Otužování může značně posílit naši obranyschopnost

Otužování pro silnou imunitu. Jak začít s bezpečným otužováním

Otužování je pro lidské tělo prokazatelně blahodárné. Je prevencí nemocí z nachlazení, zánětů, zrychluje metabolismus, srovnává hormony v těle a pomáhá předcházet mnoha civilizačním onemocněním, jako je například cukrovka či obezita. Otužování se rovněž využívá jako alternativní léčba u autoimunitních a neurodegenerativních onemocnění.

Otužování se v posledních letech stalo velkým hitem. Ale málokdo ví, jak se do správného a zdravého otužování pustit, aby nám skutečně prospívalo a neublížili jsme si.

Otužování posílí zdraví

Hlavním důvodem, proč bychom se měli chtít otužovat, je posílení zdraví a tím i péče o naši obranyschopnost. Další motivací by pak měla být zvýšená odolnost vůči chladu a chladnému počasí. Dříve se hojně mluvilo o tom, jak je důležité sprchovat se studenou vodou. Dnes je zase v módě ponořování se do studené nebo ledové vody. Než ale skočíte do chladné podzimní řeky, přečtěte si pravidla, podle kterých je otužování vhodné vůbec začít.

Čtěte také:

Přírodní probiotika a prebiotika podporují imunitu a pomáhají s celou řadou zdravotních obtíží

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Otužování vám posílí imunitu, ale také psychiku. Poradíme vám, jak na správné otužování.

Otužování utuží tělo i ducha

Studie jednoznačně uvádějí, že lidé, kteří se pravidelně sprchují studenou vodou, jsou až o třetinu méně náchylní k různým respiračním infekcím. U těch, kteří pak kombinují otužování se sportem, je riziko dokonce o více než polovinu menší. Studená voda zlepšuje termoregulaci těla a pravidelný režim aktivuje tzv. hnědou tukovou tkáň, která pomáhá regulovat teplotu těla. Už Hippokrates předepisoval svým pacientům studené koupele. U sportovců se dokonce ledové koupele dodnes využívají ke snížení lokálního zánětu a bolestivosti po těžkém tréninku, ke zlepšení stavu a urychlení doby zotavení. Studená vodná lázeň navíc zlepšuje výkon sportovce a urychluje normalizaci tělesné teploty.

Otužování má svá pravidla

Jste-li zdraví, pak se můžete do otužování pustit klidně hned teď. Pokud máte nějaké onemocnění, pak se nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Zcela nezbytné je to například u nemocí kardiovaskulárního systému. První dny je vhodné začínat pouze vlažnou, postupně pak studenou až ledovou sprchou. Vždy začínejte od kotníků a pomalu pak postupujte výš. Vhodné je i střídání studené a teplé vody. To posiluje cévy, zlepšuje krevní oběh, tonizuje pokožku a zvyšuje obranyschopnost organismu.

Střídavá sprcha je značně blahodárná pro zdraví

Teplá vody otevírá póry v pokožce a studená je zase zužuje. Tedy i z hlediska kosmetického je střídání studené a teplé vody prospěšné. Krásně vyčistí pleť a pokožka bude pružnější. Pravidelná ranní sprcha se střídáním teplé a studené vody vám pak dodá energii na celý den a pomáhá lépe se vyrovnat se stresem nebo psychickými problémy. Celá taková sprcha by měla trvat jednu až dvě minuty. Začíná se vždy teplou vodou a končí studenou.

Studená sprcha nebo koupel?

Studená voda má pro lidské tělo spoustu výhod. V době, kdy teploměr klesne po 14 stupňů je čas vyrazit ven. Hlavní je dělat vše postupně. Tedy postupně tělo zvykat a naladit se na cíl před studenou koupelí. Ve chvíli, kdy se objeví příznaky hypotermie, tedy podchlazení (chvění či třes) je nutné otužování zastavit. Vždy proto začínejte studenou sprchou a teprve později se vydejte ven. Třeba k řece. Rozhodně ale nikdy nechoďte sami. Vždy s sebou mějte někoho, kdo na vás bude dohlížet a v případě potřeby pomůže. Přínosem studených koupelí bude nejen posílená vůle, ale rovněž budete odpočatí, bdělí a soustředění

Otužování a dýchání

Mnozí otužilci cvičí i vědomá dechová cvičení. Pokud se totiž soustředíme na svůj dech, soustředíme se i na ten konkrétní okamžik. Studená koupel tento efekt pak zesiluje. Pokud jsme ve studené vodě, dýcháme rychleji a častěji. Musíme se soustředit právě jen na dech a na tento konkrétní okamžik. Dá se tedy říci, že studená koupel je jako krátká meditace. Po studené sprše či koupeli vždy zaznamenáme změnu nálady. Budeme klidnější, spokojenější a budeme mít i více energie.

Zdravotní benefity otužování

Krom posílení imunitního systému, se otužováním zvyšuje také hladina endorfinů. Máme pocity slasti. Zlepšuje se krevní oběh a zlepšuje se vzhled pokožky. Zvyšuje se libido, máme vyšší sebevědomí a lepší náladu. Otužování přeměňuje bílý tuk na hnědý, který spaluje kalorie. Pomáhá tak zbavit se nadváhy a urychluje i metabolismus. Pravidelné otužování zajistí lepší spánek i jeho kvalitu, snižuje chuť k jídlu a celkově přispívá k dlouhověkosti.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…
MUDr. Jarmila Kremerová: praktický lékař pro dospělé, Petřvald
Hledáte zkušeného praktického lékaře, který se postará o…

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.