Podzimní zahrada je náročná na péči

I podzimní zahrada vyžaduje péči. Práce na zahradě na podzim rozhodně nekončí!

Podzimní zahrada v nás může evokovat pocit, že si už můžeme konečně odpočinou a nemusíme venku tolik pracovat. Jenže pravda je jinde. Právě v tento čas je na zahradě nejvíce práce. Sepsali jsme proto pro vás to nejdůležitější, na co byste rozhodně neměli zapomenout.

Podzimní zahrada a oblíbené bylinky

Někdo říká, že by se kytky měly přesazovat výhradně na jaře. Jiný zase mluví o podzimu. Pravdou je, že právě tyto dvě roční období jsou pro přesazování květin a bylin ideální. Avšak podzimní přesazování květin není jen tak. Pokud se vám například na zahradě rozrostla bazalka, budete muset být značně opatrní, abyste neponičili její kořeny. V opačném případě by vám uhynula. Naopak jiné byliny, jako je třeba pažitka, petržel nebo majoránka, je vhodné raději zpracovat a uchovat na zimu v jiné podobě. Přesazování by totiž nemuselo být příliš úspěšné. Bylinky můžete například zamrazit, některé je možné i sušit. Avšak to se nehodí třeba pro pažitku. Ani měsíček nebo sléz příliš neocení jakékoliv přesazování. Klidně je nechte na záhoně, rostliny se vysemení a budete se z nic moci radovat i příští rok.

Jestliže máte ještě ve skleníku nebo na záhoně chilli papričky, pak ty přesaďte do květináče co nejdříve a doma je dejte na okenní parapet. Jsou velmi citlivé na chlad a už první přízemní mrazíky by je mohly zlikvidovat. Další rostliny, jako je například levandule, šalvěj či yzop je vhodné jen seříznout a nechat na záhoně tak, jak jsou. Příští rok opět vzdejdou. Rozhodně byste měli mít už v tento čas sklizenou meduňku, mátu nebo tymián. Pokud se vám ale do sklizně nechce, pak je už teď překryjte smrkovým chvojím. Na jaře se proberou ze zimního spánku a budou vám opět po celou sezónu dělat radost.

Čtěte také:

Zahrada v říjnu

Zahrada na podzim: Máme pro vás podrobný přehled, na jaké podzimní práce na zahradě nesmíte zapomenout

Japonská zahrada u vás doma

Podzimní zahrada a přesazování rostlin

Podzim je ideální čas nejen pro přesazování, ale i pro sázení nových stromů. Zejména tedy pak peckovin a jádrovin. Jabloně, švestky či dokonce i některé keře budou spokojené, pokud je zasázíte v tomto období. Vyhněte se jen sázení meruněk a broskví, ty by se teď špatně ujímaly a mohly by i pomrznout. Podzimní zahrada by měla být bez nich. Keře je pak dobré na 24 hodin položit na kýble s vodou. Rozhodně také na podzim nezapomeňte pohnojit trávník.

Podzimní zahrada a sklizeň

Stejně jako sklízíme bylinky a některé kvetoucí rostliny, je nutné, aby podzimní zahrada byla i bez všech jedlých plodů. Sklízíme tedy postupně pozdní švestky, jablka, hrušky, pozdní hrozny a také vlašské nebo lískové ořechy. Nechat na záhonu však ještě bez obav můžete bulvový celer, zelí či červenou řepu. Chcete-li mít brzy na jaře čerstvou zeleninu, tak můžete už v tomto období sázet kořenovou zeleninu. Díky tomu pak budete moci na jaře brzy sklízet. Zhruba od konce října je pak možné sázet i česnek. Podzimní zahrada by neměla být ani bez některých květin. Například cibuloviny můžete sázet ve stejný čas jako česnek.

Podzimní zahrada dává ještě poměrně dost plodů

Podzimní zahrada a “odpad”

Sklízejte větve, rozhodně je nenechávejte jen tak ležet na zahradě. Větve můžete rozdrtit v drtičce a využít při zazimování jako mulč. Případně můžete dát rozdrcené větve do kompostu. Koncem října pak nezapomeňte opečovat jahody. Okopejte je a mírně přihrňte hlínou. Následně je pak ještě přikryjte na ochranu textilií. Podzimní zahrada ale má mnohem víc rostlin, které potřebují chránit před mrazem. Textilií nebo chvojím přikryjte i veškeré choulostivé rostliny a také keře.

Podzimní zahrada a rytí záhonů

Aby podzimní zahrada měla dokonalou péči, je třeba přerýt a pohnojit také záhony. Dejte si tu práci, vyplatí se to. Příští rok vám za to bude odměnou bohatá úroda. Nejvhodnějším hnojivem je kravský hnůj, který často seženete i jen za odvoz.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?