Zahrada v březnu
Ošetření stromů
Nejdříve bychom měli zkontrolovat, jak zimu a mráz přežili ovocné stromy a keře. Jestli jim mráz způsobil trhliny, ošetříme je štěpařským voskem nebo použijeme starou osvědčenou metodu – pastu z jílu a kravince v poměru 2:1. V kravinci jsou obsaženy rostlinné hormony podporující hojení. U všech dřevin odstraníme suché a staré dřevo. Můžeme začít s přesazováním stálezelených dřevin a jehličnanů.
Pořádek na záhonech
Popadané listy z podzimu, které zůstaly kolem stromů, je dobré nyní shrabat a zkompostovat nebo lehce zapravit do půdy, aby se z nich nešířily choroby. Odstraníme také mulč ze záhonů, aby se na půdu dostaly sluneční paprsky a prohřály ji. Z jahodiště odkryjeme chvojí a odstraníme nůžkami suché listy. Půdu zkypříme a přihrneme k rostlinkám kompost. K jahodám je vhodné zasadit česnek nebo jarní cibulku, mírní se tím výskyt plísní a odpuzují se mšice. Zkontrolujeme i ostatní podzimní výsevy. V bylinkové zahrádce seřízneme levanduli, šalvěj, svatolínu a další polodřevité trvalky.
Příprava pařeniště
Nyní už můžeme připravit půdu v pařeništi. Založíme do vykopané jámy hnůj, nejlépe koňský, ovčí nebo kozí. Kravský hnůj nedokáže vytvořit dostatečně vysokou teplotu pro výhřev pařeniště. Hnůj můžeme promíchat s listím, poté na něj nasypeme asi 20 cm kvalitní zeminy. Místo hnoje dobře poslouží i vyzrálý kompost či sláma politá horkou vodou. Půda se za pár dní pěkně slehne a prohřeje.
Sázení stromů
Začátek března je vhodný pro vysazování ovocných stromů, které jsou citlivé na chlad, tedy broskvoně, meruňky, kdouloně. Sázíme také časně rašící bobuloviny.
Řez jabloní a hrušní
Pokud jste ještě neprořezali jádroviny, je nejvyšší čas to nyní udělat. Korunu prořežeme tak, aby byla řídká a neposkytovala tak vhodné prostředí pro houbové choroby. Řez uděláme i u mladých stromků. Ořezané větve podrtíme a zkompostujeme nebo je necháme jako potravu pro králíky či kozu. Mohou posloužit také při vytváření vyvýšeného záhonu.
Kdy začít s výsevem?
Jestli už máte nutkání vysazovat, ale nevíte, zda ještě není brzy, podívejte se dobře kolem sebe, jak se chová okolní příroda. Pokud ještě neodlétli havrani z polí a parků, znamená to, že oteplení je pouze dočasné a mrazy se ještě ohlásí. Hlídejte dobu, kdy uvidíte první žluté kvítky podbělů, to je ten správný čas na práci na záhonech.
Výsev do pařeniště
Do připraveného pařeniště zatím vyséváme ředkvičky, ředkev, rané odrůdy kedlubnů a zelí, brokolici, celer, předpěstované saláty, jarní cibulku, papriku, lilek, mrkev a méně choulostivé byliny. Pařeniště za chladných nocí přikryjeme kobercem nebo rohoží. Během března vysejeme v teplé místnosti za okno nebo do pařeniště také semena košťálovin a rajčata. Do chladného skleníku nebo fóliovníku vysadíme předpěstovaný salát a kedlubny.
Výsev na záhony
Do záhonů při vhodném počasí začínáme vysazovat špenát, mrkev, petržel, pastinák, květák, kedlubny, kapustu a jarní salát. V chladnějších oblastech zkusíme vysadit vodnici. Vysazujeme cibuli sazečku a šalotku, rané odrůdy kapusty a koncem března zelí a bob zahradní. Pokud je již půda prohřátá, můžeme vysadit také hrášek, pór, kadeřávek, ředkvičku, zelí a salát. Necháme předklíčit rané brambory. Rané výsevy je dobré chránit před mrazem netkanou textilií
Okrasná zahrada
V okrasné zahradě sledujeme, jak začaly rašit cibuloviny. Můžeme vysazovat, rozsazovat a přesazovat trvalky a vodní rostliny, pokud počasí dovolí. Vysadíme lilie. Vyséváme měsíček, koukol a chrpu, laskavec, ostrožku, hrachor, tabák, mák, třapatou, astry, aksamitník, ostálky. Přepichujeme letničky ze zimních výsevů. Odhrneme nakopčené růže a přihnojíme je. Přihnojíme také okrasné keře, dřevité pivoňky a plaménky.
Nezapomeneme ani na zvířátka a zkontrolujeme, popř.opravíme budky pro ptáky.
Při pracích na zahradě se nechte inspirovat naším lunárním kalendářem – můžete tak zahradničit podle rytmů přírody!
Diskuse k článku
Elen