Rakytník řešetlákový je plný cenných látek. A skvěle chutná!

Rakytník řešetlákový sbírejte právě teď. A připravte si z něj sirup nebo likér

Rakytník řešetlákový je rostlinou, od které si mnozí drží odstup. Nepříjemné trny mnohé odpuzují, a tak se ani nepokouší rostlinu sklidit. Ale to je škoda, rakytník je nejenom zdravý, ale pokud jej dobře zpracujete, pochutnáte si na něm. Připravili jsme pro vás i netradiční recepty z téhle tradiční rostliny.

Rakytník řešetlákový má jednu velkou výhodu – můžete z něj zpracovat úplně všechno – tedy všechny jeho části, nejen plody. Zpracovat se dají i květy, listy, semena, dřevo, kůře nebo kořen. V tradiční lidové medicíně jde o rostlinu notoricky známou. Například v Mongolsku i na Sibiři tuhle rostlinu využívali léčitelé na plicní, jaterní, kloubní i zažívací obtíže. Tibeťané jej zase aplikují při kardiovaskulárních onemocněních. Ale i dnešní evropské studie dávají téhle rostlině za pravdu, že něco skutečně umí.

Rakytník řešetlákový – sběr

Chcete-li plody rakytníku sbírat, pak je teď nejlepší čas pro sklizeň. Často padá otázka, zda rakytník sklízet před prvními mrazíky nebo až po nich. Tak tedy – jednoznačně před nimi. Plody nebudou měkké a budou se lépe sbírat. A navíc v nich bude více vitamínu C. U přemrzlých plodů může pak množství cenného vitamínu C klesnou až o polovinu. Sbírejte tedy teď, dokud je čas. Ideální doba pro sběr rakytníku je nejpozději do půlky října.

Čtěte také:

Šípky a recepty z nich

Zázračný rakytníkový olej: Lžička denně a budete mít skvělou imunitu, krásnou pleť a pevné vlasy

Rakytník plný vitamínů a cenných látek

Vitamín C je ve spojení s rakytníkem nejznámějším cenným vitamínem, který se v drobných oranžových plodech ukrývá. Ale není sám. Krom něj se rakytník (respektive jeho plody) pyšní i vitamíny A, D, F, K i vitamíny skupiny B. Navíc obsahují i alkaloid hippophein. Ten se v těle přeměňuje na serotonin. A jak známo, ten patří mezi takzvané „hormony štěstí“. I to může rakytník řešetlákový nabídnout.

Rakytník řešetlákový – zpracování

Z rakytníku toho můžete připravit skutečně mnoho. Marmeládu, džem, želé, likér, víno, čaj, pomazánku, šťávu, kompot nebo sirup. Je jen na vás, do čeho se pustíte. Nutno však připomenout, že většinu cenných látek si rakytník řešetlákový zachová pouze při zpracování za studena. Jakmile jej budeme zpracovávat tepelně, o mnoho zajímavých a tělu prospěšných látek se ochudíme. Z plodů rakytníku se prodává také rakytníkový olej. Lisovaný za studena. Ten se často přidává do kosmetických produktů, ale zapovězeno není ani jeho vnitřní užití. Případně si jej můžete přidat do koupele. Po použití rakytníkového oleje budete mít pokožku krásně hebkou a vláčnou. Rakytníkový olej se často využívá také pro vlasy. Rakytník vlasy posiluje a může i zabraňovat jejich vypadávání.

Rakytník řešetlákový: Který olej je nejlepší?

Olej ze semínek – má nejvyšší obsah vitamínu K, obsahuje vitamín E, karotenoidy, nasycené a ostatní kyseliny. Tento druh oleje má nejvyšší obsah nenasycených mastných kyselin. Neobsahuje flavonoidy.

Olej z dužniny – obsahuje vitamín K, E, karotenoidy, nasycené i nenasycené mastné kyseliny. Neobsahuje flavonoidy a je celkově vyvážený.

Olej z bobulí má nejvyšší podíl vitamínu E, karoteniodů a flavonoidů. Tyto látky jsou obsažené ve vnější slupce ovoce. Obsahuje také nenasycené a nasycené mastné kyseliny.

Rakytník bychom měli sbírat ideálně od půli září do půli října

Rakytník – recepty:

Rakytník řešetlákový: Sirup

Pořádně rozmačkáme 3 litry omytých plodů (rakytník řešetlákový). Zalijeme dvěma litry vlažné vody a přidáme 20 g kyseliny citrónové. Přikryjeme pokličkou a necháme do druhého dne odstát. Pak přecedíme a plody vymačkáme. Zahřejeme na teplotu max. 40 stupňů. Na kilogram šťávy přidáme minimálně kilo třtinového cukru a mícháním rozpustíme. Rakytníkový sirup ihned plníme do lahví. Rakytník ve formě sirupu uchováváme v temnu a chladu.

Rakytník řešetlákový: Rakytníkový med

100-150 g prášku z plodů rakytníku rozmícháme v 1 litru medu. Rakytník řešetlákový se v této formě užívá jako lék v množství 1-3 lžičky denně.

Rakytník řešetlákový: Džem

Vymačkanou čerstvou přírodní šťávu z rakytníku smícháme v poměru 1:1 s cukrem, ohřejeme na 85 °C a rozmícháme do úplného rozpuštění cukru. Pak přelijeme do lahví, deset minut rakytník pasterizujeme. Láhve zazátkujeme, džem z rakytníku ihned zchladíme a uchováváme v chladu a temnu.

Rakytník řešetlákový: Likér

Rakytník řešetlákový omyjeme a rozdrtíme. Smícháme s litrem čistého konzumního lihu nebo vodky. Promícháme a minimálně týden si směsi nevšímáme. Necháme ji v teple. Následně svaříme kilo cukru s trochou vody. Než zchladne, rakytník v lihu přecedíme přes plátno. Promícháme s vychladlým cukrem. Slijeme do láhví a necháme rakytník ve formě likéru alespoň tři měsíce uležet.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...