I podzimní zahrada vyžaduje péči. Práce na zahradě na podzim rozhodně nekončí!
Podzimní zahrada v nás může evokovat pocit, že si už můžeme konečně odpočinou a nemusíme venku tolik pracovat. Jenže pravda je jinde. Právě v tento čas je na zahradě nejvíce práce. Sepsali jsme proto pro vás to nejdůležitější, na co byste rozhodně neměli zapomenout.
Podzimní zahrada a oblíbené bylinky
Někdo říká, že by se kytky měly přesazovat výhradně na jaře. Jiný zase mluví o podzimu. Pravdou je, že právě tyto dvě roční období jsou pro přesazování květin a bylin ideální. Avšak podzimní přesazování květin není jen tak. Pokud se vám například na zahradě rozrostla bazalka, budete muset být značně opatrní, abyste neponičili její kořeny. V opačném případě by vám uhynula. Naopak jiné byliny, jako je třeba pažitka, petržel nebo majoránka, je vhodné raději zpracovat a uchovat na zimu v jiné podobě. Přesazování by totiž nemuselo být příliš úspěšné. Bylinky můžete například zamrazit, některé je možné i sušit. Avšak to se nehodí třeba pro pažitku. Ani měsíček nebo sléz příliš neocení jakékoliv přesazování. Klidně je nechte na záhoně, rostliny se vysemení a budete se z nic moci radovat i příští rok.
Jestliže máte ještě ve skleníku nebo na záhoně chilli papričky, pak ty přesaďte do květináče co nejdříve a doma je dejte na okenní parapet. Jsou velmi citlivé na chlad a už první přízemní mrazíky by je mohly zlikvidovat. Další rostliny, jako je například levandule, šalvěj či yzop je vhodné jen seříznout a nechat na záhoně tak, jak jsou. Příští rok opět vzdejdou. Rozhodně byste měli mít už v tento čas sklizenou meduňku, mátu nebo tymián. Pokud se vám ale do sklizně nechce, pak je už teď překryjte smrkovým chvojím. Na jaře se proberou ze zimního spánku a budou vám opět po celou sezónu dělat radost.
Podzimní zahrada a přesazování rostlin
Podzim je ideální čas nejen pro přesazování, ale i pro sázení nových stromů. Zejména tedy pak peckovin a jádrovin. Jabloně, švestky či dokonce i některé keře budou spokojené, pokud je zasázíte v tomto období. Vyhněte se jen sázení meruněk a broskví, ty by se teď špatně ujímaly a mohly by i pomrznout. Podzimní zahrada by měla být bez nich. Keře je pak dobré na 24 hodin položit na kýble s vodou. Rozhodně také na podzim nezapomeňte pohnojit trávník.
Podzimní zahrada a sklizeň
Stejně jako sklízíme bylinky a některé kvetoucí rostliny, je nutné, aby podzimní zahrada byla i bez všech jedlých plodů. Sklízíme tedy postupně pozdní švestky, jablka, hrušky, pozdní hrozny a také vlašské nebo lískové ořechy. Nechat na záhonu však ještě bez obav můžete bulvový celer, zelí či červenou řepu. Chcete-li mít brzy na jaře čerstvou zeleninu, tak můžete už v tomto období sázet kořenovou zeleninu. Díky tomu pak budete moci na jaře brzy sklízet. Zhruba od konce října je pak možné sázet i česnek. Podzimní zahrada by neměla být ani bez některých květin. Například cibuloviny můžete sázet ve stejný čas jako česnek.
Podzimní zahrada a “odpad”
Sklízejte větve, rozhodně je nenechávejte jen tak ležet na zahradě. Větve můžete rozdrtit v drtičce a využít při zazimování jako mulč. Případně můžete dát rozdrcené větve do kompostu. Koncem října pak nezapomeňte opečovat jahody. Okopejte je a mírně přihrňte hlínou. Následně je pak ještě přikryjte na ochranu textilií. Podzimní zahrada ale má mnohem víc rostlin, které potřebují chránit před mrazem. Textilií nebo chvojím přikryjte i veškeré choulostivé rostliny a také keře.
Podzimní zahrada a rytí záhonů
Aby podzimní zahrada měla dokonalou péči, je třeba přerýt a pohnojit také záhony. Dejte si tu práci, vyplatí se to. Příští rok vám za to bude odměnou bohatá úroda. Nejvhodnějším hnojivem je kravský hnůj, který často seženete i jen za odvoz.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku