Rakytník řešetlákový je plný cenných látek. A skvěle chutná!

Rakytník řešetlákový sbírejte právě teď. A připravte si z něj sirup nebo likér

Rakytník řešetlákový je rostlinou, od které si mnozí drží odstup. Nepříjemné trny mnohé odpuzují, a tak se ani nepokouší rostlinu sklidit. Ale to je škoda, rakytník je nejenom zdravý, ale pokud jej dobře zpracujete, pochutnáte si na něm. Připravili jsme pro vás i netradiční recepty z téhle tradiční rostliny.

Rakytník řešetlákový má jednu velkou výhodu – můžete z něj zpracovat úplně všechno – tedy všechny jeho části, nejen plody. Zpracovat se dají i květy, listy, semena, dřevo, kůře nebo kořen. V tradiční lidové medicíně jde o rostlinu notoricky známou. Například v Mongolsku i na Sibiři tuhle rostlinu využívali léčitelé na plicní, jaterní, kloubní i zažívací obtíže. Tibeťané jej zase aplikují při kardiovaskulárních onemocněních. Ale i dnešní evropské studie dávají téhle rostlině za pravdu, že něco skutečně umí.

Rakytník řešetlákový – sběr

Chcete-li plody rakytníku sbírat, pak je teď nejlepší čas pro sklizeň. Často padá otázka, zda rakytník sklízet před prvními mrazíky nebo až po nich. Tak tedy – jednoznačně před nimi. Plody nebudou měkké a budou se lépe sbírat. A navíc v nich bude více vitamínu C. U přemrzlých plodů může pak množství cenného vitamínu C klesnou až o polovinu. Sbírejte tedy teď, dokud je čas. Ideální doba pro sběr rakytníku je nejpozději do půlky října.

Čtěte také:

Šípky a recepty z nich

Zázračný rakytníkový olej: Lžička denně a budete mít skvělou imunitu, krásnou pleť a pevné vlasy

Rakytník plný vitamínů a cenných látek

Vitamín C je ve spojení s rakytníkem nejznámějším cenným vitamínem, který se v drobných oranžových plodech ukrývá. Ale není sám. Krom něj se rakytník (respektive jeho plody) pyšní i vitamíny A, D, F, K i vitamíny skupiny B. Navíc obsahují i alkaloid hippophein. Ten se v těle přeměňuje na serotonin. A jak známo, ten patří mezi takzvané „hormony štěstí“. I to může rakytník řešetlákový nabídnout.

Rakytník řešetlákový – zpracování

Z rakytníku toho můžete připravit skutečně mnoho. Marmeládu, džem, želé, likér, víno, čaj, pomazánku, šťávu, kompot nebo sirup. Je jen na vás, do čeho se pustíte. Nutno však připomenout, že většinu cenných látek si rakytník řešetlákový zachová pouze při zpracování za studena. Jakmile jej budeme zpracovávat tepelně, o mnoho zajímavých a tělu prospěšných látek se ochudíme. Z plodů rakytníku se prodává také rakytníkový olej. Lisovaný za studena. Ten se často přidává do kosmetických produktů, ale zapovězeno není ani jeho vnitřní užití. Případně si jej můžete přidat do koupele. Po použití rakytníkového oleje budete mít pokožku krásně hebkou a vláčnou. Rakytníkový olej se často využívá také pro vlasy. Rakytník vlasy posiluje a může i zabraňovat jejich vypadávání.

Rakytník řešetlákový: Který olej je nejlepší?

Olej ze semínek – má nejvyšší obsah vitamínu K, obsahuje vitamín E, karotenoidy, nasycené a ostatní kyseliny. Tento druh oleje má nejvyšší obsah nenasycených mastných kyselin. Neobsahuje flavonoidy.

Olej z dužniny – obsahuje vitamín K, E, karotenoidy, nasycené i nenasycené mastné kyseliny. Neobsahuje flavonoidy a je celkově vyvážený.

Olej z bobulí má nejvyšší podíl vitamínu E, karoteniodů a flavonoidů. Tyto látky jsou obsažené ve vnější slupce ovoce. Obsahuje také nenasycené a nasycené mastné kyseliny.

Rakytník bychom měli sbírat ideálně od půli září do půli října

Rakytník – recepty:

Rakytník řešetlákový: Sirup

Pořádně rozmačkáme 3 litry omytých plodů (rakytník řešetlákový). Zalijeme dvěma litry vlažné vody a přidáme 20 g kyseliny citrónové. Přikryjeme pokličkou a necháme do druhého dne odstát. Pak přecedíme a plody vymačkáme. Zahřejeme na teplotu max. 40 stupňů. Na kilogram šťávy přidáme minimálně kilo třtinového cukru a mícháním rozpustíme. Rakytníkový sirup ihned plníme do lahví. Rakytník ve formě sirupu uchováváme v temnu a chladu.

Rakytník řešetlákový: Rakytníkový med

100-150 g prášku z plodů rakytníku rozmícháme v 1 litru medu. Rakytník řešetlákový se v této formě užívá jako lék v množství 1-3 lžičky denně.

Rakytník řešetlákový: Džem

Vymačkanou čerstvou přírodní šťávu z rakytníku smícháme v poměru 1:1 s cukrem, ohřejeme na 85 °C a rozmícháme do úplného rozpuštění cukru. Pak přelijeme do lahví, deset minut rakytník pasterizujeme. Láhve zazátkujeme, džem z rakytníku ihned zchladíme a uchováváme v chladu a temnu.

Rakytník řešetlákový: Likér

Rakytník řešetlákový omyjeme a rozdrtíme. Smícháme s litrem čistého konzumního lihu nebo vodky. Promícháme a minimálně týden si směsi nevšímáme. Necháme ji v teple. Následně svaříme kilo cukru s trochou vody. Než zchladne, rakytník v lihu přecedíme přes plátno. Promícháme s vychladlým cukrem. Slijeme do láhví a necháme rakytník ve formě likéru alespoň tři měsíce uležet.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?