Kde všude najdeme vitamin C? Potěší imunitu i vaši pleť
Vitamin C je nejčastěji zmiňován v souvislosti s naším imunitním systémem. Vitamin C má však na naše tělo, ale také psychiku mnohem více blahodárných účinků. Kromě podpory imunitního systému hraje vitamin C důležitou roli v hojení ran, pomáhá udržet pevnost cévních stěn, podporuje tvorbu protistresových hormonů nebo přispívá ke snížení rizika kardiovaskulárních chorob. Vitamin C můžeme najít v řadě běžných potravin. Zařaďte je do svého jídelníčku.
Vitamin C: Šípek
Tradičním zdrojem vitaminu C je šípek. Ve 100 g dužiny najdete 200–500 mg vitaminu C. Vedle toho zde můžete získat i vitaminy skupiny B, rutin, hořčík, draslík či vápník. Šípek funguje jako antioxidant, díky čemuž snižuje riziko respiračních onemocnění, ale také chřipky. Pomáhá bojovat proti infekcím, ulevuje při bolestech, zpevňuje cévní stěny a zmírňuje nadýmání. Blahodárně působí také na vlasy a nehty. Šípek se nejčastěji konzumuje v podobě odvaru (lidově čaje).
Vitamin C: Růžičková kapusta
Růžičková kapusta patří mezi největší zdroje vitaminu C, dokonce více než v pomerančích nebo citronech. Ve 100 gramech kapusty najdete přibližně 115 mg vitaminu C. Kapusta obsahuje také vitamin K, betakaroten a ostatní vitaminy skupiny B. Díky sirným sloučeninám má kedlubna silné antimikrobiální účinky. Růžičková kapusta je bohatá také na vlákninu, díky čemuž dobře zasytí. Pomůže tedy i v případě redukčních diet. Růžičková kapusta se hodí jako příloha k masu, ale také třeba obalované v trojobalu místo květáku nebo žampionů.
Vitamin C: Černý rybíz
Černý rybíz patří mezi super zdroje vitaminu C. Ve 100 g černého rybízu najdete až 400 g vitaminu C. Výhodou také je, že v tomto případě je vitamin C velmi stabilní, proto neváhejte a vytvořte si nejen chutné marmelády, ale také třeba sirupy. Plody lze také usušit, případně zamrazit. Pokud si troufnete, zkuste rybízové víno. Černý rybíz má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, chrání buňky před oxidativním stresem a též je mu připisován antibakteriální a antivirový účinek. Pleti dodává vitalitu a zpomaluje proces stárnutí.
Vitamin C: Kedlubna
Kedlubna je oblíbenou zeleninou pro svou specifickou chuť a křehkost. Může se pochlubit také vysokým obsahem vitaminu C. Na 100 g zde najdeme 62 mg. Vedle vitaminu C zde najdeme také vitamíny skupin B, karoten a vitaminy K a E. Vedle toho vám do těla dodají železo, vápník, sodík, mangan, selen a sloučeniny síry. Kvůli těm bychom měli kedlubny konzumovat „s rozumem“. Kedlubnu můžete jíst syrovou, ale chutné je také kedlubnové zelí. Kedlubně se připisuje pozitivní vliv na imunitní systém, ale také na stav pokožky, nehtů a vlasů.
Vitamin C: Zelený hrášek
Čerstvý zelený hrášek je skvělým zdrojem vitaminu C. Ve 100 g ho najdete přibližně 60 mg. Vedle tohoto skvělého vitaminu zde najdete také hořčík, vlákninu nebo draslík. Hrášek je též bohatý zdroj vitaminu K. Zelený hrášek přispívá ke snížení cholesterolu, podporuje činnost slinivky břišní a též je možnou prevencí osteoporózy. Pomáhá také s kolísáním nálad nebo při nervozitě. Umí pomoci i s krásou, předchází tvorbě vrásek tím, že udržuje pleť pružnou. Ideální je konzumovat hrášek čerstvý, neboť sterilizací ztrácí až polovinu svých vlastností. Řešením může být hrášek mražený. Do jídla můžete hrášek přidat víceméně kamkoli: polévka,
Vitamin C: Jahody
Jsou sladké, voňavé a tolik chutné. Vedle toho jsou bohatým zdrojem právě vitaminu C (40–90 mg ve 100 g) a také manganu, který přispívá k regulaci krevního cukru. Skvělou zprávou je, že navzdory své sladké chuti mají pouze 30 kcal/100 g. Jahody údajně pomáhají při chudokrevnosti, cukrovce, dně, ale také posilují nervy. Zajímavé je, že přispívají k tvorbě testosteronu a prokrvují pohlavní orgány. Jahody nejlépe chutnají čerstvé, ale radost udělají i v koláči či marmeládě. Zajímavostí, že pozitivní účinky na zdraví mají listy jahodníku z lesních jahod, je zde obsaženo hodně tříslovin, silic a flavonoidů.
Vitamin C: Červená paprika
Překvapením pro mnohé bude, že hodně vitaminu C obsahují také papriky. Zejména v těch červených najdete až 142 mg. Červená paprika je také bohatým zdrojem rutinu, který mimo jiné chrání cévy proti kornatění. Karoten zas chrání naši pleť, ale i orgány před předčasným stárnutím. Červenou papriku můžete skvěle využít jako přílohu například k rizotu nebo přírodním plátkům, ale také do salátů.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku
Simona
Jasmina