Opalování v těhotenství

Opalování v těhotenství

Letní teploty vysloveně svádí k tomu, užívat si slunečních paprsků do sytosti. Začíná období zahradních party, grilování, vodních radovánek a mimo jiné i opalování. To je však nutné provozovat s určitou opatrností a je nasnadě při něm použít krémy s ochrannými faktory, abychom neohrozili svou pokožku spálením. Svá specifika má i opalování v těhotenství. Rozhodně není zapovězeno, jen by mělo být opatrnější než obvykle.

Čtěte také:

Jak rychle otěhotnět? Paradoxně nikam nespěchat, máme ale i další rady

Aromaterapie v těhotenství: Kdy je vhodná a na které éterické oleje si dát pozor?

Opalování v těhotenství by mělo být velice uvážlivé, jelikož žena prochází složitějším obdobím, kdy v jejím těle dochází k hormonálním změnám. Tyto změny pak mohou vlivem dlouhodobého působení slunečních paprsků negativně ovlivnit především ještě nenarozené miminko.

Opalování v těhotenství a jeho specifika

Během gravidity dochází vlivem hormonálních změn k celé řadě tělesných pochodů, které právě opalování v těhotenství může narušit, nebo zhoršit. K jakým aspektům tedy dochází?

  • Kůže maminky v očekávání je náchylnější a citlivější vůči slunečním paprskům: proto je potřeba myslet při opalování v těhotenství na zodpovědné používání ochranných krémů s vysokým faktorem (volte vždy ten nejvyšší). Tyto produkty vaši pokožku náležitě ochrání před spálením. Obecně jsou pro těhotné ženy velice vhodné hlavně krémy na opalování pro děti, jsou totiž ke kůži šetrnější.
  • V období těhotenství mají ženy vyšší teplotu, než obvykle: vývoj plodu vyžaduje větší objem krve, proto jí koluje v organismu gravidních žen daleko víc, než je běžné. To následně způsobuje vyšší tělesnou teplotu. I ta ovlivňuje případné opalování v těhotenství, jelikož je žena více náchylnější k celkovému přehřátí organismu.
  • Opalování v těhotenství dodá potřebný vitamín D, ale ubere kyselinu listovou: vitamín D získaný ze slunečních paprsků je rozhodně prospěšný jak pro dotyčnou maminku, tak pro ještě nenarozené miminko. Díky němu máme zdravé kosti a zároveň podporuje vstřebávání jiných minerálních látek v naší krvi. Slunit se v omezené míře je tedy prospěšné, avšak těhotným maminkám se může při pobytu na slunci snížit celková hladina kyseliny listové (vitamín B9), která je pro tělo také nezbytná. Nutné je ji tedy doplňovat speciálními preparáty volně prodejnými v lékárnách.

 pregnannt-woman-with-baby-shoes-belly_79295-9349

Opalování v těhotenství: Samoopalovací krémy a solárium

Jestli nejste velká příznivkyně opalování v těhotenství a napadlo by vás snad použít místo toho samoopalovací krém, pak je dobré se jej raději vzdát. Většina těchto přípravků totiž obsahuje glyceron, který by se mohl přes pokožku vstřebat do vašeho krevního řečiště a ohrozit tak vaše nenarozené miminko. Pobývání v soláriu je také velice nevhodné a ohrožuje plod. Především pak kvůli nadměrné kumulaci tepla v těle matky, která může vést k celkovému přehřátí a kolapsu organismu.

Opalování v těhotenství a další obecné tipy

Maminky v očekávání by se měly především vyvarovat pobytu na přímém slunci v rozmezí jedenácté až patnácté hodiny odpolední. Na opalování v těhotenství je také nutné se náležitě vybavit a nezapomenout na kvalitní klobouk, nebo jinou pokrývku hlavy, lahev s dostatečným množstvím pití, nejlépe čisté vody a doporučuje se vyhýbat i opalování břicha. Maximální doba slunění u těhotných by neměla být nijak dlouhá. Postačí i deset minut.

Opalování v těhotenství a rady na závěr

Odborníci nedoporučují opalování v těhotenství v prvním trimestru. Sluneční paprsky totiž mohou velice negativně ovlivnit vývoj plodu, tj. může docházet k poruchám růstu, nebo poškození mozku ještě nenarozeného dítěte. Rovněž by se nastávající maminky měly vyvarovat ve třetím trimestru slunění v poloze na zádech, jelikož může docházet k útlaku cév a omezení průtoku krve k placentě. Žena v tomto případě může pociťovat velice negativní příznaky, jako je zvracení, dušnost, nebo tachykardie. První pomocí se rozumí hlavně změna polohy, tj. jít se projít, sednout si, nebo lehnout si na bok.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Klub maminek a dětí v Ostravici
pozor: nezveřejňovat jméno, splatnost prodloužit na 21…
Kurzy plavání kojenců a batolat - BABY CLUB Uherské Hradiště
BABY CLUB Uherské Hradiště pořádá…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...