Luna ovlivňuje nás, ale i rostliny! Umíte zahradničit v souladu s měsícem?
Luna fascinuje básníky, citlivější jedince, ale také ty, kteří se zajímají o ezoterické nauky. Luna má však ještě jeden zcela fascinující vliv. Působí na rostliny všeho druhu, ovlivňuje úrodu i to, zda rostliny napadnou škůdci. Astrologové dokonce tvrdí, že Země v souladu s Měsícem dýchá. Jak zahradničit v souladu s Lunou?
Vliv Luny není jen na oceány
Na základní škole jsme se učili, že Měsíc je zdrojem pohybujících se oceánů, vytváří příliv a odliv. Pokud dokáže hýbat s takovým masem vody, nebude si asi těžké představit, že podobný princip funguje i s mnohem menšími objemy. Nemusí být tak patrné, ale jsou tam. Voda je totiž všude, včetně nás. Obecně lze říci, že
- pokud Měsíc dorůstá (mnemotechnická pomůcka: na nebi je měsíc v písmenu D), pak voda v rostlinách putuje vzhůru,
- pokud Měsíc couvá/ubývá (mnemotechnická pomůcka: na nebi je měsíc v písmenu C), pak voda v rostlinách se vrací do kořenů.
Vliv Luny: Co dělat, když Měsíc sílí
V tomto období vytahuje měsíc tekutiny vzhůru, to znamená, že podporuje horní části rostlin. Proto je třeba se soustředit na činnosti, které s touto částí souvisí. Období vrcholí úplňkem (rostliny jsou nejaktivnější).
- odběr řízků, roubování a péče o větve
- vysazovat rostlin, které plodí nad zemí
- s rostoucí silou Měsíce se zvyšuje odolnost rostlin proti škůdcům, včetně plísní
- pokud je období sklizně, je dobré sklízet – rostliny jsou šťavňatější, křehčí a dodají více energie
- v tomto období se řezají květiny, déle vydrží
- pokud plánujete studnu, toto je období, kdy máte šanci najít zdroj
- sekání trávy
Vliv Měsíce: Co dělat, když Měsíc oslabuje
V tomto období se voda vrací zpátky ke kořenům. Aktivita se přesouvá právě do země. Rostliny dobře přijímají živiny touto cestou. Období vrcholí Novem (rostliny jsou v útlumu).
- příprava půdy pro výsev
- hnojení a péče o kořeny
- výsadba rostlin, které se pěstují pro kořeny a hlízy
- spolu s ustupujícím Měsícem se zintenzivňují chutě a barvy
- plody (podzemní) sklizené v tomto období se hodí na uskladnění
- těsně před Novem se doporučuje prořezávat stromy (méně pláčou)
- vhodné ošetření proti škůdci (ideálně před Novem)
- zmlazování rostlin
- těžba dřeva
- zakládání kompostu
Vliv Luny: Pozor na úplněk a novoluní
Řada lidí vám v období úplňku a novu zmíní, že se cítí „divně“. Obvykle je to doprovázeno nekvalitním spánkem a zintenzivněním prožitků všeho druhu. Na úplněk i nov reagují i rostliny, proto bychom jim měli dát trošku klidu. Neměli bychom nic vysévat, přesazovat. Rostliny by totiž mohly být přecitlivělé a více otevřeny škůdcům a plísním.
Vliv Luny není jediný. Pracujte i se živly
Podle kalendáře je roční období rozděleno do 12 měsíců. Abychom však pochopili vliv živlů na zahradničení, musíme si vzít na pomoc astrologii. Tam je též 12 znamení, avšak ne zcela se kryjí s kalendářním měsícem. Pro potřeby tohoto článku se zaměříme na astrologické pojetí roku. V astrologii vládne každému měsíci jedno astrologické znamení. A každé znamení nese svůj živel. A každý živel podporuje jinou část rostliny.
- Oheň – vliv na plody (Beran, Lev, Střelec) – skvěle se hodí pro hubení škůdců a plevele, pro udržování záhonů, pro výsadbu a setí. Sklízejte plodové rostliny: rajčata, cukety, okurky, ovoce…
- Země – vliv na kořeny (Býk, Panna, Kozoroh) – vhodné výsadbu i sklizeň kořenů, včetně bylin, výsadba stromů a keřů, sklízet ředkvičky, brambory, řepu, cibuli, křen…
- Vzduch – vliv na květy (Blíženci, Váhy, Vodnář) – sečení trávníku, práce s půdou (provzdušní), zakládání nových záhonů, plení (kořeny tolik nedrží) a soustředit se na sběr bylin či řezaných květin
- Voda – vliv na listy (Rak, Štír, Ryby) – výsadba zeleniny, která plodí nad zemí, výsev ze semínek (budou vyživeny) – sklízet salát, špenát a bylinky, které mají nejúčinnější část list
Poznámka na závěr
Vliv Luny a živlů na zahradničení nejlépe popsala Marie Thunová. Samozřejmě se najde řada následovatelů, ale také řada odpůrců. Byla provedena řada pokusů, které měli dokázat nebo vyvrátit vliv Luny na zahradničení. Výsledky z vědecké obce jsou spíše skeptické, ale přesto řada zahrádkářů na tento systém nedá dopustit. Necháme tedy na vás, zda se inspirujete. Další ze zajímavých přístupů je například permakultura.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku