaví Mo brothers a Mo sisters společně velkolepou párty, na které se bude volit letošní král Movemberu. Bude to nejen přehlídka navoskovaných, ostříhaných, učesaných a trimovaných knírů, ale rovněž se na party ukáže, kdo sesadí loňského krále Movemberu.

Kam putují vybrané prostředky?

Český Movember je součástí celosvětové kampaně Movember. Finanční prostředky, které budou vybrány, poputují především do programu s názvem „Movember Global Action Plan" (Movember Globální Akční Plán). Tento Plán si klade za cíl zrychlit výsledky výzkumu rakoviny prostaty formou zajištění globální vědecké spolupráce. Pouze globální vědecká spolupráce totiž povede k eliminaci nadbytečně dublujících se výzkumů a umožní sdílení výsledků výzkumů do všech různých koutů světa. Jednoduše řečeno, Movember dokáže spojit vědce z celého světa za účelem sdílení svých poznání.

Prostředky vybrané v České republice budou následně přiděleny organizaci MUŽI PROTI RAKOVINĚ.

Mužské zdraví

Průměrně se muži dožívají o pět až šest let méně než ženy a více než pět mužů umírá každou hodinu na chorobu, které se potenciálně dalo vyhnout. Až polovině obvyklým mužským nemocem by mohlo být zabráněno zdravějším životním stylem. Důvodem, proč na tom muži se svým zdravím obecně nejsou úplně dobře, je mnoho. Prevence a preventivní opatření bývají prostě něčím, o čem stále mnoho mužů nepřemýšlí. Tento problém společnosti se právě hnutí a akce Movember snaží aktivně řešit. Stále větší a lepší informovanost mění postoj a chování mužů k jejich zdraví. Bariéry a zavedená stigmata pomalu slábnou a odstraňují se. Hnutí Movember je akcí, která si právě dává za úkol přimět muže k zodpovědnosti za své zdraví a vést je k větší prevenci nemocí. Zdravý a odpovědný životní styl, pochopení symptomů a příznaků nemocí na sobě i ostatních vede k celkovému zlepšování zdravotního stavu obyvatelstva.

Rakovina prostaty

Ročně je v České republice diagnostikováno až 5000 nových případů onemocněním rakoviny prostaty, tedy zhruba 13 denně. Jedná se o jedno z nejčastějších nádorových onemocnění v mužské populaci. Rakovina prostaty může být díky včasné diagnóze a léčbě zcela vyléčena.

Prostata nebo též předstojná žláza se nachází těsně pod močovým měchýřem. Velikostně bývá přirovnávána k vlašskému ořechu.

Rizikové faktory vzniku rakoviny prostaty

Fotolia_40545773_XSHlavním rizikovým faktorem rakoviny prostaty je věk. Doporučuje se, aby se muži o tuto problematiku začali zajímat už po čtyřicítce. Dalším rizikovým faktorem je etnikum, u černošské populace se uvádí až dvakrát častější výskyt tohoto onemocnění než u bělochů. Rizikovým faktorem je též dědičnost. Syn nemocného otce mívá mnohem vyšší pravděpodobnost vzniku tohoto druhu rakoviny. Je možné diskutovat i o dalších faktorech, které však prozatím nebyly v úplnosti prokázány. Jsou jimi strava, záněty, sexuální onemocnění, kouření, obezita, které všeobecně k rozvoji rakovinného onemocnění přispívají.

Příznakům rakoviny prostaty by měl muž věnovat dostatečnou pozornost. Není na místě pokoušet se o samoléčbu, ale raději včas zahájit léčbu ve spolupráci s lékaři již při prvních známkách problémů.

Mezi symptomy rakoviny prostaty patří:

  • Častější močení, zejména v průběhu noci
  • Přerušované močení, slabší proud moči a složité ukončení močení
  • Urgentní potřeba močit
  • Bolestivé močení
  • Přítomnost krve nebo moči v ejakulátu
  • Snížená schopnost erekce
  • Bolesti kyčlí, pánve a dolní části zad

Testování rakoviny prostaty

K odhalení rakoviny prostaty napomáhá krevní test PSA. Ten hledá přítomnost proteinu v krvi. Zvýšená přítomnost PSA ještě nutně neznamená výskyt rakoviny prostaty, jsou i jiné stavy, které vedou ke zvýšené hladině nad normální výskyt. Mezi takováto onemocnění patří například zvětšení prostaty nebo zánět prostaty.

  • Digitální rektální zkouška

Při tomto vyšetření vsune lékař prst v rukavici do konečníku tam, kde je možné, aby cítil část povrchu prostaty. Nesrovnalosti typu otoku, tvrdnutí prostaty, boulí na povrchu mohou signalizovat rozvoj nádoru nebo jiných obtíží.

  • Biopsie

Jestliže jsou výsledky testu abnormální, bude pravděpodobně následovat návštěva u urologa, který vezme vzorek tkáně ve formě biopsie. Biopsie je jediný způsob jak zjistit, je-li rakovina přítomná.

Možnosti léčby rakoviny prostaty

  • Aktivní dohled

Mnoho rakovin prostaty roste pomalu a nepotřebují operaci ani jinou radikální léčbu. Aktivní dohled - pravidelný monitoring - je možností léčby pro muže s nízkým stupněm rozvoje karcinomu prostaty.

  • Prostatektomie

Chirurgické řešení rakoviny prostaty, kdy se přistoupí k odstranění celé prostaty. Tento zákrok obvykle podstupují muži, kteří jsou v raném stádiu nemoci.

  • Radioterapie

Využívá různé druhy rentgenového záření k léčbě rakoviny. Tradičním způsobem ozařování je zevní radioterapie. Nejnovějším způsobem radiace je brachyterapie. Tento postup se provádí v narkóze a obvykle vyžaduje pobyt v nemocnici.

  • Hormonální terapie

Hormonální terapie, známá též jako Androgenová deprivační teorie ADT je navržena tak, aby zamezila kontaktu testosteronu s buňkami v prostatě anebo zamezila produkci testosteronu úplně.

Vedlejšími efekty léčby mohou být inkontinence – samovolný únik moči a erektilní dysfunkce – potíže s dosažením nebo udržením erekce. To, že se prostata nachází těsně pod močovým měchýřem a je obklopena nervy, které kontrolují erekci, je důvod, proč dochází k těmto nežádoucím vedlejším účinkům léčby prostaty.

rakovina prostaty

Rakovina varlat

Po rakovině kůže je rakovina varlat druhým nejčastějším rakovinným onemocněním u mužů mezi 18. - 39. rokem věku. Pokud je tato nemoc včas objevena a léčena, pak procento vyléčených je vysoké. Rakovina rozvíjející se na jednom nebo obou varlatech se nazývá rakovina varlat. Často se demonstruje jako malé tvrdé bulky s otokem nebo změna v konzistenci varlete muže. Ve většině případů je postiženo pouze jedno varle. Někteří z mužů pociťují tupou bolest uvnitř varlete nebo v podbřišku.

Rizikové faktory vzniku onemocnění

  • Varlata nesestouplá při narození
  • Otec nebo bratr s rakovinou varlat – rodinná anamnéza
  • Předchozí výskyt rakoviny varlat
  • Downův syndrom

Příznaky rakoviny varlat

  • Otok nebo boule ve varleti – obvykle nebolestivé
  • Pocity tíhy v šourku
  • Změna velikosti nebo tvaru varlat
  • Bolesti v podbřišku nebo tříslech
  • Náhlé hromadění tekutiny v šourku
  • Bolesti nebo nepříjemné pocity ve varleti nebo šourku

Léčba rakoviny varlat

Rakovina varlat patří k typům rakoviny, která je vysoce léčitelná, pokud se diagnostikuje včas. V případě, že byla vyslovena diagnóza tohoto typu rakoviny, poraďte se svým lékařem o Vašich možnostech léčby. Celkové zdraví klienta, rodinná anamnéza, typ a fáze rozvoje rakoviny, to jsou hlediska, která by měla být brána v úvahu. U většiny nemocných je léčbou chirurgické odstranění postiženého varlete. Následně dochází k systematickému pozorování stavu, chemoterapii nebo radioterapii.

  • Orchiektomie

Jedná se o chirurgické odstranění postiženého varlete, které se provádí v celkové anestézii. Odstraněné varle je pak posláno do laboratoře na patologii k potvrzení fáze a typu rakoviny.

  • Chemoterapie nebo radioterapie

Často je předepsána po chirurgické léčbě, za účelem léčby zbývajících rakovinných buněk, které se mohou dále šířit do jiných částí těla, například do lymfatických uzlin.

Odstranění jednoho z varlat by nemělo mít vliv na sexuální funkce nebo na plodnost. I jedno varle vytváří velké množství spermií.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 28. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.