Opalování v těhotenství

Opalování v těhotenství

Letní teploty vysloveně svádí k tomu, užívat si slunečních paprsků do sytosti. Začíná období zahradních party, grilování, vodních radovánek a mimo jiné i opalování. To je však nutné provozovat s určitou opatrností a je nasnadě při něm použít krémy s ochrannými faktory, abychom neohrozili svou pokožku spálením. Svá specifika má i opalování v těhotenství. Rozhodně není zapovězeno, jen by mělo být opatrnější než obvykle.

Čtěte také:

Jak rychle otěhotnět? Paradoxně nikam nespěchat, máme ale i další rady

Aromaterapie v těhotenství: Kdy je vhodná a na které éterické oleje si dát pozor?

Opalování v těhotenství by mělo být velice uvážlivé, jelikož žena prochází složitějším obdobím, kdy v jejím těle dochází k hormonálním změnám. Tyto změny pak mohou vlivem dlouhodobého působení slunečních paprsků negativně ovlivnit především ještě nenarozené miminko.

Opalování v těhotenství a jeho specifika

Během gravidity dochází vlivem hormonálních změn k celé řadě tělesných pochodů, které právě opalování v těhotenství může narušit, nebo zhoršit. K jakým aspektům tedy dochází?

  • Kůže maminky v očekávání je náchylnější a citlivější vůči slunečním paprskům: proto je potřeba myslet při opalování v těhotenství na zodpovědné používání ochranných krémů s vysokým faktorem (volte vždy ten nejvyšší). Tyto produkty vaši pokožku náležitě ochrání před spálením. Obecně jsou pro těhotné ženy velice vhodné hlavně krémy na opalování pro děti, jsou totiž ke kůži šetrnější.
  • V období těhotenství mají ženy vyšší teplotu, než obvykle: vývoj plodu vyžaduje větší objem krve, proto jí koluje v organismu gravidních žen daleko víc, než je běžné. To následně způsobuje vyšší tělesnou teplotu. I ta ovlivňuje případné opalování v těhotenství, jelikož je žena více náchylnější k celkovému přehřátí organismu.
  • Opalování v těhotenství dodá potřebný vitamín D, ale ubere kyselinu listovou: vitamín D získaný ze slunečních paprsků je rozhodně prospěšný jak pro dotyčnou maminku, tak pro ještě nenarozené miminko. Díky němu máme zdravé kosti a zároveň podporuje vstřebávání jiných minerálních látek v naší krvi. Slunit se v omezené míře je tedy prospěšné, avšak těhotným maminkám se může při pobytu na slunci snížit celková hladina kyseliny listové (vitamín B9), která je pro tělo také nezbytná. Nutné je ji tedy doplňovat speciálními preparáty volně prodejnými v lékárnách.

 pregnannt-woman-with-baby-shoes-belly_79295-9349

Opalování v těhotenství: Samoopalovací krémy a solárium

Jestli nejste velká příznivkyně opalování v těhotenství a napadlo by vás snad použít místo toho samoopalovací krém, pak je dobré se jej raději vzdát. Většina těchto přípravků totiž obsahuje glyceron, který by se mohl přes pokožku vstřebat do vašeho krevního řečiště a ohrozit tak vaše nenarozené miminko. Pobývání v soláriu je také velice nevhodné a ohrožuje plod. Především pak kvůli nadměrné kumulaci tepla v těle matky, která může vést k celkovému přehřátí a kolapsu organismu.

Opalování v těhotenství a další obecné tipy

Maminky v očekávání by se měly především vyvarovat pobytu na přímém slunci v rozmezí jedenácté až patnácté hodiny odpolední. Na opalování v těhotenství je také nutné se náležitě vybavit a nezapomenout na kvalitní klobouk, nebo jinou pokrývku hlavy, lahev s dostatečným množstvím pití, nejlépe čisté vody a doporučuje se vyhýbat i opalování břicha. Maximální doba slunění u těhotných by neměla být nijak dlouhá. Postačí i deset minut.

Opalování v těhotenství a rady na závěr

Odborníci nedoporučují opalování v těhotenství v prvním trimestru. Sluneční paprsky totiž mohou velice negativně ovlivnit vývoj plodu, tj. může docházet k poruchám růstu, nebo poškození mozku ještě nenarozeného dítěte. Rovněž by se nastávající maminky měly vyvarovat ve třetím trimestru slunění v poloze na zádech, jelikož může docházet k útlaku cév a omezení průtoku krve k placentě. Žena v tomto případě může pociťovat velice negativní příznaky, jako je zvracení, dušnost, nebo tachykardie. První pomocí se rozumí hlavně změna polohy, tj. jít se projít, sednout si, nebo lehnout si na bok.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Klub maminek a dětí v Ostravici
pozor: nezveřejňovat jméno, splatnost prodloužit na 21…
Kurzy plavání kojenců a batolat - BABY CLUB Uherské Hradiště
BABY CLUB Uherské Hradiště pořádá…

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?