Nechcete používat klasické opalovací prostředky plné chemie? Sáhněte po kvalitních přírodních produktech
Přírodní opalovací prostředky jsou v posledních letech hitem. Ovšem ne každý přírodní opalovací krém nebo olej je tou správnou volbou. Jde především o to, abychom se vyhnuli zbytečné chemii a použili bezpečnější a prospěšnější výrobek. Už jen proto, že klasické opalovací krémy blokují vstřebávání vitamínu D, kterého už tak máme v dnešní době kritický nedostatek.
Sluneční paprsky by měly být naši přátelé, i když se nám mainstream snaží tvrdit opak. Faktem však je, že všeho moc škodí. Pokud se vypravíme k moři a celý den ležíme na slunci a vystavujeme své tělo přímým slunečním paprskům, rozhodně si spíše škodíme. V takové chvíli je kvalitní opalovací prostředek rozhodně potřeba. Naopak jedno odpoledne u českého rybníka nám může spíše prospět, a to i bez používání jakéhokoliv opalovacího přípravku. Přírodní opalovací prostředky však rozhodně mohou být dobrým kompromisem v obou zmíněných případech.
Sluneční paprsky a opalovací prostředky
Už léčitel páter Ferda říkával, že nejprospěšnější jsou sluneční paprsky, které na naši kůži dopadají skrz listnaté stromy. Listy totiž částečně odfiltrují vše, co naší pokožce škodí a k nám se dostane jen přesně to, co potřebujeme. Jisté je jedno, nadměrné vystavování se slunečním paprskům je škodlivé a může postupně vést třeba i ke vzniku rakoviny kůže. Ostatně na to rok co rok upozorňují i dermatologové. Ti však zároveň doporučují i vysoké ochranné faktory a opalovací krémy, které mohou škodit zase z jiného hlediska. Jak to tedy udělat, abychom se mohli opalovat, sluneční paprsky nám prospívaly a přesto jsme byli chráněni? Kompromis existuje.
Jak si vybrat správný ochranný faktor krému na opalování?
Přípravky na opalování - jak se správně chránit při opalování?
Opalování a přírodní opalovací prostředky
Mírné a rozumné opalování může zvýšit produkci vitamínu D a zlepšit náladu. Oproti tomu nadměrné slunění vede k předčasnému stárnutí pokožky, ke spáleninám, tmavým skvrnám i k rakovině kůže. Přírodní opalovací prostředky jsou stále populárnější, neboť nás chrání a přesto neobsahují chemikálie, které jsou ukryty v běžných opalovacích krémech z drogérie nebo dokonce i z lékárny. Rozhodně se nenechejte mýlit, že byste v lékárně sehnali “zdravější” opalovací prostředek. Možná bude méně dráživý, možná bude vhodný pro alergiky a rozhodně za něj víc zaplatíte. Zde výhody rozhodně končí.
Kvalitní přírodní opalovací prostředky
Pokud máte citlivou pokožku náchylnou k podráždění či alergiím, pak je vcelku problém nějaký kvalitní opalovací prostředek nalézt. V takovém případě je vhodné poohlédnout se po solární kosmetice, která obsahuje hypoalergenní oxid zinečnatý a oxid titaničitý, což jsou přírodní minerální složky, které nabízejí fyzickou bariéru proti škodlivému UV záření. Pouze tyto dvě složky jsou také schopny vás před nežádoucími účinky slunečních paprsků ochránit.
Výhody přírodních opalovacích prostředků
Přírodní opalovací prostředky jsou vhodné nejen pro nás samotné, ale i pro životní prostředí. Chemické opalovací krémy jsou totiž škodlivé pro korálové útesy i další mořský život. Stejně tak ubližují i rybám v našich rybnících a řekách. Na mnoho místech po světě, kde jsou korálové útesy, je dokonce koupání s použitím klasických opalovacích prostředků zakázáno.
Alternativní přírodní opalovací prostředky
V poslední době se hodně hovoří rovněž o používání některých druhů olejů místo opalovací kosmetiky. Zde je však důležité zdůraznit, že ač mají některé za studena lisované oleje skutečně třeba nějaký ochranný faktor, nemusí být takový, jak se uvádí. Záleží na výrobě, skladování, transportu, umístění v prodejně a dalších okolnostech. Což rozhodně nejsme schopni ovlivnit. Takže například místo uváděného SPF 50 může mít ve výsledku daný olej pouze SPF 5. Nelze tedy zaručit jakoukoliv ochranu. I když jako doplněk jsou jistě vhodné.
Oleje jako přírodní opalovací prostředky
Mezi oleje, o kterých se hovoří nejvíce, patří rozhodně oleje z malinových či mrkvových semínek, které by měly mít SPF 30-50. Dále pak olej z pšeničných klíčků se SPF 20. Avokádový olej (SPF 15) nebo kokosový olej (SPF 10). Opalovací ochranu sice zaručit nelze, ale faktem je, že mohou být skvělým pomocníkem po opalování. Případně je vhodné používat je v mezičase, tedy mezi dvěma dávkami klasického opalovacího prostředku.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku