Otužování pro silnou imunitu. Jak začít s bezpečným otužováním
Otužování je pro lidské tělo prokazatelně blahodárné. Je prevencí nemocí z nachlazení, zánětů, zrychluje metabolismus, srovnává hormony v těle a pomáhá předcházet mnoha civilizačním onemocněním, jako je například cukrovka či obezita. Otužování se rovněž využívá jako alternativní léčba u autoimunitních a neurodegenerativních onemocnění.
Otužování se v posledních letech stalo velkým hitem. Ale málokdo ví, jak se do správného a zdravého otužování pustit, aby nám skutečně prospívalo a neublížili jsme si.
Otužování posílí zdraví
Hlavním důvodem, proč bychom se měli chtít otužovat, je posílení zdraví a tím i péče o naši obranyschopnost. Další motivací by pak měla být zvýšená odolnost vůči chladu a chladnému počasí. Dříve se hojně mluvilo o tom, jak je důležité sprchovat se studenou vodou. Dnes je zase v módě ponořování se do studené nebo ledové vody. Než ale skočíte do chladné podzimní řeky, přečtěte si pravidla, podle kterých je otužování vhodné vůbec začít.
Přírodní probiotika a prebiotika podporují imunitu a pomáhají s celou řadou zdravotních obtíží
Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?
Otužování vám posílí imunitu, ale také psychiku. Poradíme vám, jak na správné otužování.
Otužování utuží tělo i ducha
Studie jednoznačně uvádějí, že lidé, kteří se pravidelně sprchují studenou vodou, jsou až o třetinu méně náchylní k různým respiračním infekcím. U těch, kteří pak kombinují otužování se sportem, je riziko dokonce o více než polovinu menší. Studená voda zlepšuje termoregulaci těla a pravidelný režim aktivuje tzv. hnědou tukovou tkáň, která pomáhá regulovat teplotu těla. Už Hippokrates předepisoval svým pacientům studené koupele. U sportovců se dokonce ledové koupele dodnes využívají ke snížení lokálního zánětu a bolestivosti po těžkém tréninku, ke zlepšení stavu a urychlení doby zotavení. Studená vodná lázeň navíc zlepšuje výkon sportovce a urychluje normalizaci tělesné teploty.
Otužování má svá pravidla
Jste-li zdraví, pak se můžete do otužování pustit klidně hned teď. Pokud máte nějaké onemocnění, pak se nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Zcela nezbytné je to například u nemocí kardiovaskulárního systému. První dny je vhodné začínat pouze vlažnou, postupně pak studenou až ledovou sprchou. Vždy začínejte od kotníků a pomalu pak postupujte výš. Vhodné je i střídání studené a teplé vody. To posiluje cévy, zlepšuje krevní oběh, tonizuje pokožku a zvyšuje obranyschopnost organismu.
Teplá vody otevírá póry v pokožce a studená je zase zužuje. Tedy i z hlediska kosmetického je střídání studené a teplé vody prospěšné. Krásně vyčistí pleť a pokožka bude pružnější. Pravidelná ranní sprcha se střídáním teplé a studené vody vám pak dodá energii na celý den a pomáhá lépe se vyrovnat se stresem nebo psychickými problémy. Celá taková sprcha by měla trvat jednu až dvě minuty. Začíná se vždy teplou vodou a končí studenou.
Studená sprcha nebo koupel?
Studená voda má pro lidské tělo spoustu výhod. V době, kdy teploměr klesne po 14 stupňů je čas vyrazit ven. Hlavní je dělat vše postupně. Tedy postupně tělo zvykat a naladit se na cíl před studenou koupelí. Ve chvíli, kdy se objeví příznaky hypotermie, tedy podchlazení (chvění či třes) je nutné otužování zastavit. Vždy proto začínejte studenou sprchou a teprve později se vydejte ven. Třeba k řece. Rozhodně ale nikdy nechoďte sami. Vždy s sebou mějte někoho, kdo na vás bude dohlížet a v případě potřeby pomůže. Přínosem studených koupelí bude nejen posílená vůle, ale rovněž budete odpočatí, bdělí a soustředění.
Otužování a dýchání
Mnozí otužilci cvičí i vědomá dechová cvičení. Pokud se totiž soustředíme na svůj dech, soustředíme se i na ten konkrétní okamžik. Studená koupel tento efekt pak zesiluje. Pokud jsme ve studené vodě, dýcháme rychleji a častěji. Musíme se soustředit právě jen na dech a na tento konkrétní okamžik. Dá se tedy říci, že studená koupel je jako krátká meditace. Po studené sprše či koupeli vždy zaznamenáme změnu nálady. Budeme klidnější, spokojenější a budeme mít i více energie.
Zdravotní benefity otužování
Krom posílení imunitního systému, se otužováním zvyšuje také hladina endorfinů. Máme pocity slasti. Zlepšuje se krevní oběh a zlepšuje se vzhled pokožky. Zvyšuje se libido, máme vyšší sebevědomí a lepší náladu. Otužování přeměňuje bílý tuk na hnědý, který spaluje kalorie. Pomáhá tak zbavit se nadváhy a urychluje i metabolismus. Pravidelné otužování zajistí lepší spánek i jeho kvalitu, snižuje chuť k jídlu a celkově přispívá k dlouhověkosti.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku