Proč by grep neměl chybět v našem jídelníčku?
Rafinovaná sladce nahořklá chuť grepu osvěží, a navíc má schopnost tělo podpořit silou řady blahodárných účinných látek. Ne každému specifická chuť grepu vyhovuje, v našem jídelníčku by však chybět neměl. Proč? Třeba proto, že podporuje naši imunitu, slouží jako prevence chřipky, má protizánětlivé účinky a též se používá jako úleva při alergiích. Co všechno ještě grep umí?
Kde může být grep prospěšný?
Grep obsahuje řadu tělu prospěšných látek, které působí na mnoho oblastí lidského organismu, ale i psychiky. Mezi nejdůležitější prvky patří bezesporu vitamin C (imunita, hojení ran), kyselina listová (zdravý vývoj plodu), vitamin A (obnova tkání, zrak, krvetvorba) a vitaminy skupiny B (B3 Niacin – kůže, mozek, B7 – metabolismus bílkovin, sliznice či B1 – mozek). V grepu najdeme i řadu minerálů, zejména draslík (srdce, svaly, krevní tlak), hořčík (nervová soustava), měď (využití cukrů, krvetvorba, CNS), vápník (kosti a svaly), zinek (imunita, hojení ran), železo (červené krvinky), mangan a řadu dalších. Zajímavostí je, že čím více je grep hořký, tím více má v sobě vitaminu C.
Kam dosáhne grep?
- Přirozená detoxikace organismu – pomáhá z těla vyloučit nežádoucí a někdy i toxické látky, čímž může nepřímo přispět k efektivnější práci organismu
- Podpora přirozené obranyschopnosti organismu
- Grepům jsou připisovány i protizánětlivé a antioxidační účinky
- Přispívá k úlevě při chronickém žilním onemocnění (křečové žíly či metličky)
- Ulevuje při potížích spojených s revmatismem, je vhodnou součástí prevence osteoporózy
- Používá se jako podpora při alergiích, ale i ekzémech
- Skvělá prevence proti infekcím v ústní dutině, ale také horních cest dýchacích
- Ulevuje při gynekologických potížích
- Součást redukční diety – grep obsahuje velký podíl vlákniny a málo kalorií, zasytí a nemusíte se bát o hladinu cukrů, kterou nezvyšuje – jeho glykemický index je velmi nízký. Výhodou je, že také snižuje chuť na sladké.
- Podporuje trávení – za tím stojí zejména látka narignin
- Zabezpečuje i pitný režim – grepy obsahují velké množství vody, proto přispívají i k pitnému režimu
- Součást prevence kardiovaskulárních chorob (za tím stojí látky flavonoidy)
Někdy může grep uškodit
Podobně jako řada jiných přírodních látek (třezalka, kozlík, česnek…), může být i grep pro řadu jedinců v určitém směru škodlivý. Týká se to zejména osob, které berou pravidelně nějaké chemické léky. Obvykle se to týká léků na civilizační choroby jako vysoký krevní tlak, ředění krve či zvýšený cholesterol. V tomto případě byste měli konzumaci grepu konzultovat se svým lékařem. Státní ústav pro kontrolu léčiv zmiňuje konkrétně léky obsahující felodipin (slouží k regulaci vysokého krevního tlaku), který v kombinaci s grepem údajně tlak sníží příliš. U cyklosporinu se zase může více působit toxicita léku. Neblaze může působit i v případě spojení s antidepresivy, antialergickými léky či antibiotiky. Pokud přesto je vaše chuť příliš neodolatelná, pak si mezi léky a grepem dejte dostatečnou časovou pauzu (alespoň 4 hodiny).
Grep nejen v našem jídelníčku
Nejjednodušším způsobem, jak grep zařadit do našeho jídelníčku je samozřejmě pořídit samotný plod, a to buď žlutý, bílý, červený nebo růžový. Za „nejzdravější“ je považován právě grep červený, který obsahuje ještě vyšší dávky látek jako lykopen či betakaroten. Grep však skvěle chutná i v ovocných salátech, v lisovaných šťávách nebo jako smoothie. Oživit můžete například domácí limonády plátkem grepu. Zajímavým pojetím je grep v kombinaci s kuřecím masem.
Samostatnou kapitolou jsou pak další produkty z grepů. Milovníci aromaterapie jistě ocení esenciální olej z grepfruitu, který přispívá k minimalizaci dopadů stresu, zlepšuje náladu, pomáhá v psychických propadech snižuje krevní tlak a též pomáhá s akné. Lze jej přidat do aromalamp, do koupele, nebo do masážních olejů. Pozor však, pouze kapka nebo dvě, intenzita esenciálních olejů je skutečně vysoká.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku