Ananas: Skvěle chutná grilovaný nebo v těstíčku
Ananas je nejen opticky krásný, ale pro náš organismus také velkým přínosem. Obsahuje totiž většinu vitamínů a k tomu i velké množství minerálních látek a stopových prvků. Uvádí se, že pomáhá s hubnutím, menstruačními problémy a též působí protizánětlivě. Jak ho zařadit do jídelníčku?
Ananas a jeho účinky na tělo
Ananas obsahuje 70–80 % vody, 8–18 % cukrů, do jednoho procenta kyselin, bílkovin a minerálních látek. Pro představu obsahuje přibližně 12 g vitaminu C (denní dávka dospělého zdravého člověka by měla být dle norem EU kolem 60 %, ale čím více, tím lépe). Mezi nejdůležitější látky, které obsahuje však patří bromelin. Je to enzym, který pomáhá k dobrému štěpení potravy, zároveň napomáhá z těla odstraňovat „toxiny“ vzniklé z potravy. Díky funkčnímu střevu můžeme pak lépe zpracovávat další tělu prospěšné látky. Bromelin je silně protizánětlivý a dělá naši krev řidší (zabraňuje nadměrnému shlukování krevních destiček), čímž jej lze považovat i za další z preventivních kroků v případě srdečních onemocnění.
Kde nám může být ananas prospěšný?
- Přispívá ke správné funkci slinivky břišní
- Pomáhá zabezpečovat zdravé prostředí střeva
- Je vhodnou prevencí průjmů (díky složení dokáže ničit bakterie zodpovědné za průjem)
- Pomáhá zabraňovat nadměrnému zavodňování těla a vzniku otoků – je močopudný
- Může být úlevou při svalových, ale i menstruačních křečích
- V kosmetice se používá na zesvětlení pigmentových skvrn (v tomto případě se používá ve formě obkladů)
- Připisují se mu protizánětlivé účinky
- Pomáhá při redukčních dietách
Ananas: Není pro každého
- Nezralé plody obsahují vyšší podíl kyselin, jež u citlivějších jedinců mohou narušit zubní sklovinu.
- Ananas se nedoporučuje těhotným.
- Pozor by si měli dát lidé s diagnostikovanými žaludečními vředy.
Ananas recepty: Ananasová šťáva
Ananasová šťáva je v zemích, kde je ananas doma považován za velmi příjemné afrodiziakum. Údajně je účinný pro ženy i muže. Alternativní přístupy ke zdraví zase ananasovou šťávu využívají v případě horečnatých onemocněních nebo pro harmonizaci nervové soustavy. Zejména ženy využívají ananas také pro zkrášlení své pleti. Kromě zmíněného bromelinu obsahuje ananas také biotin, jež přispívá ke zdraví kůže, vlasů a nehtů. Doporučuje se kúra, kdy po dobu pěti týdnů každý den vypijeme 2 dcl ananasové šťávy.
Ananas recepty: Pečený ananas s vanilkou
Potřebujete: 1 ananas, vanilkový lusk, lžička skořice, 2 lžíce medu a 2 lžíce citronové šťávy
Postup: Oloupejte ananas a nakrájejte jej na přibližně centimetr široká kolečka. Šťávu, která při krájení vytéká se pokuste odchytit. Smíchejte citronovou šťávu, šťávu z ananasu (případně trochu vody), vyškrabaná semínka z vanilkového lusku, lžičku skořice a med a vytvořte kašičku, kterou potřete ananasy. Zapékáme v troubě na pečícím papíru při 180 °C ca 20 minut (vytvoří se krustička). Podáváme za tepla.
Ananas recepty: Rychlá příloha
Pokud potřebujete nutně oživit jídelníček, zkuste také grilovaný ananas s medem, který se hodí i jako rychlá příloha k masu. Skvěle chutná zejména s drůbežím. V tomto případě lze využít i plechovku nakládaného ananasu, ale samozřejmě chutnější je z čerstvého. Stačí když plátky potřete rozpuštěný medem a na grilu mírně opečete 5–10 minut (čerstvý někdy musíte déle).
Ananas recepty: Ananas v těstíčku
Potřebujete: 1 ananas nakrájený na kolečka, 2 vejce, 1 skořicový cukr, 5 lžic hladké mouky (lze použít i rýžová), 3 lžíce cukru krupice, 200 g zakysané smetany
Postup: Oddělíme žloutky od bílků. Žloutky smícháme s hladkou moukou (podobná konzistence jako na bábovku) a bílky vyšleháme s cukrem (i skořicovým) na tuhý sníh, který vmícháme do žloutků. Vznikne těstíčko. Kolečka ananasu osušíme, obalíme v těstíčku a pozvolna smažíme na rozehřátém oleji dozlatova. Hotový ananas podáváme teplý s dipem ze zakysané smetany.
Tip na závěr
Zkuste smíchat ananasovou šťávu s rozsekaným čerstvým nebo sušeným zázvorem. Získáte skvělou vitaminovou bombu.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku
cibulinecka