Motýlí keř - omamná ozdoba vaší zahrady má relaxační účinky
Komule Davidova nebo také letní či tibetský šeřík si vydobyl své okrasné místo v mnoha zahradách a rozhodně právem. Svými trubkovitými kvítky na kuželovitých latách se podobá šeříku, se kterým však botanicky nemá nic společného. Keř je oblíbený nejen pro své bohaté květenství, ale i pro výraznou, omamnou vůni. Právě ta do vaší zahrady přivede nejedno překvapení. Jeho další název - motýlí keř vám napoví.
Motýlí keř neboli Komule Davidova
Motýlí keř byl objeven na hranicích Číny s Tibetem v roce 1887. Je to teplomilný opadavý keř, na kterém zjara vyraší tmavě zelené lístky a v červenci se objeví až 50 cm dlouhé klasy květů. Kvete po celé léto (na rozdíl od šeříku, který to zvládne počátkem jara). Vybrat si můžete z řady barevných variací a jejich odstínů: růžová, fialová, bílá, červená i modrá. Výjimkou nejsou ani vícebarevné kombinace.
Právě voňavé květy plné nektaru jsou oblíbenou pochoutkou motýlů, ale také například zlatohlávků. Pochoutka je to natolik lákavá, že přiláká motýly z širokého okolí a objevit se mohou i velmi vzácné druhy. Motýlí keř spadá do permakulturního pěstování, přečtěte si, co je to permakulturní zahrada.
Motýlí keř - pěstování
Pokud plánujete svou zahradu obohatit o motýlí keř, vezměte v úvahu fakt, že sice dorůstá výšky 1,5 až 3 metry (záleží na odrůdě), ale bývá řidší a často nesouměrný. Nehodí se tedy jako clona před okolním světem. Zároveň je poměrně rozložitý, proto počítejte s místem, které bude mít alespoň 1,5 metru v průměru. Abyste si jeho krásu užili skutečně do sytosti, doporučujeme jej umístit někde ve vaší dohledové vzdálenosti. Neobklopujte ho zbytečně další zelení, nechte jej vyniknout jako solitér. Vhodné je místo poblíž venkovního posezení nebo u okna, kterým se nejčastěji díváte ven. Rej motýlů je skutečně fascinující a upřímně vzato pozorování motýlích tanců se může stát skvělým relaxačním či meditačním nástrojem.
Kde se bude motýlí keř cítit dobře?
Motýlí keř vám bude vděčný za slunné stanoviště, kam budou během dne paprsky dopadat co nejdéle. Miluje teplo a světlo. Pokud bude místo zastíněné, pokvete méně a vy budete ochuzeni o motýlí návštěvníky. Ocení středně propustnou půdu s vyšším obsahem vápníku, ale bez potíží zvládne i běžnou zahradní zeminu.
Výhodou je, že mu nevadí sucho. Problémem není ani znečištěné prostředí. Co mu naopak trošku potíže dělá jsou mrazíky, proto jej na zimu raději přihrňte zeminou. Místo, které vyberete, by mělo být chráněno před větrem, neboť ledové průvany jej ohrožují. Má tendenci omrzat. Na druhou stranu motýlí keř se velice rychle regeneruje. Přečtěte si, jak pečovat o zahradu na podzim.
Motýlí keř - řez
Motýlí keř je na údržbu velmi nenáročný. V jarním období snese radikálnější řez. Ta správná chvíle je v okamžiku, kdy se nalévají pupeny. Neprořezávejte při hrozících mrazících. Patří mezi rychle rostoucí dřeviny, proto obraší rychle a vy budete odměněny hustějším keřem. Důležité je vědět, že motýlí keř květe na nových mladých výhonech, které vyrostly toho roku na jaře.
Dejte si však pozor, zda skutečně máte komuli Davidovu (jiné druhy komulí se chovají odlišně). Pokud chcete hnojit, pak též na v brzkém jaru, jinak snižujete jeho odolnost před mrazem. Prostříhat motýlí keř můžete i po odkvětu, kdy jej zbavíte uschlých květenství spolu s proschlými konci větviček. Pak vás může motýlí keř těšit svým novým květenstvím až do října, resp. prvních mrazíků.
Pokud máte touhu motýlí keř rozmnožit, je nejsnazším způsobem řízkování. Ideálním časem je období od července do října. Řízky velmi snadno zakořeňují.
Diskuse k článku
spektrum zdraví
Martin Haloušek
Ale keř je to krásný... A pro zajímavost - i když na to na první pohled nevypadá, je komule z příbuzenstva divizny (čeleď krtičníkovité).