Otužování si zamilujete v zimě i v létě

Otužování vám posílí imunitu, ale také psychiku. Poradíme vám, jak na správné otužování.

Pokud se staráte o své zdraví, určitě jste již slyšeli, že otužování vám pomůže být odolnější vůči nemocem i stresu. Víte ale jak začít, abyste si neuškodili? A mohou se otužovat také děti?

Otužování, o co se jedná

Pod pojmem otužování si nepředstavujte hned plavání v zimě v ledové vodě. K tomuto stupni otužování se můžete časem propracovat. Nejdůležitějším základním pravidlem otužování je začít postupně po malých krůčcích. K otužování patří také vystavování se krátkodobě chladu ve venkovním prostředí, nechodit zbytečně navlečení do tlustých vrstev, abychom se nepotili, ale naopak volit více tenčích vrstev i v zimě. Buďte hodně venku i za chladného počasí. Otužováním si navíc vytváříme hnědý tuk, který uvolňuje energii rychleji, oproti bílému tuku. Hnědý tuk máme již od narození, ale přílišným oblékáním a pobytem v přetopených místnostech ho ztrácíme. Je ale možné jej obnovit v každém věku.

Otužování a jeho pozitiva

  • pravidelné otužování posiluje obranyschopnost organismu
  • zvyšuje odolnost vůči stresu
  • snižuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku
  • posiluje vytrvalost, trpělivost a pevnou vůli
  • působí pozitivně při léčbě alergií
  • budete odolnější vůči změnám počasí
  • naučíte se lépe vnímat svoje tělo
  • díky vyplavování endorfinů se budete cítit spokojenější

Otužování, začněte postupně

Nejdůležitější pravidlo otužování určitě nepodceňujte, jedná se o to začít postupně. Nejvhodnější doba pro otužování studenou sprchou je hned ráno. Ideální je začít každé ráno doma ve sprše tím, že se po klasickém osprchování budete postupně ochlazovat studenou vodou. Začněte u nohou a pomalu se přesouvejte výše, ale hlavu si nenamáčejte. Začínat můžete s vlažnou vodou a postupně snižovat teplotu. V zimě se doporučuje sprchovat studenou vodou 1-3 minuty, v létě 3-5 minut. Při sprchování bychom se měli vždy pohybovat a nestát na jednom místě, sedavá koupel se vůbec nedoporučuje, aby nedošlo k prochlazení. Při otužování naslouchejte vždy svému tělu. Zůstávejte ve studené sprše jen po tu dobu, jak je vám to příjemné. Po studené sprše se dobře osušte a udělejte pár zahřívacích cviků, které vás trochu zahřejí. Teprve pak se nasnídejte.

Čtěte také:

Vitamín C a jeho účinky na náš organismus. Víte proč je pro nás tak důležitý?

Vitamín D3 je nesmírně důležitý pro naše zdraví. Co všechno byste o něm měli vědět?

Otužování, důležitá je pravidelnost

Při otužování je také velice důležitá pravidelnost. Tělo si odolnost vůči chladu pamatuje jen po omezenou dobu, proto zařaďte otužování mezi vaše denní rituály. Je ale potřeba, abyste byli dobře psychicky naladěni, jinak budete mít z otužování nepříjemné pocity a nikdy vás to nepřivede k pravidelnosti. Buďte při ochlazování uvolnění a nikdy jej neprovádějte ve spěchu. Vyhraďte si proto každý den dostatek času na otužování. Ze začátku pro vás může být otužování nepříjemné, ale postupně si tuto metodu zamilujete, protože po každém ochlazení se vyplavují endorfiny a jiné hormony štěstí.

Otužování a děti

Pokud se jedná o děti, je potřeba provádět otužování opatrněji, postupujte s citem. Nejdůležitější je neoblékat děti příliš, a otužovat je často pobytem venku v chladném období. V místnostech nepřetápějte a na spaní snižujte teplotu na 15-20 stupňů. Otužování vodou pojměte jako hru, aby nebylo dítě stresované, ale užilo si to. Můžete vymyslet cokoli, co se bude vašemu dítku líbit, vy ho znáte nejlépe. Nikdy na něj netlačte, pokud se mu to nelíbí, odložte otužování na vhodnější dobu. U malých miminek je nejlépe začít otužování otíráním studenou žínkou a postupně přecházet na chladnější sprchu.

Otužování a váš zdravotní stav

Vždy přihlédněte při otužování ke svému zdravotnímu stavu. Při vážnějším onemocnění je potřeba otužování omezit anebo s ním na čas přestat. Opět poslouchejte své tělo, to vám napoví. Po nemoci počkejte ještě asi týden a pak znovu postupně začněte s otužováním.

Otužování, metoda nohy v kýblu

Časově méně náročná forma otužování se nazývá nohy v kýblu. Jedná se o ponoření nohou nad kotníky do studené nebo ledové vody. Kýbl můžete mít v zimním období stále nachystaný na balkoně nebo zahradě a každé ráno si do něj na 2-3 minutky stoupnout. Případně můžete tuto metodu použít v začátcích vašeho otužování a postupně se propracovat ke studené sprše anebo můžete metodu kombinovat i se sprchou. Záleží na vašem pocitu, co vám bude nejlépe vyhovovat.

Otužování podle Wima Hofa

Wim Hof přezdívaný Ice Man, si svou přezdívku vysloužil díky extrémním sportům a 26-ti rekordům, které pokořil v ledových podmínkách. Síla Wim Hofovy metody spočívá v kombinaci tří zásadních faktorů: dýchání, nastavení mysli a otužování. Dýchání je nejdůležitější části této metody, protože si zde vědomě změníme poměr mezi kyslíkem a oxidem uhličitým. Při dechovém cvičení se vyplavují hormony a zpracovávají se záněty v těle. Meditací si přenastavíte mysl a otužování v ledové vaně nebo jezeře už bude ta konečná fáze. Pokud se budete chtít touto metodou otužovat, je potřeba si najít kvalifikovaného instruktora, který vás bude provázet.

Neodkládejte otužování až na později, ale začněte hned zítra ráno. Budete zdravější a získáte více energie do života.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.