Opalování v těhotenství
Letní teploty vysloveně svádí k tomu, užívat si slunečních paprsků do sytosti. Začíná období zahradních party, grilování, vodních radovánek a mimo jiné i opalování. To je však nutné provozovat s určitou opatrností a je nasnadě při něm použít krémy s ochrannými faktory, abychom neohrozili svou pokožku spálením. Svá specifika má i opalování v těhotenství. Rozhodně není zapovězeno, jen by mělo být opatrnější než obvykle.
Jak rychle otěhotnět? Paradoxně nikam nespěchat, máme ale i další rady
Aromaterapie v těhotenství: Kdy je vhodná a na které éterické oleje si dát pozor?
Opalování v těhotenství by mělo být velice uvážlivé, jelikož žena prochází složitějším obdobím, kdy v jejím těle dochází k hormonálním změnám. Tyto změny pak mohou vlivem dlouhodobého působení slunečních paprsků negativně ovlivnit především ještě nenarozené miminko.
Opalování v těhotenství a jeho specifika
Během gravidity dochází vlivem hormonálních změn k celé řadě tělesných pochodů, které právě opalování v těhotenství může narušit, nebo zhoršit. K jakým aspektům tedy dochází?
- Kůže maminky v očekávání je náchylnější a citlivější vůči slunečním paprskům: proto je potřeba myslet při opalování v těhotenství na zodpovědné používání ochranných krémů s vysokým faktorem (volte vždy ten nejvyšší). Tyto produkty vaši pokožku náležitě ochrání před spálením. Obecně jsou pro těhotné ženy velice vhodné hlavně krémy na opalování pro děti, jsou totiž ke kůži šetrnější.
- V období těhotenství mají ženy vyšší teplotu, než obvykle: vývoj plodu vyžaduje větší objem krve, proto jí koluje v organismu gravidních žen daleko víc, než je běžné. To následně způsobuje vyšší tělesnou teplotu. I ta ovlivňuje případné opalování v těhotenství, jelikož je žena více náchylnější k celkovému přehřátí organismu.
- Opalování v těhotenství dodá potřebný vitamín D, ale ubere kyselinu listovou: vitamín D získaný ze slunečních paprsků je rozhodně prospěšný jak pro dotyčnou maminku, tak pro ještě nenarozené miminko. Díky němu máme zdravé kosti a zároveň podporuje vstřebávání jiných minerálních látek v naší krvi. Slunit se v omezené míře je tedy prospěšné, avšak těhotným maminkám se může při pobytu na slunci snížit celková hladina kyseliny listové (vitamín B9), která je pro tělo také nezbytná. Nutné je ji tedy doplňovat speciálními preparáty volně prodejnými v lékárnách.
Opalování v těhotenství: Samoopalovací krémy a solárium
Jestli nejste velká příznivkyně opalování v těhotenství a napadlo by vás snad použít místo toho samoopalovací krém, pak je dobré se jej raději vzdát. Většina těchto přípravků totiž obsahuje glyceron, který by se mohl přes pokožku vstřebat do vašeho krevního řečiště a ohrozit tak vaše nenarozené miminko. Pobývání v soláriu je také velice nevhodné a ohrožuje plod. Především pak kvůli nadměrné kumulaci tepla v těle matky, která může vést k celkovému přehřátí a kolapsu organismu.
Opalování v těhotenství a další obecné tipy
Maminky v očekávání by se měly především vyvarovat pobytu na přímém slunci v rozmezí jedenácté až patnácté hodiny odpolední. Na opalování v těhotenství je také nutné se náležitě vybavit a nezapomenout na kvalitní klobouk, nebo jinou pokrývku hlavy, lahev s dostatečným množstvím pití, nejlépe čisté vody a doporučuje se vyhýbat i opalování břicha. Maximální doba slunění u těhotných by neměla být nijak dlouhá. Postačí i deset minut.
Opalování v těhotenství a rady na závěr
Odborníci nedoporučují opalování v těhotenství v prvním trimestru. Sluneční paprsky totiž mohou velice negativně ovlivnit vývoj plodu, tj. může docházet k poruchám růstu, nebo poškození mozku ještě nenarozeného dítěte. Rovněž by se nastávající maminky měly vyvarovat ve třetím trimestru slunění v poloze na zádech, jelikož může docházet k útlaku cév a omezení průtoku krve k placentě. Žena v tomto případě může pociťovat velice negativní příznaky, jako je zvracení, dušnost, nebo tachykardie. První pomocí se rozumí hlavně změna polohy, tj. jít se projít, sednout si, nebo lehnout si na bok.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku