Snadné pěstování růže: Vypěstujte nejkrásnější květiny v celém okolí
Je mnoho druhů růží, ale všechny jsou nádherné. Ozdobí zahradu, dodají jí romantický ráz a nádherně voní. Pěstovat růže není žádná věda a pustit se do této disciplíny může naprosto každý. Chcete to letos vyzkoušet? Pak neotálejte a pusťte se do toho. Poradíme vám, jak na to, abyste byli úspěšní.
Růže můžete pěstovat na zahradě, na balkóně nebo třeba na terase. Při správné péči vám budou dělat radost až do prvních mrazíků. Péče o růže je totiž jednodušší než si myslíte, péči o ně zvládne naprosto každý. Základem je slunné místo, pravidelná zálivka a dobrá drenáž.
Historie čarovné růže
Růže patří k nejstarším pěstovaným rostlinám, uctívány byly už v nejstarších kulturách. V Babylonu, v Římě, v Číně i v Egyptě. Koncem 18. století se růže začaly šířit také v Evropě, i když cílené pěstování a šlechtění moderních růží se datuje až do druhé poloviny 19. století. Už v té době se růže staly nenahraditelnou součástí reprezentativních zahrad šlechy a později i oblíbenou květinou v parcích, veřejné zeleni a také v soukromých zahradách. Růže však rozhodně není jen jedna. Rod Rosa zahrnuje nespočet druhů. Od klasické trnité růže přes pnoucí, keřové, mnohokvěté či dokonce zakrslé. Díky modernímu šlechtění jsou k dispozici i kultivary, které není nutné chemicky ošetřovat proti chorobám. A vybrat si můžete i z mnoha tradičních i netradičních barev.
Růže stolistá: Tajemná kráska s léčivými účinky
Růže v aromaterapii hojí ženské problémy těla i duše
Květinový horoskop 2023: Voňavý horoskop na celý rok, pro všechna květinová znamení
Pěstování růže je hračka
Dá se říci, že je růže poměrně nenáročná rostlina. Budete-li vybírat místo, kam ji umístit, v každém případě by mělo být slunné a vzdušné. Sluníčko na růže nemusí svítit po celý den, ale minimálně 4-5 hodin by na ně sluneční paprsky dopadal měly. Co se půdy týče, ta musí být dobře propustná, ideálně písčito-hlinitá a mírně vápenatá. Avšak s dostatkem živin. Půda by měla být slabě kyselá, přičemž optimální pH by mělo být mezi 5,5 a 6,5. A pamatujte na pravidelnou zálivku. I když je nutné myslet na to, že růžím nedělá dobře přílišné sucho ani mokro. Musí být prostě zalité “tak akorát”.
I když je možné růže sázet prakticky po celý rok, nejlepším obdobím je samozřejmě jaro. Vždy sázíme zdravé růže, které jsou v dobré kondici. Pokud se rozhodnete sázet růže v letním období, budete mít tu výhodu, že už v zahradnictví uvidíte, jakými květy kvete. Růže je třeba koupit dobře zakořeněné ve větším kontejneru. A nebojte se ničeho, i při sázení uprostřed léta se krásně chytí.
Sázení růže: Jak na to?
Pro růže je nutné vykopat na zahradě poměrně velkou jámu. Respektive tolik jam, kolik růží budete sázet. Každá jáma musí být tak hluboká a široká, abyste do ní vsadili růže i s kořeny bez jakéhokoliv ohýbání. Místo štěpu by mělo být asi 3-5 centimetrů pod půdou. Kolem balu by pak mělo zbýt zhruba 5-7 centimetrů volného místa. Zeminu důkladně upěchujte. Kolem nově zasazené růže vytvořte jakousi nízkou hráz, která zabrání úniku vody. Následně růže důkladně zalijte. Nikdy okolo nich nepokládejte geotextílii, může zabránit přístupu vzduchu ke kořenům.
Vždy nechte volnou půdu nebo kolem nich rozmístěte speciální mulč pro růže. V průběhu času pak můžete přidat speciální hnojivo pro růže, postará se o zdravý růst rostlin a podpoří i kvetení. Zvadlé listy a odkvedlé květy pravidelně odstraňujte. A jaký rozestup mezi jednotlivými růžemi volit? U pnoucích růží zhruba metr až dva. Stromkové růže od sebe mohou být asi jeden metr a velkokvěté růže sázejte ve vzdáelnosti 30-45 centimetrů.
Úspěšné pěstování růže: Choroby a zazimování
Přesto, že jsou růže značně odolné vůči mnohým chorobám, i ony mohou někdy onemocnět. Nejčastěji je napadá černá skvrnitost a padlí. Černá skvrnitost je houbové onemocnění a postiženy jsou především listy a nové výhony. Prevencí je výhradně ranní zálivka přímo do půdy. Vyhýbejte se zalévání listů. Padlí zase tvoří na listech bělavý až šedobílý povlak. Vzniká kvůli špatné zálivce a teplotním výkyvům. Na obě nemoci seženete v zahradnictví vhodné postřiky. A napadnou-li vaše růže mšice, pak se jich snadno můžete zbavit například postřikem mýdlové vody. Případně skvěle zabírá i nimbový olej a v něm pár kapek esenciálního oleje ze šalvěje, tymiánu, máty, rozmarýnu, levandule nebo bazalky.
Přes zazimováním pak nezapomeňte rostlinu dostatečně zalít, aby nevyschla. Půdu zkypřete, pohnojte nebo zakryjte mulčem z listí. Na ochranu kořenů před mrazem můžete ze zeminy vytvořit vyšší kopeček. Na jaře se pak budete moci těšit z dalších nádherných květů.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku