Růže krásně voní, chutná i léčí. A růžová voda je zázrakem přírodní kosmetiky. Vyzkoušejte ji!
Růže je považována za královnu květin. Málokdo však zná její léčebné účinky. A vězte, že jich skutečně není málo. Růže si umí poradit s mnoha onemocněními a dokonce funguje i jako afrodiziakum. Poradíme vám, jak můžete sami nejlépe růže využít.
Růže musí milovat každý. Jestli tedy i vy patříte mezi milovníky růží, pak vám jistě zdobí okenní parapety, balkón nebo dokonce zahrádku. Jejich růže je až omamná, čistá, relaxační i antidepresivní. Ne nadarmo se hojně využívají v aromaterapii a také právě v přírodní kosmetice. Zde je právě velmi populární takzvaná růžová voda. Chcete si něco z růží zkusit připravit? Stačí si jen okvětní plátky růží nasbírat a nasušit. A věděli jste, že se dají i jíst?
Růže k jídlu, růžová voda k pití
Růže jsou sice oblíbené především v kosmetickém průmyslu, avšak o nic menší kouzlo nemají ani v gastronomii. Věděli jste, že růže jsou jedlé? Jejich okvětní plátky se využívají jako ozdoba salátů nebo dezertů, a také se z nich vyrábí džemy, želé, zmrzliny nebo sorbety. Možností je mnoho. Skvěle chutnají také například i nasladko smažené hlavičky růží v těstíčku. Růžová voda, která se zase z okvětních plátků vyrábí, je osvěžujícím letním nápojem. Ale rovněž ji můžete využít na oplach obličeje po ránu. Dokonale osvěží a provoní vám den.
Růžová voda hitem přírodní kosmetiky – všestranný pomocník na pleť, vlasy i psychiku
Růže stolistá: Tajemná kráska s léčivými účinky
Léčivé kameny: Růženín pomáhá vnímat hudbu a vyrovnávat emoce
Sušené růže jdou snadno uchovat
Pokud nechcete růže jíst nebo si z nich připravovat vlastní kosmetické produkty, pak si je můžete nasušit například na zajímavé dekorace. Okvětní plátky růže se suší ideálně ve stínu a lístky by měly být od sebe dostatečně daleko, aby natěsnané na malém prostoru nezačaly plesnivět. Také počítejte s tím, že může vyblednout jejich barva. Kvalitně nasušené růže je třeba sbírat za slunečného počasí a v plném květu. Určitě nesušte lístky, které jsou navlhlé nebo uvadlé. Sušené okvětní plátky růže pak můžete využít například na originální pot pourri, které vám krásně provoní celou místnost nebo byt. Sušené vonné byliny se takto využívaly už od středověku. Pot pourri se obvykle umisťovala ke kamnům, odkud se teplem mohlo aroma dobře uvolňovat. Obdobné směsi se také využívaly k vykuřování místností.
Růže a růžová voda v lidové medicíně
Růže lze využívat mnoha způsoby. Právě vnitřní užití ve formě čaje z okvětních lístků nebo jejich přímá konzumace nám může pomoci při virózách, nachlazení, zánětu průdušek, k celkovému uklidnění, snížení horečky, čištění krve i posílení srdce a nervů. Ale příliš to nepřežeňte, jelikož růže jsou mírně projímavé. Vůně růže uvolňuje, působí příznivě na nervy, melancholii, stres a deprese, navozuje dobrou náladu, celkově povzbuzuje a funguje i jako afrodiziakum. Má ryze ženskou energii, která dodává sílu a sebevědomí ženám v každém věku. Olej z růže či růžová voda se dá využít i jako dezinfekce k očistě pleti, například při akné či jiných nečistotách. Navíc skvěle regeneruje, vyhlazuje vrásky a je velmi vhodná pro stárnoucí suchou pokožku.
Růže podomácku: Růžová voda a její příprava
Růžová voda je výborná k osvěžení pleti a dokonce i k pití. S ledem dokonale v horkých dnech ochladí. Růžová voda se dát také používat k regeneraci pokožky po odlíčení. Je vhodná pro všechny typy pleti. I když nejvhodnější je pro ženy středního a staršího věku, neb na vrásky je růže a růžová voda skutečnou jedničkou. A jak na ni?
Přísady:
- hrst okvětních plátků růže
- voda
- hrst ledových kostech
- hrnec s vypouklou pokličkou
- misku z varného skla
Příprava:
Do hrnce vhodíme okvětní plátky růže a přidáme trochu vody. Do hrnce postavíme skleněnou misku. Vše pak přikryjeme obrácenou poklicí a necháme dojít k varu. Pak na poklici položíme kostky ledu, snížíme plamen a růžovou vodu pomalu dál zahříváme. Ale pozor: hlídejte, aby v hrnci byla stále voda, jinak by se mohly růže připálit. Pára z růží bude stoupat, u pokličky ji ochladí led a voňavý elixír tak spadne do připravené misky. Jak se miska naplní a voda z hrnce zmizí, máte hotovo. Růžovou vodu nechte zchladnout a pak ji uchovávejte v ledničcce. Spotřebovat by se měla ideálně do tří dnů.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku