Opalování v těhotenství

Opalování v těhotenství

Letní teploty vysloveně svádí k tomu, užívat si slunečních paprsků do sytosti. Začíná období zahradních party, grilování, vodních radovánek a mimo jiné i opalování. To je však nutné provozovat s určitou opatrností a je nasnadě při něm použít krémy s ochrannými faktory, abychom neohrozili svou pokožku spálením. Svá specifika má i opalování v těhotenství. Rozhodně není zapovězeno, jen by mělo být opatrnější než obvykle.

Čtěte také:

Jak rychle otěhotnět? Paradoxně nikam nespěchat, máme ale i další rady

Aromaterapie v těhotenství: Kdy je vhodná a na které éterické oleje si dát pozor?

Opalování v těhotenství by mělo být velice uvážlivé, jelikož žena prochází složitějším obdobím, kdy v jejím těle dochází k hormonálním změnám. Tyto změny pak mohou vlivem dlouhodobého působení slunečních paprsků negativně ovlivnit především ještě nenarozené miminko.

Opalování v těhotenství a jeho specifika

Během gravidity dochází vlivem hormonálních změn k celé řadě tělesných pochodů, které právě opalování v těhotenství může narušit, nebo zhoršit. K jakým aspektům tedy dochází?

  • Kůže maminky v očekávání je náchylnější a citlivější vůči slunečním paprskům: proto je potřeba myslet při opalování v těhotenství na zodpovědné používání ochranných krémů s vysokým faktorem (volte vždy ten nejvyšší). Tyto produkty vaši pokožku náležitě ochrání před spálením. Obecně jsou pro těhotné ženy velice vhodné hlavně krémy na opalování pro děti, jsou totiž ke kůži šetrnější.
  • V období těhotenství mají ženy vyšší teplotu, než obvykle: vývoj plodu vyžaduje větší objem krve, proto jí koluje v organismu gravidních žen daleko víc, než je běžné. To následně způsobuje vyšší tělesnou teplotu. I ta ovlivňuje případné opalování v těhotenství, jelikož je žena více náchylnější k celkovému přehřátí organismu.
  • Opalování v těhotenství dodá potřebný vitamín D, ale ubere kyselinu listovou: vitamín D získaný ze slunečních paprsků je rozhodně prospěšný jak pro dotyčnou maminku, tak pro ještě nenarozené miminko. Díky němu máme zdravé kosti a zároveň podporuje vstřebávání jiných minerálních látek v naší krvi. Slunit se v omezené míře je tedy prospěšné, avšak těhotným maminkám se může při pobytu na slunci snížit celková hladina kyseliny listové (vitamín B9), která je pro tělo také nezbytná. Nutné je ji tedy doplňovat speciálními preparáty volně prodejnými v lékárnách.

 pregnannt-woman-with-baby-shoes-belly_79295-9349

Opalování v těhotenství: Samoopalovací krémy a solárium

Jestli nejste velká příznivkyně opalování v těhotenství a napadlo by vás snad použít místo toho samoopalovací krém, pak je dobré se jej raději vzdát. Většina těchto přípravků totiž obsahuje glyceron, který by se mohl přes pokožku vstřebat do vašeho krevního řečiště a ohrozit tak vaše nenarozené miminko. Pobývání v soláriu je také velice nevhodné a ohrožuje plod. Především pak kvůli nadměrné kumulaci tepla v těle matky, která může vést k celkovému přehřátí a kolapsu organismu.

Opalování v těhotenství a další obecné tipy

Maminky v očekávání by se měly především vyvarovat pobytu na přímém slunci v rozmezí jedenácté až patnácté hodiny odpolední. Na opalování v těhotenství je také nutné se náležitě vybavit a nezapomenout na kvalitní klobouk, nebo jinou pokrývku hlavy, lahev s dostatečným množstvím pití, nejlépe čisté vody a doporučuje se vyhýbat i opalování břicha. Maximální doba slunění u těhotných by neměla být nijak dlouhá. Postačí i deset minut.

Opalování v těhotenství a rady na závěr

Odborníci nedoporučují opalování v těhotenství v prvním trimestru. Sluneční paprsky totiž mohou velice negativně ovlivnit vývoj plodu, tj. může docházet k poruchám růstu, nebo poškození mozku ještě nenarozeného dítěte. Rovněž by se nastávající maminky měly vyvarovat ve třetím trimestru slunění v poloze na zádech, jelikož může docházet k útlaku cév a omezení průtoku krve k placentě. Žena v tomto případě může pociťovat velice negativní příznaky, jako je zvracení, dušnost, nebo tachykardie. První pomocí se rozumí hlavně změna polohy, tj. jít se projít, sednout si, nebo lehnout si na bok.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Klub maminek a dětí v Ostravici
pozor: nezveřejňovat jméno, splatnost prodloužit na 21…
Kurzy plavání kojenců a batolat - BABY CLUB Uherské Hradiště
BABY CLUB Uherské Hradiště pořádá…

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!