Pomeranče báječně chutnají a jsou nesmírně zdravé!

Máte rádi pomeranče? 7 důvodů, proč byste měli jíst pomeranče každý den

Zimní období a pomeranče k sobě tak nějak odjakživa patří. V teplých krajinách zrají a k nám se dostávají právě se začátkem zimy v největším množství. Jenže pomeranče nejsou jen lahodným ovocem, ale především cenným přírodním léčivem. Víte, v čem všem nám mohou prospět?

Všeobecně je známo, že citrusy obsahují vysoké množství vitamínu C. Avšak pomeranče mají spoustu dalších předností, které bychom neměli přehlížet. Můžete s nimi hubnout, zlepší vaše zažívání a dokonce mohou sloužit i jako elixír mládí. Jíst pomeranče se zkrátka vyplatí!

1. Pomeranče jsou plné vody

Jeden středně velký pomeranč obsahuje zhruba 87 procent vody. A protože i lidské tělo je ze 60-70 procent složeno právě z vody, není pochyb, že jde o prospěšnou potravinu. Navíc ti, kteří mají obecně problém s pitným režimem, tak mohou prostřednictvím pomeranče přijmout tekutiny navíc i se spoustou cenných látek. A dostatečný příjem tekutin nám pomáhá lépe se soustředit, rozproudit krevní oběh, bystří duševní bdělost, dodává fyzickou energii, optimalizuje funkci všech orgánů a vyplavuje odpad z těla.

Čtěte také:

Pomerančová marmeláda se skořicí vás zahřeje na duši

Avokádové smoothie s pomerančem

Pomerančová maska pro svěží pleť

2. Pomeranče dodají tělu důležitou vlákninu

A jak známo, vláknina pomáhá hubnout. Jeden pomeranč obsahuje zhruba 62 kalorií a zhruba tři gramy vlákniny. Což je asi 12 procent doporučeného denního množství. Vláknina toho ale umí mnohem víc. Napomáhá lepšímu trávení, pečuje o zdravá střeva, reguluje hladinu krevního cukru, zvyšuje pocit plnosti a dokonce může přispívat ke zdravějšímu spánku.

3. Pomeranče mají vysoký obsah vitamínu C

Citrusy jsou prostě jedničkami, co se doplňování vitamínů proti nejrůznějším virózám týče. A pomeranč je jeden z favoritů, které bychom si měli dopřávat. Jeden pomeranč v sobě ukrývá zhruba 80 procent doporučené denní dávky vitamínu C. Krom toho, že pečuje o to, abychom nebyli nemocní, posiluje imunitní systém a navíc pomáhá produkovat kolagen, snižuje riziko zánětů v těle a zvyšuje schopnost těla využívat tuk jako zdroj paliva. A to jak během cvičení, tak i v klidu. Vitamín C je navíc také nutný pro správné vstřebávání železa, což může zlepšit dostupnost kyslíku a snížit únavu.

4. Pomeranč dodá tělu spoustu dalších cenných živin

Pomeranče v sobě ukrývají i mnoho dalším cenných látek, které náš organismus potřebuje ke správnému fungování. Ukrývá se v nich například draslík, který podporuje funkci srdce, snižuje krevní tlak a působí jako přírodní diuretikum. Kyselina listová je zase důležitá pro mozek a nervový systém, dostatečné množství v těle chrání před depresivními náladami a problémy s pamětí. Pomeranče však v sobě ukrývají i dostatek dalších vitamínů skupiny B, vitamín A, vápník nebo hořčík.

5. Pomeranč jako silný antioxidant

Flavonoidy, které pomeranč obsahuje působí protizánětlivě, protivirově a mají i antimikrobiální účinky. Rovněž brání před oxidačním stresem. Díky antioxidantům mohou pomeranče chránit i naše duševní zdraví. A jsou také řazeny mezi takzvané elixíry mládí.

6. I džus z pomeranče našemu zdraví prospívá

Nejen samotný pomeranč, ale čerstvě vymačkaná pomerančová šťáva je pro naše zdraví pochopitelně prospěšná. Nutno však dodat, že je důležité při odšťavňování používat nekovové nádobí a čerstvě vymačkanou šťávu z pomeranče ihned vypít. Čím déle ji necháme stát, tím méně blahodárných látek se v nápoji zachová. Je také nutné počítat s tím, že pomerančová šťáva obsahuje méně vlákniny než celý pomeranč. 

7. Pomeranče správně kombinujte s dalšími potravinami

Pomeranče skvěle lahodí například s ovesnými vločkami, zeleninovými saláty, oříšky a hodí se dokonce i například na celozrnné chlebíčky. Přidat je můžete i do jogurtu nebo je vhodně zkombinovat se sýrem. Úžasně chutnají společně s olivami. Nebojte se jich a ochutnejte i netradiční kombinace.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!