Permakultura: Cesta k přirozenému zahradničení

Permakultura: Cesta k přirozenému zahradničení

To, co je pro lidské zdraví celostní medicína – vše souvisí se vším, to je pro naši zahradu permakultura. Cílem permakultury je vzájemná podpora rostlin, sdílení zdrojů a využití přirozených přírodních cyklů. Pracuje nejen se zemědělskými výnosy a produkcí, ale také s etikou a respektem k přírodě. Zkuste si její principy využít i u vás.

Čtěte také:

Jak vybrat rostliny a květiny podle Feng Shui pro správné proudění energií?

Permakultura – více než „jen“ zahradničení

Myšlenka permakultury poprvé zazněla v Australii na konci 70. let 20. století. Zakladateli jsou Bill Mollison a David Holmgren. Vycházeli právě z vypozorovaných přírodních systémů a moudrosti tradičního zemědělství, do kterých vetknuli moderní technologické poznání. Základními myšlenkami permakultury, které však můžeme pohodlně vztáhnout i k jiným oblastem života jsou:

  • Respekt k přírodě a etické zacházení s přírodními zdroji.
  • Práce s celkem – rozmanitost, soběstačnost, dělba o zdroje.
  • Maximální efektivita při minimu úsilí.
  • Efektivní nakládání s odpady.
  • Šetrné hospodaření s vodou.
  • Úspora energií, nákladů, vyšší zisk.

Permakultura: Principy a pravidla

  1. Cílem permakultury je být zdrojem obživy „celoročně“. Rostliny jsou tedy sázeny v jistých schématech. Obvykle nemáme tolik místa, abychom toho docílili, ale principy zůstat mohou.
  2. Připravte se na „nepořádek“. Permakulturná zahrádka připomíná hodně chaos, kterým je jen zdánlivě. Cílem je zasahovat do procesu minimálně, čímž se udrží vzájemné vztahy rostlin, které se podporují.
  3. Permakultura je založena na minimalizaci úsilí a šetrném hospodaření s půdou a zdroji. Květiny jsou součástí záhonů s ostatními „jedlými“ plodinami. U mnoha z nich vás může překvapit, že se dají sníst.
  4. Permakultura funguje bez chemie.
  5. Efektivní využití zdrojů vyžaduje naplánování. Nejde o nahodilou směsici rostlin! I když neznalému by to tak mohlo připadat. Každá má své místo.
  6. Základem jsou vyvýšené záhony, do kterých se vkládají i kameny či větve stromů, které absorbují vodu a v období sucha ji přirozeně poskytnou rostlinám. Hojně se využívá smrkových fošen (opět umí to dobře s vodou – neodteče, vsáknou ji a pak vydají).
  7. V permakultuře se nezalévá. Pakliže permakulturní zahrádku dobře založíte, není zalévání nutné. Výjimku tvoří mladé rostliny, kdy se používá dešťovka. Součástí záhonu bývá i zdroj vody (jakási jezírka a říčky).

 594

Permakultura – jak učinit zahradničení efektivní

Permakulturní zahrádka se zpravidla staví do spirály, přičemž se využívá různých vyvýšenin, po kterých může stékat voda. Ideální je, pokud na záhon vidíte z okna. Bude nejen potěchou, ale také můžete v případě potřeby včas zasáhnout. V permakultuře se využívá i mulčování, kterým omezíte množství plevele, ale také ušetříte zhruba 40 % vody. Pokud chcete hnojit, využívejte kompostu (nebo vermikompostéru). Díky soudržnosti rostlin dostanou ty správné rostliny stín, jiné slunce, další ochranu před větrem. Nepouštějte do permakultury zvířata, mohou poškodit rostliny.

Permakultura – tipy do zahrady i do života

Principy permakultury jsou platné napříč planetou. Liší se pouze skladba rostlin, neboť v různých pásmech se daří něčemu jinému.

  1. Sledujte souvislosti. Principem přírody je spolupráce, ne konkurence.
  2. Pracujte se zdroji. V době hojnosti je uchovejte pro období nedostatku (permakultura využívá např. chytání dešťovky, kompostování…)
  3. Počáteční energie je důležitá. Co zasejete, to sklidíte. Z nevyživené půdy nevzejdou kvalitní plody.
  4. Poučte se z vlastních chyb, respektujte jiná řešení, pokud se ukáží vhodnějšími.
  5. Je to určitě odpad? Nebo to lze využít jako surovinu?
  6. Plánujte od celku k detailu. Je třeba vidět souvislosti a pracovat s daným prostorem a možnostmi.
  7. Vytvářejte vyživující vztahy.
  8. Začněte s málem, získejte zkušenost a rozrůstejte se. Změny čiňte postupně, abyste viděli dopad na celek.
  9. I hranice mohou být podporující (viz dřevo, které nasaje vodu, aby rostliny posléze oživilo).

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 31. 03. 2025
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ÚTERÝ 01. 04. 2025
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
STŘEDA 02. 04. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 03. 04. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 04. 04. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 05. 04. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 06. 04. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Domácí koření na zvěřinu v pěti variacích

To je sice hezké, ale nepíšete u těch klobás, kolik gramů se této směsi použije například na 10 kg díla. Asi b...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

S kvasinkovou infekcí mezi tlapkami u mě fenky jsem měl dlouho problémy. Zkoušel jsem hypermangan, ocet, léky ...

Amyotrofická laterální skleróza - ALS

Dobrý den, paní Beruško, odkud jste? Můžeme dát síly a dovedností dohromady. Prosím, na Vás e-mail nebo telefo...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky s garancí na směnku i pro problémové klienty. Půjčka od soukromé osoby bez podv...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

RYCHLÉ PŮJČKY A FINANCE: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

RYCHLÉ PŮJČKY A FINANCE: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...
Zobrazit všechna témata

Spojení vědy, tradice a energetické harmonie pro zdraví a pohodu

V současném moderním světě se stále více otevírá prostor pro postupy, které překračují hranice klasické medicíny. Jedním z těchto inovativních konceptů je integrativní model péče, který spojuje to nejlepší z k...

První jarní den je tu: Přivítejte jaro s úsměvem i novou energií!

Astronomický první jarní den letos připadá na 20. března v 10:01. Konečně je tu jaro! S příchodem tohoto období začíná slunce svítit silněji, dny se prodlužují a příroda se probouzí k životu. Je to skvělý čas n...

8 chutných receptů na jarní salát, které ozdraví a oživí váš jídelníček

Právě nastává ideální období k tomu dopřát si vitamíny a minerály nabitý jarní salát. Zužitkujte sezónní ingredience a zpestřete své rodinné menu neobvyklými variacemi. Spokojení budou jak milovníci masa, tak i...

9 osvědčených tipů, jak překonat stydlivost a získat sebevědomí

Nevíte, jak překonat stydlivost, která vás svazuje při společenských setkáních a veřejných událostech? Inspirovat se můžete našimi snadnými tipy, díky nimž si dodáte opět zdravé sebevědomí. Nenechte se připravi...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Trápí vás zpomalený metabolismus? Hledejte za ním tyto příčiny

Zpomalený metabolismus je často spojován s marnými snahami o zhubnutí, avšak váže se na něj daleko více obtíží. Trápit vás kvůli němu může třeba i častější únava nebo výkyvy nálad. Naštěstí ale existují metody,...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.